Wczoraj mój zacny redakcyjny Kolega Konrad Kozłowski pisał o Nokii z… matrycą 41 megapikseli. Postanowiłem Go przebić i wyszukać aparat, który będzie tyranozaurem fotografii cyfrowej. Znalazłem taki sprzęt na Hawajach!
Siedzicie? Jeśli nie, usiądźcie i wyobraźcie sobie aparat Canon o rozdzielczości 870 megapikseli! Niemożliwe? A jednak! Nie jest to jednak sprzęt, który wsadzicie do torby fotograficznej. Waży bowiem trzy tony (sic!)! Nazywa się Hyper Suprime-Cam i jest częścią japońskiego teleskopu Subaru, gdzie zamontowany został w zeszłym roku.
Oczywiście nie możemy w tym przypadku mówić o jednym gigantycznym sensorze CCD. Tak naprawdę jest ich aż 116 i w czasie pracy chłodzone są oparami azotu do temperatury -100 stopni Celsjusza.
Oczywiście matryca to nie wszystko, co powie Wam każdy fotografik. Niezwykle ważna, a może wręcz najważniejsza jest optyka. W tym przypadku mamy do czynienia z ważącym blisko tonę układem optycznym złożonym z siedmiu niezwykle precyzyjnych elementów. Nazwano go Wide Field Corrector. Wyposażony jest w układ ogniskowania wykonany przez Mitsubishi Electric – niezwykle precyzyjny system, który jest w stanie dopasować soczewki z dokładnością nawet do jednego mikrometra.
Japoński teleskop Subaru znajduje się w obserwatorium Mauna Kea na Hawajach na wysokości 4139 m n.p.m. Stanowi on ucieleśnienie koncepcji, która pojawiła się już w 1984 roku. Budowę obiektu rozpoczęto siedem lat później. Tak zwane pierwsze światło (czyli pierwszy obraz) uzyskano w 1998 roku, ale prace wykończeniowe trwały jeszcze do marca 2000 roku.
Montaż aparatu
W czasie budowy w wyniku wypadków życie straciło czterech robotników, a 26 innych zatruło się toksycznym dymem w wyniku pożaru izolacji, do jakiego doszło podczas prac spawalniczych.
Teleskop ma też na swoim koncie wspaniałe odkrycia, wśród których należy wymienić SXDF-NB1006-2 – jedną z najodleglejszych i zarazem najstarszych galaktyk (znajduje się w gwiazdozbiorze Wieloryba), a także IOK-1 – jedną z najstarszych znanych galaktyk, znajdującą się w odległości 13 miliardów lat świetlnych.
Nowy megaaparat ma pomóc w badaniach nad ciemną materią i ewolucją Wszechświata. Cokolwiek odkryje, powiem Wam jedno – wiele bym dał za to, by móc nim zrobić zdjęcie!
Zdjęcia: naoj.org
Więcej z kategorii Fotografia:
- To chyba jedyna subskrypcja, z której nie zrezygnuję. Właśnie wykupiłem droższy pakiet
- Jak pobrać wszystkie fotki ze Zdjęć Google? Jaką inną usługę wybrać?
- Zdjęcia Google z potężną nowością - edycja fotek nie była przyjemniejsza i łatwiejsza
- Te zdjęcia gwiazd i kosmosu są po prostu niesamowite!
- Panasonic Lumix S5: bezlusterkowa pełna klatka, która może ostro namieszać na rynku