Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Netflix

Netflix rekomenduje konkretne telewizory. Które? Dlaczego? Jak?

4

Netflix Recommended TVs 2018. Najlepsze z najlepszych, czyli telewizory rekomendowane przez Netflix. Do spełnienia mają co najmniej 5 z 7 warunków - zadanie niełatwe, bo jak pokazują lata poprzednie oraz najnowsze nominacje, grupa takich smart TV jest dość wąska.

Do wyznaczenia najpopularniejszej usługi VOD wśród producentów sprzętu - telewizorów, dekoderów, przystawek TV - niepotrzebne są raczej żadne statystyki. Wystarczy rozejrzeć się w sklepie i przejrzeć strony internetowe z produktami, by szybko przekonać się, że Netflix jest niemal wszędzie. Serwis z pewnością ma sporo powodów do zadowolenia, ale niesie to za sobą także pewną odpowiedzialność - zapewnienie użytkownikom jak najlepszych doznań na tak wielu platformach nie jest łatwe. Właśnie dlatego istnieje program certyfikacji urządzeń przez Netflix - telewizory smart muszą spełnić kilka konkretnych warunków, by aplikacja Netflixa się na nich pojawiła, ale jeszcze czymś zupełnie innym są rekomendowane przez Netflix telewizory, których nie jest tak wiele, jak mogłoby się wydawać.

"Netflix Recommended TVs 2018" - najlepsze telewizory do Netflixa na 2018 rok

O tym, jak działa program "Netflix Recommended TVs" opowiedział mi David Holland (dyrektor do spraw rozwoju w Netflix) podczas zamkniętego, dostępnego tylko dla mediów spotkania. W momencie powstawania tego tekstu, na stronie Netflix możecie sprawdzić zeszłoroczne rekomendacje, ale w rozmowie dowiedziałem się, że modele na 2018 rok zostały już wyłonione, choć nie wszystkie - Netflix wkrótce odkryje karty.

Ale z czym tak naprawdę je się rekomendację Netflixa? Dlaczego ten, a nie inny telewizor miałby lepiej służyć jako okno na Netflixa? Okazuje się, że sprawa - wbrew pozorom - jest bardzo prosta. Co istotne, i co chciałbym nadmienić na samym początku, ani w procesie certyfikacji, ani w procesie wyłaniania rekomendowanych smart TV, nie biorą udziału żadne marketingowe kontrakty czy umowy biznesowe. Każdy z producentów może zgłosić swoje urządzenia do Netflixa, a te zostają poddane ocenie - naklejka "Netflix rekomenduje" nie kosztuje nikogo ani grosza. Serwis Reeda Hastingsa dąży do tego, by móc podpowiedzieć konsumentom, na których z modeli Netflix działa po prostu najlepiej.

By dany telewizor lub seria znalazła się na takiej liście, spełnionych musi być co najmniej 5 z 7 warunków. Oto one:

  1. TV Instant On - Holland bardzo jasno dał do zrozumienia, że Netflixowi zależało i zależy na dostosowaniu telewizorów do obecnych czasów. To często oznacza, że muszą one zachowywać się jak smartfony i być gotowe na każde nasze zawołanie. Właśnie dlatego pod pierwszym punktem jest funkcja "instant on" zapewniająca szybki start telewizora. Chwilę po tym, jak wciśniemy przycisk, powinien się uruchomić i być gotowy do uruchomienia aplikacji.
  2. Fast App Launch - tutaj nie może chodzić oczywiście o nic innego, niż jak najszybsze włączenie aplikacji Netflixa, niezależnie od tego czy właśnie uruchomiliśmy telewizor, czy wcześniej korzystaliśmy już z kilku innych programów.
  3. Netflix Button - zapewne większość z Was miała już do czynienia z pilotami, na których znajduje się przycisk z logo Netflixa. Serwis stawia na jak najwygodniejsze korzystanie z aplikacji, a co może być łatwiejsze od wciśnięcia zaledwie jednego przycisku, który w ciągu sekund przenosi nas do Netflixa?
  4. Easy Netflix Icon Access - to oczywiście punkt zapewniający obecność skrótu do aplikacji Netflixa na ekranie głównym. Netflix może być jedną z wielu usług VOD na telewizorze, ale ikona nie może być schowana w ustawieniach lub w dodatkowym menu.
  5. TV Resume - podobnie jak funkcja instant on, tak samo i TV Resume, przenosi zachowanie smartfona na duży ekran telewizora. Po uruchomieniu smart TV urządzenie musi pamiętać, z jakiej aplikacji korzystał wcześniej użytkownik. "Czasy, w których ponownie włączenie TV oznaczało przełączenie na domyślne złącze lub zaśnieżony ekran z powodu braku sygnału, są już za nami" - komentuje David Holland.
  6. High-res Netflix Interface - to naturalnie obsługa interfejsu aplikacji w rozdzielczości 1080p. Czy i kiedy doczekamy się wsparcia dla 4K? Żadnych szczegółów jeszcze nie ujawniono.
  7. Latest Netflix Version - telewizor posiada najnowszą wersję aplikacji Netflixa, obsługującą wszystkie nowości, jak chociażby promocyjne klipy w trakcie przeglądania oferty.

Jeśli ciekawi Was, w jakich warunkach testowane są telewizory przez Netflix, to David podzielił się ze mną kilkoma interesującymi informacjami. Byłem ciekaw, czy oprócz warunków laboratoryjnych, w grę wchodzą też warunki domowe - nic takiego nie ma miejsca. Wszystko odbywa się w dedykowanej programowi przestrzeni, która jest oddzielona od wszystkich innych, również przy użyciu bariery elektromagnetycznej. Między innymi niesłychanie ważne jest, by jakość sygnału Wi-Fi była idealna - to pozwala obiektywnie ocenić wydajność sprzętu.

Na chwilę obecną, wśród modeli telewizorów, które są rekomendowane przez Netflix znajdziecie produkty dwóch marek: LG W zeszłorocznej edycji nie zabrakło w tym gronie Sony i Samsunga, więc można śmiało zakładać, że będzie tak i tym razem. David Holland zaznaczył, że nie jest faworyzowana żadna z platform - firma zachowuje kompletną bezstronność w tej kwestii - i stara się przygotować jak najlepsze aplikacje na każdą z nich. Jeśli liczycie, że Netflix wskaże Wam też najlepsze przystawki do TV (pokroju Apple TV, Shield TV czy Chromecasta), to mam złe wieści - Netflix nie planuje utworzenia podobnej listy dla tego typu urządzeń.

Oto lista modeli LG rekomendowanych przez Netflix:

2018 4K UHD TVs z webOS 4.0

W8, G8, E8, C8, SK9500, SK8500, SK8100, SKL8000, UK7500, UK7000, UK6900, UK6700, UK6500, UK6400, UK6300, UK6200

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: