Świat

Nie żyje twórca Commodore - Jack Tramiel. Zobacz wywiad którego udzielił na 25-lecie C64

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Nie żyje twórca Commodore - Jack Tramiel. Zobacz wywiad którego udzielił na 25-lecie C64
15

Wczoraj, w zachodnich serwisach internetowych pojawiła się informacja o śmierci Jacka Tramiela - twórcy firmy Commodore oraz późniejszego właściciela i szefa Atari. Część z Was zapewne wie, że Tramiel był Polakiem. Urodził się w Łodzi, z której po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej wyemigrował do U...

Wczoraj, w zachodnich serwisach internetowych pojawiła się informacja o śmierci Jacka Tramiela - twórcy firmy Commodore oraz późniejszego właściciela i szefa Atari. Część z Was zapewne wie, że Tramiel był Polakiem. Urodził się w Łodzi, z której po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej wyemigrował do USA. Tramiel dla wielu, a w tym i dla mnie jest postacią kontrowersyjną. Z jednej strony mamy jego niepodważalny wkład w rozwój branży komputerowej. Z drugiej jednak strony, będąc już w Atari, agresywna polityka cenowa i wojna z Commodore, były jedną z przyczyn upadku obu firm. Biznes, szczególnie ten komputerowy, nie jest jednak miejscem dla sentymentów.

Zachęcam Was do obejrzenia wywiadu z Jackiem Tramielem, w którym mówi on między innymi o historii Commodore i Atari oraz o jego własnej doktrynie wojny w biznesie. Wywiad powstał w 2007 roku, z okazji 25-lecia premiery C64. Jeśli interesujecie się historią przemysłu komputerowego, naprawdę warto przesłuchać. Wideo trwa 1,5 godziny, ale spokojnie możecie przewinąć do 17 minuty gdzie zaczyna się właściwa rozmowa.


http://youtu.be/NBvbsPNBIyk

Jak wspomniałem wcześniej, wkład Tramiela w rozwój przemysłu komputerowego jest niepodważalny. Uważam jednak, że choć Tramiel podkreślał, że wojna z Commodore była zwykłą walką z konkurencją, to faktycznie Jack miał na celu zniszczenie firmy, która w jego mniemaniu zdradziła go (z czym trudno nie zgodzić się). Cel ten zaślepił go na tyle, że nie dostrzegł momentu, w którym można było jeszcze zawrócić Atari z wojennej ścieżki.

Nie wierzę bowiem, aby tak sprawny biznesmen jak Tramiel, w warunkach normalnej konkurencji, popełnił takie błędy. W grę musiały wchodzić czynniki emocjonalne. Pomijając jednak kwestię błędnych decyzji, Jack Tramiel ma jeszcze na koncie całą masę sukcesów (chociażby C64), które zapewniły mu miejsce w historii.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

historiacommodore