VOD

Nie mogło być inaczej - oto Wasz ulubiony sezon serialu na Netfliksie

KK
Konrad Kozłowski
5

Netflix nieregularnie i w dość specyficzny sposób dzieli się z nami wynikami oglądalności swoich hitów. Ale dzięki temu wiemy na przykład, który sezon jakiego serialu był na Netfliksie najpopularniejszy.

Wraz z ogłoszeniem wyników za III kwartał tego roku, Netflix przyznał, który sezon jakiego serialu jest najpopularniejszy na platformie. Z jednej strony nie jest to żadna niespodzianka, bo wcześniejsze rezultaty pozwalały sądzić, że rekord nie zostanie pobity, ale po cichu liczyłem, że jakiś inny tytuł zdoła zagrozić Stranger Things. Bo to właśnie 3. sezon serialu braci Duffer wykręcił najlepszy wynik w serwisie.

Jak popularne jest Stranger Things 3?

Obejrzało go ponad 64 miliony domostw, co oczywiście oznacza, że jeśli weźmiemy pod uwagę wspólne seanse, gdy przed ekranem znajdowała się dwójka lub więcej widzów, to rezultat liczony w osobach będzie znacznie wyższy. Tego jednak Netflix zweryfikować już nie zdoła, ale ponad 64 miliony widzów w przeciągu miesiąca od premiery to naprawdę niezła statystyka.

Jak liczy Netflix?

Jak dokładnie Netflix liczy widzów? Według wcześniej udostępnionych informacji wiemy, że pod uwagę brane są profile, które odtworzyły co najmniej 70% każdego z odcinków danego sezonu. Oznaczałoby to, że z 8-odcinkowego 3. sezonu Stranger Things widzowie zobaczyli co najmniej 5,6-odcinka. Nic bardziej mylnego. W przypadku seriali pod uwagę brany jest... co najmniej jeden odcinek obejrzany w 70%. Z takiego sposobu naliczana widzów korzystano już wcześniej, ale nie pozwoli nam to na zmierzenie prawdziwej widowni żadnego z seriali.

Co więcej, Netflix podają statystyki takich filmów jak Zabójczy rejs, Nie  otwieraj oczu czy Potrójna granica, odnosił się do różnych okresów dostępności produkcji na platformie - weekendu, tygodnia czy miesiąca, więc nawet znając niektóre dane nie jesteśmy w stanie sprawiedliwie porównać popularności filmów.

Platformy VOD same dzielą się danymi

https://www.youtube.com/watch?v=gS14YG1bnMo&t=1s

Ponadto, rynek premier kinowych kontroluje pod względem statystyk box office. W telewizji oglądalność mierzona jest przez wiele agencji, w tym Nielsena. Netflix i inne platformy VOD pozostają poza siecią takich liczników, więc mogą podawać tylko te dane, które będą im służyć w jakiejś sprawie. To nie zmienia faktu, że o Stranger Things słyszał prawie każdy i jest to niekwestionowany hit Netfliksa.

Czytaj też:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: