Gry

Niedźwiedzie, terroryści i panowanie nad światem, czyli Rosjanie w grach

Krzysztof Kurdyła
Niedźwiedzie, terroryści i panowanie nad światem, czyli Rosjanie w grach
Reklama

W dzisiejszych czasach dużo mówi się o niekorzystnych stereotypach, które dotykają mniej lub bardziej przeróżne środowiska. To zjawisko przenosi się także do popkultury, czego doświadczają od czasu do czasu także Polacy. Jednak nacją, która ma największą liczbę, bazujących na specyficznym wizerunku przedstawicieli, jest chyba Rosja. Specyfika tego kraju, będąca z jednej strony upadłym, ale jednak mocarstwem, a z drugiej organizmem mającym sporo cech kraju trzeciego świata, spowodowała, że powstało kilka typowych modeli Rosjanina w świecie gier, z których Ci ostatni raczej nie mogą być zadowoleni.

Wódka i akcent

Niezależnie jednak od tego, który model twórcy danej gry zdecydoali się użyć, w zdecydowanej większości przypadków możemy spodziewać się dwu rzeczy. Koszmarnego akcentu w języku angielskim, spopularyzowanego przez Hollywood, mającego szybko „pozycjonować” takiego bohatera. W sporej ilości przypadków natkniemy się też na nawiązania do picia alkoholu, szczególnie wódki. Czasem będzie to odniesienie bezpośrednie, czasem fragment inscenizacji, ale wódka i Rosja kojarzyć się w pop-kulturze będą już zawsze.

Reklama

Proszę państwa, o to miś

Pierwszym modelem przedstawiciel tej narodowości na jaki możemy się natknąć, to postać przerysowanego Rosjanina-niedźwiedzia. Wylewające się zewsząd mięśnie i brak szyi kojarzące się z miłośnikami siłowni i sterydów oraz potężna siła fizyczna to postać charakterystyczna dla gier walki. Najbardziej znanym bohaterem typu był chyba Zangief ze Street Fightera, podobnie zbudowany jest The Heavy z Team Fortress 2 a także zrobotyzowani wojownicy z Tekkena.

Mafia z akcentem

Rosyjska mafia eksploatowana jest w grach równie mocno, jak w Hollywood. Jej przedstawicieli znajdziemy w grach z serii Grand Theft Auto, Max Payne, SWAT, Hitman i wielu innych. Podobnie jak i w filmach, oprócz typowych „rekwizytów” w postaci mięśniaków krzyczących z odpowiednim akcentem i wymachujących AK-47, trafiają się też protagoniści, skrojeni często tak, żeby nie być do końca pewnymi po czyjej stoją stronie. W Max Payne 2 dokonano zresztą spektakularnej zamiany wcześniejszego sojusznika w główny czarny charakter.

Najemnicy i terroryści

Rosjan nie może też zabraknąć we wszelkiego rodzaju grach wojskowych. Jeśli gra nie dotyczy konfliktu z Rosja lub ZSRR, to obywatele tego państwa i tak są obecni w postaci najemników lub terrorystów. Seria „Call of Duty” była wręcz z tego powodu oskarżana o antyrosyjskość, do czego walnie przyczyniła się misja „No Russian”, w czasie której komando rosyjskich terrorystów dokonywało masakry na cywilnym lotnisku. Z drugiej strony, jednymi z najważniejszych postaci w „CoD” są Dimitri Petrenko i  Wiktor Reznow, postacie zdecydowanie budzące sympatię graczy. Ale to w przypadku Rosjan raczej wyjątki potwierdzające regułę.

Najgorsi z najgorszych

Oczywiście w co najmniej kilku grach Rosjanie pełnią rolę tych najgorszych z najgorszych. O Vladimirze Lemie z Maxa 2 już wspomniałem, za masakrę na lotnisku w „CoD” odpowiadał Vladimir Makarow, czarny charakter z co najmniej kilku części, odpowiedzialny również za eksplozję nuklearną i ogólnie śmierć, jak wyliczyli fani serii, ponad 30 tys. osób.

O dziwo nie Vladimir, a Yevgeny Borisovitch Volgin był z kolei czarnym charakterem w części gier z serii „Metal Solid Gear”. To postać, którą twórcy mocno osadzili w komunistycznej historii ZSRR, mającą jako przedstawiciel opresyjnych sowieckich służb uczestniczyć w większości ważniejszych kryzysów bloku komunistycznego.

Równie czarnym charakterem był posiadający zdolności paranormalne Juri z gier „Command & Conquer: Red Alert”, chcący zdobyć władzę nad światem po trupie Stanów Zjednoczonych. Postać początkowo pozostająca w cieniu, jako doradca lidera ZSRR Aleksandra Romanowa, okazał się być tym, który faktycznie pociąga za sznurki i najbardziej demoniczną postacią w tych grach.

Znając życie zapewne o paru ważnych Rosjanach zapomniałem, ostatecznie czasy kiedy byłem aktywnym graczem już dawno minęły :). Jestem jednak przekonany, że zdecydowaną większość z postaci, które wymienicie w komentarzach, będzie dało się wpisać w jedną z powyższych grup. A Wam, jacy Rosjanie z gier zapadli w pamięć najbardziej?

Reklama

Zdjęcie: wikipedia, fandom.com,

 

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama