Microsoft

Nie pytajcie o Nokię X i inne modele fińskiej firmy...

Konrad Kozłowski
Nie pytajcie o Nokię X i inne modele fińskiej firmy...
35

...bo jedyna sensowna odpowiedź od dzisiaj brzmieć będzie: to by było na tyle. O ile ostatnie wydarzenia mogły jeszcze wskazywać na poważniejsze plany Microsoftu wobec serii X - premiera Nokii X2 - o tyle ostatnie wiadomości jednoznacznie dają nam do zrozumienia, że obecna formuła modeli X zakończył...

...bo jedyna sensowna odpowiedź od dzisiaj brzmieć będzie: to by było na tyle. O ile ostatnie wydarzenia mogły jeszcze wskazywać na poważniejsze plany Microsoftu wobec serii X - premiera Nokii X2 - o tyle ostatnie wiadomości jednoznacznie dają nam do zrozumienia, że obecna formuła modeli X zakończyła się lub nastąpi to stosunkowo niedługo.

O wszystkim dowiadujemy się z notki Satya Nadelli, aktualnego CEO Microsoftu, w której przeczytać możemy o planowanych zwolnieniach, które dosięgną 18 tysięcy pracowników. Część z nich to dawni pracownicy Nokii, co nie powinno nikogo dziwić. Na przestrzeni najbliższych 18 miesięcy dojdzie nie tylko do zwolnień, ale i do sporej zmiany kursu całego okrętu Nokii. Wszystkie aktualnie dostępne modele (z systemami Symbian i Android oraz autorskim oprogramowaniem Nokii, czyli po prostu feature phone'y) trafiają na listę projektów, które objęte zostają tak zwanym "maintenance mode". Oznacza to ni mniej ni więcej, że posiadacze tych urządzeń nie doczekają się żadnych nowości, ani nawet aktualizacji dedykowanych tym platformom. W grę wejdą jedynie ewentualne poprawki błędów.

Pamiętacie jeszcze MixRadio? Usługę muzyczną oferowaną posiadaczom telefonów Nokia, dzięki której zupełnie za darmo można było słuchać tematycznych stacji dobranych według naszego upodobania? Okazuje się, że ogólne cięcia dosięgnęły w pewnym sensie także i tę usługę. Microsoft jest bowiem zainteresowany odsprzedaniem jej innemu podmiotowi , a dopóki to nie nastąpi, MixRadio trafia także na listę "utrzymywanych przy życiu" produktów.A jakie są najbliższe plany Microsoftu? Według zapowiedzi już niedługo poznać mamy najnowsze propozycje modeli z najwyższej półki pokroju Lumii 930 i 1520. Sporą rolę w tym wszystkim odgrywają zaprezentowane podczas konferencji BUILD aplikacje uniwersalne ("Windows Universal Apps"), na których Microsoft skupia teraz swoją uwagę. Przy takim obrocie sprawy w portfolio tej firmy nie ma po prostu miejsca na telefony oparte o system Android.

To co przykuło moją uwagę to urywek zdania brzmiący następująco:

We plan to shift select Nokia X product designs to become Lumia products running Windows.

To sugeruje, że wygląd i sposób wykonania modeli Nokia X może wkrótce zostać wykorzystany w przygotowaniach smartfonów z systemem Windows Phone. O ile druga generacja modelu X wcale mnie nie urzekła, o tyle pierwszy model (kolorystyka i bryła urządzenia) bardzo mi się spodobał. Jakie są szanse, że to właśnie pierwsza Nokia X będzie inspiracją dla projektantów Microsoftu? Raczej znacznie mniejsza w porównaniu do drugiej, ale nadziei nie można tracić. Z drugiej strony informacja ta może dotyczyć nowych, niezaprezentowanych jeszcze modeli, co brzmi nawet ciekawiej.

Źródła: 1, 2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu