Felietony

[Aktualizacja] Nie dla ACTA - jutro protestujemy kulturalnie, czyli blackout!

Grzegorz Marczak
[Aktualizacja] Nie dla ACTA - jutro protestujemy kulturalnie, czyli blackout!
619

Przyznam, że jestem jednym z tych którzy ACTA zainteresowali się kilka tygodni temu gdy świat protestował z sukcesem przeciwko SOPA. Ostatnio znalazłem też chwilę czasu aby przeczytać najbardziej bulwersujące wszystkich zapisy ACTA i faktycznie jest się czego obwiać. Poza całym porozumieniem bardzi...

Przyznam, że jestem jednym z tych którzy ACTA zainteresowali się kilka tygodni temu gdy świat protestował z sukcesem przeciwko SOPA. Ostatnio znalazłem też chwilę czasu aby przeczytać najbardziej bulwersujące wszystkich zapisy ACTA i faktycznie jest się czego obwiać. Poza całym porozumieniem bardziej jednak niepokojący jest dla mnie styl w jakim je uzgadniano i sposób w jaki chce się taką umowę wdrożyć w życie. ACTA tworzona była długo, po cichu bez specjalnych konsultacji z zainteresowanymi grupami - wszystko to sprawia że tak naprawdę o ACTA nie wiele jeszcze wiemy poza tym co znajdziemy w oficjalnym dokumencie (a zakładam, że to nie wszystko),.

Myślę, że warto więc protestować przeciwko podpisaniu takiego porozumienia przez naszą władzę. Jako, że nie popieram ataków tak zwanych anonimowych hakerów, ani też pewnego rodzaju szantażu który się stosuje to z chęcią przyłączyłem się z Antyweb do akcji protestacyjnej, która ma nieco bardziej wyrafinowaną formę.

W dniu jutrzejszym więc (dokładnie od dzisiaj od północy) Antyweb, Wykop, Demotywatory, Kwejk i JoeMonster, IT Tech Blog (lista będzie aktualizowana na bieżąco) zostaną zasłonięte na 24 godziny ciemny toplayerem na znak protestu przeciwko ACTA. Dodatkowo jutro od 19-20 wszystkie wyżej wymienione serwisy znikną z sieci i zostaną zastąpione przez stronę informacyjną o ACTA.

Zachęcamy do przyłączenia się innych serwisów do akcji. Za chwilę do tego newsa zostanie dodany link do paczki z zestawem narzędzi umożliwiającym każdemu serwisowi, blogowi przyłączyć się do tego kulturalnego protestu. Akcje koordynuje ekipa wykopu także w razie pytań czy też chcąc się przyłączyć możecie pisać na biuro@wykop.pl.

[Aktualizacja]

Miała być paczka a jest jeszcze prościej, oto krótkie info jak zamontować elementy do wyświetlenia toplayera z protestem w sprawie ACTA na waszych serwisach. Dodam, że jest to warstwa, którą można zamknąć - całkowite wyłączenie stron robimy jutro między godziną 19 a 20.

Instalacja

Do nagłówka strony dodajemy:

<link rel="stylesheet" type="text/css"
href="http://c3416512.r12.cf0.rackcdn.com/anty_acta_v2.css" />

Jeśli na danej stronie nie ma jQuery to trzeba by je dodać:

<script type="text/javascript"
src="https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.7.1/jquery.min.js">
</script>

Po załadowaniu jQuery, np. jako ostatni wpis przed końcem body wstawić JS

<script type="text/javascript"
src="http://c3416512.r12.cf0.rackcdn.com/anty_acta_v2.js">
</script>

PS. Jedna uwaga - po wklejeniu tych linijek kodu mogą one nie działać ponieważ Wordpress pozmieniał mi klasyczne cudzysłowy na jakieś bardzie ozdobne - tak więc trzeba je poprawić ręcznie.

Skrypt automatycznie przez cały jutrzejszy dzień będzie przykrywał stronę toplayerem (z możliwością jego zamknięcia) i linkował do treści pod adresem http://c3416512.r12.cf0.rackcdn.com/anty_acta_v2.html

Ważna uwaga - skrypt również między 19 a 20 tak jak było wcześniej podawana przekieruje internautów z waszego bloga na stronę protestu ACTA.

w razie problemów pytajcie team wykopu na biuro@wykop.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

ACTANie dla ACTA