Prnews.pl i Bankier.pl podzieli się już kolejnym swoim raportem o bankowości w Polsce, dzięki któremu możemy prześledzić, jak zmienia się ten rynek na przestrzeni kolejnych kwartałów i lat oraz jak zmienia się w czasie ubankowienie Polaków, zwłaszcza jeśli chodzi o dostęp i korzystanie z bankowości elektronicznej i mobilnej.
Największe banki w Polsce pod względem aktywów i liczby klientów. Sprawdź, na którym miejscu jest Twój bank
Zacznijmy jednak od ogólnych danych, według których możemy usystematyzować sobie listę największych banków w Polsce.
Największe banki w Polsce pod względem posiadanych aktywów - I kwartał 2019
Niezmiennie liderem w Polsce jest tu PKO Bank Polski, który odnotował spadek kwartał do kwartału, ale rok do roku prawie dziesięcioprocentowy wzrost pod względem posiadanych aktywów. Jednak największymi wzrostami może pochwalić się tutaj Santander Bank Polska (dawniej BZ WBK), który przejął Deutsche Bank Polska i zbliża się do drugiego miejsca w Polsce - wzrost rok do roku 34,92% i BNP Paribas Bank Polska (dawniej BGŻ BNP Paribas), który przejął Raiffeisen Bank - wzrost rok do roku aż o 50,03%.
Największe banki w Polsce pod względem liczby klientów - I kwartał 2019
Nieco inaczej wygląda kolejność w zestawieniu według liczby posiadanych klientów. Wprawdzie nadal na dwóch pierwszych miejscach mamy polskie banki - PKO Bank Polski i Bank Pekao, ale na trzecim miejscu ING Bank Śląski, a Santander na czwartym, choć różnice są tu niewielkie, w porównaniu do pierwszego i drugiego miejsca, gdzie PKO Bank Polski ma prawie dwa razy więcej klientów niż Bank Pekao. Największe wzrosty rok do roku odnotowały następujące banki - PKO Bank Polski, ponad milion nowych klientów w rok, BNP Paribas, prawie milion i Santander, prawie pół miliona nowych klientów.
Liczba rachunków ROR - I kwartał 2019
Pod względem liczby rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych Santander oddał swoje trzecie miejsce mBankowi, z kolei pierwsze i drugie miejsce niezmiennie należy do PKO Banku Polskiego i Banku Pekao. Największe wzrosty liczby rachunków rok do roku odnotowały też tradycyjnie PKO Bank Polski, Santander i BNP Paribas.
Liczba aktywnych kart debetowych - I kwartał 2019
Zdecydowana większość klientów wszystkich banków jest w posiadaniu aktywnej karty debetowej, najwięcej oczywiście jest ich u lidera w PKO BP, ale wyjątkowo tutaj drugie miejsce przypadło Santanderowi, a trzecie dopiero Pekao.
Liczba klientów z dostępem do bankowości internetowej - I kwartał 2019
Tutaj, podobnie jak w przypadku kart debetowych, większość klientów wszystkich banków ma możliwość korzystania z bankowości elektronicznej, jednak nie wszyscy z niej korzystają. Poniższa tabelka obrazuje liczbę aktywnych użytkowników bankowości elektronicznej, czyli takich którzy przynajmniej raz w miesiącu logują się do niej.
Nie ma tu jakichś znaczących różnic rok do roku, chyba że spojrzymy na to całościowo, wtedy liczba ponad 2 mln aktywnych użytkowników bankowości elektronicznej więcej w Polsce, robi wrażenie.
Liczba aktywnych klientów bankowości mobilnej - I kwartał 2019
Bankowość mobilna jest już na zbliżonym poziomie popularności co bankowość internetowa, najwięcej aktywnych jej użytkowników ma PKO Bank Polski, któremu również najwięcej ich przybyło w ostatnim roku - ponad 600 tysięcy. Ogólnie, wszystkim bankom przybyło łącznie w ciągu roku prawie 2,5 mln nowych użytkowników bankowości mobilnej.
Zdecydowana większość użytkowników bankowości mobilnego, korzysta z niej przy użyciu aplikacji mobilnej swojego banku. W tej materii banki również odnotowały wzrost rok do roku na poziomie 2,5 mln nowych użytkowników swoich aplikacji mobilnych.
Liczba aktywnych klientów "mobile only" - I kwartał 2019
Wygląda na to, że to PKO Bank Polski może najszybciej stać się bankiem, którego klienci będą najczęściej korzystać z usług jedynie na urządzeniach mobilnych. Na dalszych miejscach najbardziej mobilnych klientów mamy ING Bank Śląski i Bank Millennium.
Źródło: Prnews.pl.
Photo: Vladru/Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu