Felietony

Naprawisz auto, siedząc na kanapie z Yourmechanic.com

Tomek Chojecki
Naprawisz auto, siedząc na kanapie z Yourmechanic.com
18

Każdy wie, że jeżdżenie  do mechanika samochodowego to problem. Duży problem. Dopóki auto jest na chodzie, zawsze znajdzie się coś ważniejszego do zrobienia, niż wizyta w warsztacie.  O wiele wygodniej byłoby siedzieć w domu i czekać, aż auto naprawi się same. Właśnie taką usługę proponuje Yourmecha...

Każdy wie, że jeżdżenie  do mechanika samochodowego to problem. Duży problem. Dopóki auto jest na chodzie, zawsze znajdzie się coś ważniejszego do zrobienia, niż wizyta w warsztacie.  O wiele wygodniej byłoby siedzieć w domu i czekać, aż auto naprawi się same. Właśnie taką usługę proponuje Yourmechanic.com.

Serwis z USA, robi to, co lubię w startupach internetowych najbardziej - przedefiniowuje rynek. W tym przypadku, jest to rynek usług związanych z naprawą samochodów, ale również obszar pośrednictwa w sprzedaży części samochodowych. Startup wychodząc z założenia, że 80% usterek można naprawić na miejscu i bez kanału - oferuje naprawę samochodu z dojazdem do klienta.

Jak to działa?

Aby skorzystać z Yourmechanic, należy przejść przez proces, składający się z czterech kroków. Po pierwsze, trzeba określić rodzaj usterek, poprzez wybranie opcji z przygotowanej listy lub stworzenie opisu. Wystarczy ogólna relacja, dzięki czemu zadaniu podoła nawet osoba z niewielkim rozeznaniem. Po drugie, należy określić markę, rodzaj i rocznik samochodu oraz wpisać dane kontaktowe z adresem. Po trzecie, wybiera się mechanika, dostępnego w bazie. Mechanicy są poddawani ocenom użytkowników, a także są weryfikowani przez startup. Czwarty krok to podanie danych karty kredytowej, która będzie obciążona po wykonanej pracy. Pozytywną funkcją jest także generowanie wstępnej informacji o możliwych przyczynach awarii i ewentualnych rozwiązaniach, która zaspokaja potrzeby dociekliwych użytkowników.

Jak jest kalkulowana cena za usługę Yourmechanic?

Każda usługa w Yourmechanic, ma być wykonywana w określanym z góry limicie czasowym. Skutkuje to naliczeniem odpowiedniej opłaty za pracę. Opłata dla mechanika jest wystandaryzowana i wynosi 75 dolarów za godzinę. Wobec 90-150 dolarów za godzinę, wypłacanych warsztatom samochodowym, cena proponowana przez startup wydaje się atrakcyjna zarówno dla  kierowców, jak i dla mechaników, którzy jako szeregowi pracownicy w warsztatach, otrzymują tylko procent od wyżej wymienionej kwoty. Z kolei uzytkownik powinien docenić fakt, że od razu wie, ile zapłaci za naprawę. Kolejnymi pozycjami w kosztorysie jest transport, który wynosi 10$ oraz koszty części, które są sprzedawane w cenach hurtowych. W efekcie całościowa cena jest atrakcyjna dla klienta.

Jakie usługi oferuje Yourmechanic?

W zasobach serwisu, jest obecnie kilkaset usług, podzielonych na trzy kategorie: utrzymanie, inspekcja i naprawa. Serwis pamięta całą historię napraw, ale również przypomina użytkownikowi o konieczności  zrobieniu przeglądu czy wymianie oleju. Do tego, gwarantuje jakość wykonanych usług przez 12 miesięcy lub 12 000 mil. Yourmechanic ma zamiar zarabiać na prowizji od całościowej kwoty, jaką właściciel samochodu będzie musiał przeznaczyć na naprawę. Nie wiadomo jeszcze, jak wysoki procent zdecydują się pobierać twórcy.

Na papierze wszystko super, ale…

Teoretycznie wszystkie argumenty przemawiają za sukcesem startupu. Yourmechanic sprawia, że szybciej, wygodniej i taniej możemy naprawić auto. Pozytywne jest także i to, że mechanicy wyrwą się spod kieratu słabo płacących im warsztatów i staną się... samochodowymi freelancerami. Sam bardzo chętnie przetestowałbym taką usługę. Mam wątpliwości co do skuteczności diagnozy usterki samochodu, jednak jeśli moje wątpliwości co do tej funkcji się nie potwierdzą, to rynek wart w USA 120 miliardów dolarów, stoi przed  Yourmechanic otworem...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu