Kończy się historia związana z prywatyzacją należącej do PKP spółki TK Telekom. Netia wyłożyła bowiem 221 mln złotych i podpisała przedwstępną umowę p...
Netia wykłada ponad 200 mln zł na TK Telekom i buduje potężną infrastrukturę
Kończy się historia związana z prywatyzacją należącej do PKP spółki TK Telekom. Netia wyłożyła bowiem 221 mln złotych i podpisała przedwstępną umowę przejęcia. Tym samym dojdzie do znaczącego wzmocnienia infrastruktury firmy oraz będzie kolejnym krokiem na drodze do konsolidacji polskiego rynku telekomunikacyjnego, co Netia ma wpisane w swoje cele strategiczne.
Co kupuje Netia? TK Telekom posiada 30 tys. km linii telekomunikacyjnych, które są prowadzone głównie wzdłuż torów kolejowych. Najbardziej wartościowe jest tutaj jednak 7,5 tys. km linii światłowodowych, które są obecnie priorytetowe dla rozwoju. W wyniku tej umowy skala działalności grupy Netia zwiększy się o 11 proc. (w segmencie klientów biznesowych o aż 28 proc.). Jak tłumaczy Paweł Szymański, Prezes Zarządu Netia S.A:
Zgodnie z przyjętymi w Strategii 2020 założeniami, Grupa Netia dzięki transakcji nabycia TK Telekom zwiększy istotnie swoją bazę aktywów, rozbuduje infrastrukturę światłowodową oraz zdobędzie strategicznie ważną grupę klientów usług telekomunikacyjnych.
Warto zwrócić uwagę, że przejęcie TK Telekom ciągnie się od roku 2012, kiedy to po raz pierwszy wystawiono spółkę na sprzedaż. Ostatecznie jednak do żadnej transakcji nie doszło, mimo, że w kolejce ustawiły się m.in. Hawe, GTS (wkrótce potem przejęty przez T-Mobile) i właśnie Netia. Ten pierwsze miał być podobno poważnie zainteresowany przejęciem również teraz, składając ofertę przekraczającą 200 mln zł.
Zanim TK Telekom stanie się własnością Netii, konieczne jest uzyskanie jeszcze zgody UOKiK, a także Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PKP SA. Upłynie zatem jeszcze trochę wody w Wiśle, zanim dojdzie do finalizacji transakcji. Trzeba przy tym jeszcze dodać, że będzie ona finansowana z dostępnych linii kredytowych.
Wnioski? Analitycy przytaczani przez Puls Biznesu spekulują, że w wyniku tego przejęcia Netia może stać się bardzo atrakcyjna dla T-Mobile oraz grupy Zygmunta Solorza-Żaka. W kolejce mógłby się tutaj ustawić również Play, który w mobile powoli dochodzi do ściany i musi zacząć szukać nowych płaszczyzn do rozwoju. Każdy z tych podmiotów wiele by skorzystał na takiej transakcji. To jednak już wychodzenie daleko w przyszłości. Póki co faktem jest, że Netia umacnia swoją pozycję na rynku B2B i gromadzi potężną infrastrukturę, która zaprocentuje na przyszłość.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu