Felietony

Naukowcy są w stanie przewidzieć twojego następnego znajomego na Facebooku - i to zanim go poznasz!

Szymon Barczak
Naukowcy są w stanie przewidzieć twojego następnego znajomego na Facebooku - i to zanim go poznasz!

Jure Leskovec, doktorant pracujący na Uniwersytecie Stanforda otrzymał niedawno stypendium od Microsoftu za badania nad zachowaniem internautów w serwisach społecznościowych. Jednym z jego zajęć była próba przeprowadzenia analizy wybranej grupy osób, na podstawie której mógł przewidzieć przyszłych z...

Jure Leskovec, doktorant pracujący na Uniwersytecie Stanforda otrzymał niedawno stypendium od Microsoftu za badania nad zachowaniem internautów w serwisach społecznościowych. Jednym z jego zajęć była próba przeprowadzenia analizy wybranej grupy osób, na podstawie której mógł przewidzieć przyszłych znajomych tych osób na Facebooku z dokładnością do 50 procent! Gdyby tego było mało Leskovec analizował także grupy użytkowników komunikatora Microsoft Instant Messenger, dzięki której potwierdził teorię sześciu stopni oddalenia. Wyniki badań z jednej strony zachwycają, gdyż temat jest na prawdę ciekawy, z drugiej strony natomiast przerażają tym, jak wiele można dowiedzieć się o nas z internetu.

Naukowiec mówi, że zebrane dane wyraźnie wskazują na to, iż nasi przyszli znajomi na Facebooku to nie losowi ludzie, a grupa, którą za pomocą badań da się określić. Leskovecowi udało się określić aż połowę przyszłych znajomych wybranej grupy badanych ludzi. Informacji na Facebooku zostawiamy mnóstwo. Każde polubienie danego artysty, aktora czy komika, ulubionej marki papierosów czy kawy, korespondowanie z daną grupą ludzi częściej niż z inną, czy nawet korzystanie z serwisu w takich, a nie innych porach - to wszystko to dane, dzięki którym naukowcy już teraz z dużym prawdopodobieństwem mogą przewidywać nasze przyszłe znajomości!

Jedną z aspiracji naukowca jest opracowanie algorytmu kierowania kontaktami międzyludzkimi. Ma to być swoiste routowanie, dzięki któremu każdy będzie mógł dotrzeć do dowolnej osoby na świecie najkrótszą z możliwych dróg, czyli właśnie poprzez sześć stopni oddalenia. Ma to być odpowiedzią na pytanie, jakie postawił naukowiec:

The interesting question is how to find the right connections, for example, when you want to know who to ask to get introduced to the queen of England.

Leskovec chce dalej kontynuować swoje badania. Stypendium od Microsoftu zapewniło mu 100 tysięcy dolarów na rok 2011 oraz tę samą kwotę na rok przyszły. Więcej na temat jego badania w artykule na ITworld.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu