Ciekawe strony

News360 - pełnokrwista platforma newsowa, która bije na głowę czytniki RSS

TP
Tomasz Popielarczyk
15

W trakcie, gdy Google strzela sobie w stopę nieprzemyślanymi zmianami i wypuszcza niedopracowane produkty jak nowy Reader, w sieci pojawiają się usługi, które wyznaczają pewien poziom, poniżej którego nie powinna schodzić żadna platforma dostarczająca internautom codzienne newsy. Przykładem serwisu,...

W trakcie, gdy Google strzela sobie w stopę nieprzemyślanymi zmianami i wypuszcza niedopracowane produkty jak nowy Reader, w sieci pojawiają się usługi, które wyznaczają pewien poziom, poniżej którego nie powinna schodzić żadna platforma dostarczająca internautom codzienne newsy. Przykładem serwisu, który rzuca zupełnie nowe światło na ten aspekt i pokazuje, że integracja z serwisami społecznościowymi nie musi być zbędnym dodatkiem, jest News360. Co go wyróżnia na tle konkurencji?

News 360 jest pod wieloma względami nietypową usługą. Na pierwszy rzut oka przypomina czytnik kanałów RSS, ale nie dajcie się zwieść. Z tym ostatnim łączy go bowiem tylko ogólna idea działania, bo w istocie nie będziemy tutaj dodawali żadnych ulubionych stron do listy i segregowali ich w katalogi. Całość opiera się bowiem na naszych zainteresowaniach, których określenie jest podstawowym warunkiem efektywnego używania serwisu. Możemy w tym celu wykorzystać właśnie mechanizm integracji z serwisami społecznościowymi. Aplikacja na podstawie otrzymanych w ten sposób danych może bowiem automatycznie wybrać określone dziedziny życia, jako te, które mogą nas zaciekawić. Trzeba tutaj zaznaczyć, że wśród tematów znajdziemy zarówno te bardziej ogólne - muzyka, film internet - jak i bardziej sprecyzowane - Mozilla Firefox, Battlefield 3, iOS itp.

Gdy już wybierzemy określone tematy i podzielimy je na kategorie, możemy przystąpić do uczty, na której zaserwowane nam zostaną newsy z ogromnej bazy serwisów, którą dysponuje News360. Co więcej, znaczna część informacji będzie poparta więcej niż jednym źródłem (nierzadko ich liczba sięga kilkudziesięciu...). Możemy zatem przeczytać o zmianie wyglądu Gmaila na Washington Post, a potem sprawdzić co napisał o tym The Huffington Post lub ReadWriteWeb . Autorzy poszli jeszcze dalej i zintegrowali serwis z Twitterem. Otrzymujemy zatem do dyspozycji zakładkę z charakterystycznym logiem serwisu, pod którą znajdziemy listę wszystkich tweetów z odpowiednim hashtagiem lub hasłem, a także formularz pozwalający na samodzielne dodawanie własnych opinii na ten temat.

Każdy element w serwisie możemy zapisywać do przejrzenia na później. Pojawi się on wówczas na liście Saved items w takiej samej formie, jaką otrzymaliśmy wcześniej, przeglądając swoje kategorie. W ten sposób możemy w prosty sposób tworzyć podręczną listę tematów, które chcielibyśmy przejrzeć np. wieczorem po powrocie z pracy, aby się zrelaksować.

Mocnym punktem News360 są też urządzenia mobilne. Serwis posiada aplikacje dedykowane najpopularniejszym platformom - iOS, Androidowi, Windowsowi Phone (znajdą dla siebie coś nawet posiadacze Playbooków). Jak nietrudno się domyślić, pozwalają one na przeglądanie wybranych kategorii lub po prostu najważniejszych wydarzeń dnia. Dzięki dwustronnej synchronizacji możemy również z ich poziomu edytować listę zainteresowań oraz zapisywać wybrane elementy do przejrzenia na później.

News360 jest o tyle wyjątkową usługą, gdyż eliminuje odwieczny problem kanałów RSS, który polegał na zamknięciu się użytkownika w ich obiegu. Przeglądając codziennie newsy z wybranych serwisów często omija nas szereg ciekawych informacji, które redaktorzy uznają za mało wartościowe. Zamykamy się w ten sposób na własne życzenie w swoistej szklanej kuli i otrzymujemy tylko wieści, które chcemy otrzymać - nic mniej, nic więcej. A tymczasem wiąże się to z szybkim popadnięciem w rutynę i wykreowaniem hermetycznego systemu informacji, poza który nie wychodzimy.

Tymczasem w przypadku opisywanej platformy nie dość, że możemy weryfikować to, co napisało konkretne medium, porównując dany artykuł z analogicznym, opublikowanym w innym serwisie, to jeszcze otrzymujemy dostęp do ponad 1 tys. różnych źródeł, automatycznie agregowanych i dzielonych na tematy.

Jestem pełen podziwu dla News360 i pomysłowości autorów, którzy odwalili kawał dobrej roboty jeśli chodzi o projekt i wykonanie serwisu. Pozostaje mi tylko żałować, że nie ma drugiej, równie świetnej usługi, która by agregowała w taki sposób rodzime źródła informacji. Bo o ile w przypadku branży IT (lub innych hobbystycznych) subskrypcja zagranicznych serwisów ma sens, o tyle w przypadku, gdy ktoś chce obserwować nasze rodzime, polskie poletko, nie znajdzie w News360 nic dla siebie.

Niemniej jednak z czystym sumieniem polecam przyjrzenie się serwisowi, bo zdecydowanie warto!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

agregator newsnewsyczytnik RSS