Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Moje przemyślenia

Nastolatkowie a internet i media społecznościowe - jak bardzo są dla nich ważne?

MK
Marcin Kamiński
6

Aż 90% amerykańskich nastolatków posiada dostęp do internetu. Połowa amerykanów w wieku 13-17 lat regularnie loguje się do serwisu społecznościowego Facebook. Co gorsza, aż 41% nastolatków z USA jasno przyznaje, że jest uzależnionych od swoich urządzeń, takich jak smartfon czy komputer. Społeczeństw...

Aż 90% amerykańskich nastolatków posiada dostęp do internetu. Połowa amerykanów w wieku 13-17 lat regularnie loguje się do serwisu społecznościowego Facebook. Co gorsza, aż 41% nastolatków z USA jasno przyznaje, że jest uzależnionych od swoich urządzeń, takich jak smartfon czy komputer. Społeczeństwo staje się coraz bardziej cyfrowe – jak bardzo? Prezentujemy na przykładzie ciekawej infografiki.

Jeżeli urodziliście się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, z pewnością pamiętacie wiele gier z podwórka, które nie wymagały ani komputera, ani internetu. Filmy oglądało się na kasetach VHS, a muzyki słuchało z kaset magnetofonowych. Dziś wiele z tych wynalazków jest dla nastolatków wręcz śmiesznych. Nic dziwnego, skoro aż 90% z nich posiada dostęp do internetu i nie pamięta czasów, w których nie było globalnej sieci.

Nie wszystkie odpowiedzi i dane są w badaniu tak oczywiste. Jedna trzecia ankietowanych przyznaje, że brakuje im czasu „poza” internetem. Aż 36% osób pragnie również powrotu do czasów, kiedy Facebook nie istniał. Nastolatkowie z podobnymi poglądami najczęściej nie posiadają konta w serwisie społecznościowym lub ich doświadczenia z obecności w tego typu serwisach były negatywne. Spośród 75% nastolatków posiadających konto na Facebooku zdecydowana większość uważa jednak, że serwisy społecznościowe czynią nas lepszymi (pomagają w nawiązywaniu i utrzymaniu relacji ze znajomymi oraz rodziną).

Do przejęcia komunikacji przez media społecznościowe jest jednak jeszcze daleko. Jak podaje infografika, aż 49% ankietowanych preferuje kontakty twarzą w twarz. Z kolei 33% osób kontaktuje się ze znajomymi poprzez wiadomości tekstowe. Facebooka lub inne serwisy społecznościowe do prowadzenia konwersacji używa jedynie 7% osób. To jednak i tak więcej, niż używa telefonu – tutaj odsetek wynosi jedynie 4%.

Poniższa infografika prezentuje dzisiejsze „cyfrowe” życie nastolatków. Badanie przeprowadzono na osobach w wieku od 13 do 17 lat.

Źródło grafiki: 1.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebook