35

Nexus P3 – ten projekt przebija smartfony modułowe

Jakiś czas temu w branży pojawiła się pogłoska, wedle której Google miałoby zrezygnować z linii Nexus. Trudno stwierdzić, czy gigant z Mountain View faktycznie zdecyduje się na taki krok – może firma sama ma problem z podjęciem ostatecznie decyzji. Ewentualne rozważania szefów korporacji nie przeszkadzają designerom w tworzeniu projektów kolejnych urządzeń z przywołanej serii. Ciekawą […]

Jakiś czas temu w branży pojawiła się pogłoska, wedle której Google miałoby zrezygnować z linii Nexus. Trudno stwierdzić, czy gigant z Mountain View faktycznie zdecyduje się na taki krok – może firma sama ma problem z podjęciem ostatecznie decyzji. Ewentualne rozważania szefów korporacji nie przeszkadzają designerom w tworzeniu projektów kolejnych urządzeń z przywołanej serii. Ciekawą propozycją jest pomysł Nexus P3, który mógłby przypaść do gustu wielu fanom nowych technologii.

Ostatnie miesiące obfitowały m.in. w dyskusję na temat smartfonów modułowych. Nie ominęła ona AW i dało się zauważyć, że wśród naszych Czytelników nie brakuje zwolenników projektów typu Motorola Ara, Phonebloks czy ZTE Eco-Mobius. Osobiście uważam tę koncepcję za chybioną, ale jednocześnie jestem ciekaw, w jakim kierunku się ona rozwinie. O ile w ogóle się rozwinie. Wracam do tego zagadnienia nie bez przyczyny – wspomniany we wstępie projekt Nexus P3 w pewnym stopniu też wpisuje się w pomysł modułowego sprzętu. Jest to jednak rozwiązanie kompromisowe i zdecydowanie warto poświęcić mu wpis.

Nexus P3 2

Projekt nowego Nexusa to dzieło włoskich designerów. Nie poświęcili oni zbyt wiele uwagi specyfikacji produktu (i słusznie) czy przedniemu panelowi urządzenia, który nawiązuje do modelu Nexus 5 – twórcy skupili się przede wszystkim na wymianie kilku komponentów. To nie dotyczy jednak procesora czy aparatu – te są stałymi podzespołami. Wymienny miałby być element znajdujący się pod ekranem smartfonu. W tym momencie należy doprecyzować, iż P3 byłby sliderem. Bez rozsuwania jest to zwyczajny model z ekranem dotykowym – produkt, jakich na rynku nie brakuje i to w każdym przedziale cenowym. Znacznie większe możliwości pojawiają się po rozsunięciu telefonu.

Nexus P3 3

Użytkownik mógłby po rozsunięciu urządzenia umieścić pod ekranem jeden z trzech elementów: klawiaturę QWERTY, kontroler do gier albo dodatkową baterię o pojemności 4700 mAh. Wspomniane trzy komponenty dają już całkiem spory wybór i czynią sprzęt atrakcyjnym z punktu widzenia licznej rzeszy odbiorców. Przy tym nie muszą się oni dobrze znać na budowie smartfonu, współpracy poszczególnych podzespołów oraz ich wydajności. To nie jest produkt składany od podstaw w domowym zaciszu i wywołujący wątpliwości czy wszystko zadziała po odpaleniu. Pod ekranem umieszcza się jedną z trzech listw, których zdanie jest jasno określone i wszystko powinno działać bez zastrzeżeń.

Nexus P3 4

Czy realizacja projektu P3 jest możliwa? Z pewnością stanowi on mniejsze wyzwanie dla twórców niż smartfon Ara. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że takie rozwiązanie mogłoby doczekać się wprowadzenia w życie w ciągu kilku kwartałów, a nie lat. Do przeskoczenia jest kilka barier, ale są one w zasięgu producentów. Zapewne nie byłby to najcieńszy smartfon świata, bez dodatkowej baterii odznaczałby się też krótkim czasem pracy na jednym ładowaniu, lecz nie od dzisiaj wiadomo, że w życiu nie można mieć wszystkiego – sprzęt idealny nie istnieje i nie powstanie. Póki co urzeczywistnienie tej wizji wydaje się mało prawdopodobne, ale nie można jej od razu przekreślać – a nuż któryś producent postanowi przyjrzeć się bliżej przywołanej idei.

Źródło informacji: phonearena.com
Źródło grafik: hi-tech.mail.ru