Felietony

Nie wiem jakie fikołki na scenie zrobił imgn.it, że został zwycięzcą Startup Sauna

Grzegorz Marczak
Nie wiem jakie fikołki na scenie zrobił imgn.it, że został zwycięzcą Startup Sauna
29

W weekend w Warszawie odbyła się impreza Startup Sauna (niestety mimo wcześniejszych planów nie mogłem stawić się na imprezie). Jest to fiński program poszukujący najbardziej obiecujących startupów w północnej Europie, krajach bałtyckich i Rosji. W Warszawie mieliśmy finał Polskiej edycji. Nagrodą d...

W weekend w Warszawie odbyła się impreza Startup Sauna (niestety mimo wcześniejszych planów nie mogłem stawić się na imprezie). Jest to fiński program poszukujący najbardziej obiecujących startupów w północnej Europie, krajach bałtyckich i Rosji. W Warszawie mieliśmy finał Polskiej edycji. Nagrodą dla zwycięzców jest zaproszenie na super intensywny 6-tygodniowy (od 30 października do 12 grudnia) program mentoringowy odbywający się w Helsinkach w Finlandii.

Tyle w kwestii przypomnienie o co chodziło. Teraz odnośnie samego zwycięzcy, którego jak rozumiem ostatecznie wybierali przedstawiciele Startup Sauna z Finlandii wraz z przedstawicielami polskich inwestorów. Gdybym chciał jednym słowem opisać moje wrażenia po dzisiejszych testach zwycięskiego startupa czyli imgn.it byłoby to WTF.

imgn.it to serwis umożliwiający nam tworzenie zdjęć 3D - właściwie to są to tak zwane panoramy 360. Nie wiem czy można to według jakiekolwiek definicji nazwać zdjęciami 3D. No ale nie to jest w tym wszystkim najbardziej zaskakujące.

Serwis patrząc na główną stronę wygląda dość skromnie, zresztą na pod stronach też nie jest lepiej. Sprawdziłem więc jak wyglądają te panoramy, przepraszam zdjęcia 3D. Klikam na miniaturki z głównej strony i trafiam zawsze na panoramę plaży - zresztą to co widzę też nie zachwyca. Mam widok jakbym siedział w czołgu i patrzył przez wąską szparę:


Ponieważ łatwo się nie zniechęcam, w końcu to finalista - dlatego postanowiłem sprawdzić jak tworzy się takie zdjęcia. Spróbowałem się więc zarejestrować do serwisu przez Facebookowego connetora. Wyświetliło się okienko z autoryzacją aplikacji, po chwili zniknęło i to by było na tyle. Następne próby skorzystania z Facebookwego przycisku kończyły się na niczym, brak reakcji (Chrome).

Pomyślałem, że może to problem z Facbookiem lub samej aplikacji. Postanowiłem więc, że zarejestruje się w serwisie klasyczną metodą. Wypełniłem wszystkie pola, zgodziłem się na regulamin, klikam na wyślij i ...mam piękny komunikat błędu:


Próbowałem jeszcze 2 razy i dałem sobie spokój. Poddałem się też zresztą jeśli chodzi o model biznesowy takiego generatora panoram 360. W internecie narzędzi do tworzenia takich zdjęć jest zatrzęsienie. Rozumiem, że pomysł imgn.it to zrobienie jednego centralnego miejsca gdzie nie tylko można tworzyć takie obrazy ale również je publikować. Pomysł dobry jak każdy inny ale jak widać problem jest z jego realizacją.

Zastanawiam się wiec jakim cudem tego typu startup mógł wygrać konkurs, gdzie reprezentant Polski ma się zmierzyć statrupami z europy? Ktoś mnie uszczypnie proszę? Rozumiem, że konkurs było ograniczony w większość do projektów pochodzących od dwóch inwestorów, ale czy naprawdę nie było lepszego? Jakiego oberka trzeba było zrobić na scenie aby sprzedać generator panoram 360 jak ciekawy startup? Na dodatek, drugie miejsce zajęły serwisy, która na stronie głównej mają formularz do wpisania maila (powiadomią kiedy ruszą).

Możliwe, że jestem zbyt krytyczny w swojej ocenie ale trochę już jestem zmęczony konkursami w których wygrywają wydmuszki lub projekty w trakcie realizacji a nawet w fazie planów na produkt. Co jeszcze bardziej dziwne w tej imprezie zmierzyły się w głównie (12 z 15 projektów) startupy pochodzące z  AIP Seed CapitalHardGamma Ventures.

Podsumowując - euforia, euforią ale chyba przyda się nam teraz kubeł zimnej wody na głowę bo inaczej słowo startup zacznie nam się kojarzyć z amatorskimi produktami, ułańską fantazją i bardzo ograniczonymi możliwościami i umiejętnościami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startup