Polska

Nauka i sztuka - superkomputer ze świecącym muralem!

Marcin M. Drews
Nauka i sztuka - superkomputer ze świecącym muralem!
3

Fosforyzujący mural, na którym widać schemat reaktora badawczego „Maria” połączony z infrastrukturą sieciowo-komputerową, można już oglądać na budynku głównej serwerowni Centrum Informatycznego Świerk przy Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Autorem projektu i wykonawcą muralu jest krakowski plast...

Fosforyzujący mural, na którym widać schemat reaktora badawczego „Maria” połączony z infrastrukturą sieciowo-komputerową, można już oglądać na budynku głównej serwerowni Centrum Informatycznego Świerk przy Narodowym Centrum Badań Jądrowych.

Autorem projektu i wykonawcą muralu jest krakowski plastyk Olaf Cirut. Jego praca wygrała w konkursie CIŚ „Superkomputer z muralem”. Prace nad tym malunkiem, który znajduje się na trzech elewacjach i zajmuje ok. 568 m kw., zajęły w sumie trzyosobowej ekipie artystów niemal 300 godzin pracy. Na mural zużyto 246 litrów farby w 18 kolorach.

– Żyjemy w czasach, gdy słowo przegrywa walkę z obrazem. Starając się dotrzeć do współczesnego odbiorcy musimy więc częściej stawiać na najbardziej sugestywne wizualne formy przekazu, jak właśnie murale – mówi dr Sławomir Potempski, zastępca kierownika projektu CIŚ. – Jestem przekonany, że tego typu niestandardowy element graficzny dobrze wpisze się w wizerunek projektu Centrum Informatyczne Świerk, a zarazem dobrze wpłynie na postrzeganie całego naszego instytutu.

Część elementów malowidła została pokryta fosforyzującym pigmentem, dzięki czemu w nocy, na czarnej bryle centrum, wyraźnie widoczny jest namalowany świecący reaktor oraz rozchodząca się od niego promieniście sieć połączeń. Jak wyjaśniają przedstawiciele CIŚ, artyści nawiązali w ten sposób do efektownego zjawiska, jakim jest promieniowanie Czerenkowa, gdy na skutek powstawania elektromagnetycznej fali uderzeniowej emitowane jest światło o niebieskawo-zielonej barwie lub promieniowanie ultrafioletowe. W przyrodzie zjawisko to można obserwować chociażby w błyskach promieni kosmicznych przechodzących przez atmosferę, w technice zaś w reaktorach jądrowych – na przykład jedynym polskim reaktorze "Maria" w Świerku.

– Praca w Świerku była dla nas pod wieloma względami wyjątkowa – podkreśla autor malowidła. – Niezmiernie rzadko zdarza się, że twórcy dostają tego typu zaproszenia od naukowców, równie niespotykane było to, że dzięki możliwości wykorzystania aż trzech elewacji otrzymaliśmy szansę nie tylko stworzenia obrazu, ale wręcz przedefiniowania całej bryły budynku, która teraz sama zamieniła się w ogromną maszynę obliczeniową.

Budynek głównej serwerowni, mieszczącej powstający w ramach projektu CIŚ superkomputer jest zlokalizowany przy najważniejszej drodze przebiegającej przez teren ośrodka naukowego w Świerku. Codziennie oglądać go będzie nie tylko blisko tysiąc pracowników NCBJ, ale także odwiedzające instytut delegacje oraz liczne grupy młodzieży.

– Chcieliśmy znaleźć nietypowy środek wyrazu oddający unikalny charakter projektu Centrum Informatyczne Świerk i dlatego zdecydowaliśmy się na rozwiązanie niezmiernie rzadko wykorzystywane przez naukowców, czyli mural – wyjaśnia kierownik projektu CIŚ prof. dr hab. Wojciech Wiślicki. – Barwy, które kojarzą się z życiem i energią, sąsiadują tu z chłodem logiki i techniki. W Narodowym Centrum Badań Jądrowych pojawia się nowa kultura wizualna i nowe emocje.

– Nowoczesny ośrodek tego typu, to niezbędna przepustka do komunikacji ze światem, rozumienia układów o wielkim stopniu złożoności, uwolnienia kreatywności w obszarze nauk przyrodniczych i technicznych – jak choćby w energetyce jądrowej – a także w sztukach wizualnych – tłumaczy dyrektor Działu Edukacji i Szkoleń NCBJ prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński. – Mural ma przemawiać do wyobraźni, zachęcać do podejmowania wyzwań naukowych i technicznych, pokazywać, że ogromne możliwości obliczeniowe skryte w sercu Centrum pozwalają docierać do piękna, które było dotąd przed nami ukryte.

Powstający w Świerku superkomputer jest tworzony z myślą o wsparciu polskiej energetyki i nauki. Wartość całego projektu CIŚ to prawie 98 mln zł. Środki na jego realizację pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 83 mln zł. – oraz z dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – 14,5 mln zł.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl i www.ncbj.gov.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

sztukasuperkomputer