Moje przemyślenia

Pierwsze informacje na temat urządzeń z BlackBerry 10

Konrad Kozłowski
9

Research In Motion nie daje za wygraną i z wielką nadzieją zamierza wkroczyć na rynek ze swoim nowy systemem mobilnym. Pierwsze opinie na temat samej koncepcji systemu są dosyć pochlebne, jednak urządzenia na których ma on pracować nie są mniej interesujące. Już w sierpniu maja one zostać zaprezento...

Research In Motion nie daje za wygraną i z wielką nadzieją zamierza wkroczyć na rynek ze swoim nowy systemem mobilnym. Pierwsze opinie na temat samej koncepcji systemu są dosyć pochlebne, jednak urządzenia na których ma on pracować nie są mniej interesujące. Już w sierpniu maja one zostać zaprezentowane, zaś wejście jednego z nich do sprzedaży planowane jest na wrzesień. Szczątki specyfikacje smartfonów wyglądają na intrygujące.

Wielkim echem odbiło się stwierdzenie przez CEO firmy RIM, że pierwsze urządzenie z systemem BB10 będzie pozbawione fizycznej klawiatury QWERTY. Nie oznacza to jednak, że taki smartfon nie powstanie. Byłoby to czymś niewybaczalnym ze strony firmy, która słynie właśnie z takiego typu telefonów. Według przecieków BlackBerry planuje dwa modele - serii N i serii L.

Seria L ma niewiele odbiegać od prototypowego modelu rozdanego deweloperom na tegorocznej konferencji RIM. Otóż rozdzielczość ekranu sięgnie 1280 na 768 pikseli, dzięki czemu czynnik PPI (pixels per inch) będzie wynosił 356, co oznacza, że pobity zostanie iPhone 4(S). Jednak jest to już tak wiele, że nasze oczy nie będą w stanie zauważyć różnicy pomiędzy obydwoma ekranami.

To co jest bardziej interesujące, to plany odnośnie modelu posiadającego fizyczną klawiaturę, czyli serię N. Co ciekawe, w jego przypadku zastosowana ma zostać rozdzielczość 720 na 720 pikseli. Tutaj czynnik PPI wynosić będzie 330 - najwyraźniej BlackBerry chce przekonać konsumentów do swoich produktów również niesamowitą jakością wyświetlanego obrazu. Mówi się, że w serii N użyty zostanie ekran typu OLED, lecz następne modele mają być wyposażone w ekrany LCD. Na zdjęciu widzimy również pierwsze plany wobec zagospodarowania przestrzeni ekranowej w nowym systemie. Pomimo różnicy w wielkości ekranu, dolny i górny rząd będą podobnych rozmiarów.

Zgodnie zapowiedziami na rynku zadebiutuje najpierw model tylko z dotykowym ekranem i powinno do tego dojść już we wrześniu. Najprawdopodobniej pierwsze urządzenie z BB10 na pokładzie i fizyczną klawiaturą QWERTY pojawi się na rynku w okolicach początku 2013 roku. Cieszy mnie zryw RIM-u, dzięki któremu może być jeszcze ciekawej w segmencie systemów mobilnych. Aktualnie króluje Android i iOS (kolejność alfabetyczna), a Windows Phone 8 niesie spore nadzieje. Te same emocje tyczą się BB10, któremu od samego początku kibicuję - w przypadku czterech równorzędnych systemów na rynku, zasada "klient jest najważniejszy" może stać się kluczem do sukcesu.

Źródło, grafiki: 1, 2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu