Felietony

Maciek Żak nowym dyrektorem inwestycyjnym w Intel Capital. Jest szansa na większe zainteresowanie rynkiem polskim?

Grzegorz Marczak
Maciek Żak nowym dyrektorem inwestycyjnym w Intel Capital. Jest szansa na większe zainteresowanie rynkiem polskim?
6

Byłem wczoraj na konferencji prasowej Intel Capistal, jeśli ktoś nie kojarzy tej firmy to wspomnę że rocznie średnio inwestują 500 milionów dolarów w młode i dorastające przedsiębiorstwa. Wychowali kilka światowych gwiazd, pomogli niektórym urosnąć do wartości miliarda dolarów itp. W Polsce Intel Ca...

Byłem wczoraj na konferencji prasowej Intel Capistal, jeśli ktoś nie kojarzy tej firmy to wspomnę że rocznie średnio inwestują 500 milionów dolarów w młode i dorastające przedsiębiorstwa. Wychowali kilka światowych gwiazd, pomogli niektórym urosnąć do wartości miliarda dolarów itp. W Polsce Intel Capital może się wszystkim kojarzyć z nieudaną inwestycją w Grono.net , w sumie na polskim rynku Intel bardzo nie szalał bo wsparł zaledwie 6 firm (obecnie InteliWISE oraz Wind Mobile)

No ale teraz może to się zmienić. Nowym dyrektorem inwestycyjnym w Intel Capital został Maciek Żak (gratulacje!), będzie on odpowiedzialny za region Europy Centralnej i Wschodniej. Dobre wzmocnienie i potrzebne szczególnie w tak dynamicznie rozwijającym się regionie (niestety nie za sprawą Polski ale naszych sąsiadów i Rosji). Macieja możecie kojarzyć z Onetu gdzie był odpowiedzialny za rozwój biznesu w tym takich produktów jak ZUMI (ponoć wyrabiające przychody na poziomie 30 milionów złotych) i Onet VOD, zakup Blog.pl, PC LAB.

Podczas spotkania próbowałem dowiedzieć się jakie są plany Intela jeśli chodzi o Polskę (roczna ilość inwestycji, budżet) i czy coś się zmienia wraz z tą nominacją. Udało się nam jedynie wyciągną, że kilka rozmów jest w toku i powinniśmy o nich usłyszeć już niedługo czyli za 4-6 miesięcy :) Natomiast co do planów i budżetów niestety nie udzielają takich informacji.

To co tak naprawdę przydałoby się polskiej branży to dobra duża inwestycja i dobry bardzo duży exit. Intel umie to robić i ma w tym doświadczenie dlatego trzymam kciuki za te nieznane "projekty" z którymi trwają rozmowy.

Kto może startować po wsparcie do Intela? Praktycznie każdy czyli inwestują zarówno w fazie seed jak i późniejszych. Warto jednak zwrócić uwagę na ich definicje słowa startup i fazy seed. Według Intela to firma, która ma produkt i pierwszych klientów. Nie musi wykazywać się zyskami ale musi już mieć strategię rozwoju na wsparcie której szukają finansowania. Intel raczej nie pochyli się nad inwestycjami poniżej miliona EUR / USD tę rolę zostawiają zapewne lokalnym graczom i inkubatorom.

W tytule postawiłem pytanie czy jest szansa na większe zainteresowanie rynkiem Polskim? Z pewnością dzięki wyznaczeniu dedykowanego dyrektora na nasze region, który zna nasz rynek i naszą branżę szansa jest większa. Natomiast Intel nadal poszukuje firm z aspiracjami globalnymi które w przyszłości mogą być warte setki milionów dolarów. O takich ambicjach i planach chętnie porozmawiają. Możemy więc odpowiedzieć sobie sami na jaką liczbę inwestycji Intela w Polsce możemy liczyć.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

inwestycjeintel capital