2

Nie jeden, a trzy „high-endowe”, 8-rdzeniowe układy od MediaTeka – czy to wystarczy?

Jeszcze dwa lata temu nikt nie wyobrażał sobie sytuacji, w której Qualcomm traci na znaczeniu, a do głosu dochodzi inny producent układów dla urządzeń mobilnych. To zjawisko pozwalam sobie powiązać z „chińskim świtem”, gdzie urządzenia z Państwa środka udowadniały raz po raz, że mogą być tanie, dobrze wykonane i wydajne – nawet bez uważanych za […]

Jeszcze dwa lata temu nikt nie wyobrażał sobie sytuacji, w której Qualcomm traci na znaczeniu, a do głosu dochodzi inny producent układów dla urządzeń mobilnych. To zjawisko pozwalam sobie powiązać z „chińskim świtem”, gdzie urządzenia z Państwa środka udowadniały raz po raz, że mogą być tanie, dobrze wykonane i wydajne – nawet bez uważanych za „te lepsze” układów Qualcomma.

Oprócz Qualcomma mamy jeszcze Samsunga ze swoimi Exynosami, ale ten raczej nie zabierze się za sprzedaż układów. Huawei z Kirinami mógłby w tej dziedzinie powalczyć, natomiast MediaTek od dawien dawna już zasila głównie nieco tańsze propozycje. Okazuje się, że różnica cenowa między Qualcommem, a MediaTek wkrótce stanie się jedną z niewielu różnic między konkurencyjnymi rozwiązaniami – Helio X10 we wszystkich trzech wersjach ma być układem naprawdę porządnym – widać to zresztą na papierze.

MediaTek wie co robi – segment tańszych urządzeń to dalej ten, w którym smartfony sprzedają się ogółem najlepiej. Stąd też skupienie się na tego typu sprzętach nie jest niczym dziwnym – gwarantuje dochody nie tylko na tu i teraz, ale także na kolejne lata.

Najlepszym przykładem urządzenia, które odznacza się świetną wydajnością przy ekstremalnie niskiej cenie jest chociażby Xiaomi Redmi Note 2, który nosi w sobie właśnie Helio X10. Telefon kosztuje zaledwie 125 dolarów i pod względem wydajności w tym segmencie cenowym nie można mu nic zarzucić.

Warto również wspomnieć o tym, że układ będzie dostępny w trzech różnych wersjach – przeznaczonych dla nieco tańszych, średnich oraz najbardziej mocarnych sprzętów.

Wspólnymi cechami dla wszystkich Helio X10 będzie fakt wykorzystania architektury 28 nm, 8 rdzeni Cortex A53, obsługa technologii LPDDR3 oraz kamer do 21 MP ISP. Dwa pierwsze układy (począwszy od „najsłabszego”) będą taktowane zegarem o częstotliwości 2 GHz. Najtańszy, MT6795M charakteryzuje się układem graficznym Power VR G6200 o częstotliwości 550 MHz i maksymalnej rozdzielczości ekranu 1080 x 1920 pikseli. Droższy nieco MT6795 obsłuży już ekrany do rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli (podobnie jak najmocniejszy model). Główną różnicą między 6795 a 6795T, czyli najdroższym układem Helio X10 będzie częstotliwość taktowania wynosząca 2,2 GHz.

helio-1

Grafika: 1