Moje przemyślenia

Google nie po to kupiło Motorola aby teraz konkurować z producentami telefonów

Grzegorz Marczak
Google nie po to kupiło Motorola aby teraz konkurować z producentami telefonów
36

Czytam w różnych serwisach informacyjnych o tym jak to teraz Google chcąc nie chcąc stało się konkurentem dla innych producentów urządzeń mobilnych (w takim tonie wyrażał się też na AW o tej transakcji Gniewomir) i nie mogę się nadziwić takim teoriom. Czy naprawdę ktoś uważa, że Google po to kupi...

Czytam w różnych serwisach informacyjnych o tym jak to teraz Google chcąc nie chcąc stało się konkurentem dla innych producentów urządzeń mobilnych (w takim tonie wyrażał się też na AW o tej transakcji Gniewomir) i nie mogę się nadziwić takim teoriom.

Czy naprawdę ktoś uważa, że Google po to kupiło Motorolę (Mobility) aby teraz uczestniczyć w wyścigu producentów smartphonów? Popatrzmy na to w czym specjalizuje się duże G, skąd czerpie pieniądze i odpowiedź będzie chyba oczywista.

Powiększenie rynku Smartphonów poprzez wprowadzenie dobrego systemu mobilne, później rozpowszechnienie go, wpuszczenie na tańszy sprzęt. Tego nie robi się po to aby teraz wojować z producentami pokroju HTC czy Samsung lub LG. Po co palić mosty i odcinać tych dzięki, którym później będzie się zarabiać?

Produkcja telefonów to operacyjnie bardzo złożony i kosztowny biznes. Owszem można powiedzieć, że Apple potrafi na tym zarabiać miliardy, ale Google to nie Apple. Tak samo jak Apple nie umie sprzedawać reklamy czy też nie zrobiło wyszukiwarki, tam samo Google nie będzie kopać się ze słoniem czyli ścigać się z innymi producentami smartphonów.

Mam nadzieję, że po włączeniu Motoroli do królestwa Google powstanie super telefon z super androidem, liczę po cichu na to że G wykorzysta fakt posiadania technologi związanej z systemem mobilny i producenta telefonów po to aby stworzyć świetnie działający tandem. Czy jednak oznacza to od razu pogorszenie stosunków z innymi producentami?

Można powiedzieć, że teoretycznie tak. W praktyce jednak ta konkurencja będzie bardzo ograniczona bo wszyscy będą korzystali z wspólnego dobra jakim jest Android. HTC czy Samsung nie przesiądą się bowiem nagle na WP7 z całym swoim portfolio sprzętowym bo to po prostu będzie ich ograniczało i biznesowo i operacyjnie. Poza tym dlaczego Google miałoby ograniczać własny biznes - naprawdę nie znajduję na to żadnych argumentów.

Our vision for Android is unchanged, and Google remains firmly committed to Android as an open platform and a vibrant open source community. We will continue to work with all of our valued Android partners to develop and distribute innovative Android-powered devices

Po co więc Google kupiło Motorolę? Po pierwsze i chyba najważniejsze jest to zabezpieczenie rozwoju Androida (patenty, bardzo dużo patentów) i całego ekosystemu w który wchodzą również inni producenci wykorzystujący mobilny system Google. Pomyślmy też co by się stało gdyby Motorola wpadła w ręce Microsoftu - czy to taki niemożliwy scenariusz?

Moim zdaniem Motorola będzie to dla G idealne narzędzie do kontrolowania rynku mobilnego. Mając wpływ na to co się dzieje (choć nie z pozycji lidera ilościowego), można odpowiednio sterować branżą. W połączeniu z kontrolą nad bardzo dobrym systemem operacyjnym jakim jest Android, Google będzie mogło zrobić bardzo dużo.

Rynek mobilny dopiero rośnie i Google wraz z swoim Androidem rośnie razem z nim, zabezpieczyli „tyły” zakupem Motorola - ale nie po to aby teraz wywołać wojnę tylko po to aby zarabiać pieniądze (reklama mobilna, ekosystem jako całość).

Czy tylko moim zdaniem jest to o wiele lepszy plan niż ściganie się na wielkość ekranów i ilość kamer w telefonie?

Ps. Pozdrowienia z Grecji - zrobiłem sobie przerwę od wody i słońca :) Krótką przerwę :)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleMotorola