Polska

Mapa Polski powoli zamienia się w czarną plamę. Przerażająca wizualizacja polskiej policji

Kamil Świtalski
Mapa Polski powoli zamienia się w czarną plamę. Przerażająca wizualizacja polskiej policji
86

Kilka dni temu na stronie policja.pl pojawiła się mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Mapa ta jest każdego dnia uaktualniana i... z bezradnością rozkładam ręce, bo zaglądam tam regularnie od kilku dni i, jak można się było spodziewać, widzę nowe świecące się punkty, które następnego dnia zamieniają się w czarne kropki. Wakacje zaczęły się raptem pięć dni temu, a już teraz wszystkich wypadków ze skutkiem śmiertelnym widzimy tam ponad czterdzieści. Aż strach pomyśleć jak ogromne liczby będą tam widnieć w ostatnich dniach wakacji. Ale jak tak dalej pójdzie, to cała mapa Polski będzie jedną wielką czarną plamą.

Policyjna mapa wypadków ze skutkiem śmiertelnym - wakacje 2019

Jak czytamy na stronie Policja.pl — mapa powstała jako wizualizacja, która ma przemówić do wyobraźni kierowców i pieszych. Jej twórcy chcieliby zwrócić uwagę na skalę tragedii. A ta, jak pokazują już pierwsze dni, jest ogromna. A patrząc na to jak wyglądają pierwsze dni, nie mam wątpliwości że specjalnie lepiej nie będzie.

Nie jest żadną tajemnicą, że wypadki drogowe to nie jest żadne dzieło przypadku. Właściwie za każdym takim zdarzeniem kryje się ludzki błąd — czasem wina leży po stronie kierowcy, czasem pieszego, ale to czynnik ludzki jest tym najsłabszym ogniwem. Dlatego tuż pod mapą jej twórcy zdecydowali się przypomnieć zasady, które pozwolą zachować większe bezpieczeństwo na drodze:

  • Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach
  • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem
  • Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego
  • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu
  • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami
  • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach
  • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży
  • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.

Niby nie ma wśród nich nic skomplikowanego — to wszystko o czym wszyscy kierowcy prawdopodobnie wiedzą. Akcje społeczne i przypominanie o nich w mediach przy okazji wszystkich ważniejszych weekendów i świąt to standard. A mimo wszystko — liczba wypadków nie maleje. Warto też mieć na uwadze, że powyższa mapka skupia się wyłącznie na wypadkach ze skutkiem śmiertelnym na terenie naszego kraju — ale ostatni raport udowadniał, że Polacy lubią niebezpieczną jazdę samochodem także zagranicą. Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak tylko życzyć rozwagi i bezpiecznej drogi.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu