Wpływ na szybkość działania stron internetowych ma wiele czynników. Jednym z decydujących jest wydajność serwera, na którym mamy zainstalowane swoje witryny. Dobitnie pokazują to ostatnie testy firmy hostingowej nazwa.pl, która sprawdziła, jaką przewagę dają dyski Intel Optane i najnowsze procesory Intela.
Hosting nazwa.pl najszybszy w Polsce
Spółka nazwa.pl w ostatnim czasie wymieniła swoje serwery i postanowiła skorzystać z najnowszych technologii, uruchamiając pierwszy w Polsce hosting korzystający z dysków Intel Optane i procesorów Intel Xeon E-2288G. Pamięć Intel Optane to nośniki wykorzystujące technologię 3D XPoint. Jest to tzw. pamięć memrystorowa, która działa na nieco innej zasadzie niż pamięć NAND, która jest wykorzystywana w dyskach SSD. Dzięki temu jest nie tylko znacznie trwalsza, ale też oferuje wyraźnie mniejsze opóźnienia w dostępie do danych. To oczywiście przekłada się na szybkość działania serwisów WWW, które uzyskują znacznie szybciej informacje ze swoich baz danych. Co więcej, korzyści zastosowania najnowszej technologii da się bez problemu zmierzyć, a jak możecie zobaczyć na wykresie poniżej, różnica potrafi być znacząca.
Dzięki wymianie serwerów strony WWW obsługiwane przez nazwa.pl działają kilkukrotnie szybciej niż na hostingu w firmach konkurencyjnych. Ta sama aplikacja WordPress, jak pokazał powyższy test, może działać nawet 10 razy szybciej po przeniesieniu jej do nazwa.pl z serwerów home.pl. Warto więc przed zakupem hostingu porównać nie tylko cenę, ale przede wszystkim szybkość działania oferowanych usług. Pomimo, że każdy dostawca zapewnia, że jego usługi są najlepsze, to jednak jak widać hosting hostingowi nierówny – powiedział Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl.
Wpływ na szybkość działania serwerów ma również procesor, a w przypadku nowych serwerów nazwa.pl jest to najwydajniejsza jednostka Intela, czyli Xeon E-2288G. Szybkość wykonywania skryptów PHP oraz operacji na bazach danych jest proporcjonalna do szybkości działania procesora, a to w efekcie wpływa na szybkość działania całych witryn. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę.
nazwa.pl wyjaśnia, jak testowała szybkość hostingu
Testowanie szybkości hostingu nie jest sprawą łatwą, jeśli chce się to zrobić rzetelnie. Wykorzystanie publicznie dostępnych serwisów do testowania szybkości stron nie ma wielkiego sensu, bo mamy tutaj zbyt wiele zmiennych, które wpływają na szybkość działania. Chodzi chociażby o jakość podłączenia do sieci, odległość serwerów czy rozwiązania zabezpieczające np. przed atakami DDoS, które wprowadzają swoje opóźnienia. Dlatego specjaliści z nazwa.pl postanowili zrobić to jak najbardziej rzetelnie i wykorzystali w tym celu płatne plany hostingowe u każdego z dostawców.
Test, którego wyniki widzicie na wykresie powyżej, został wykonany w dniach 11.02.2020 – 14.02.2020 za pomocą aplikacji WordPress 5.3.2, pobranej ze strony http://pl.wordpress.org (czysta instalacja), wraz z zainstalowanym dodatkowym pluginem Query Monitor 3.5.2, w środowisku PHP 7.3, na płatnych pakietach hostingowych badanych usługodawców. Pomiary wykonywano przez 4 dni po 5 razy dziennie. Na wykresie zaprezentowano dla każdego z usługodawców minimalny czas ze wszystkich 20 pomiarów, podany w sekundach.
Plugin Query Monitor możecie pobrać i zainstalować również na swoim WordPressie i sprawdzić, jaką szybkość zapewnia wasz hosting. Może się okazać, że wcale nie jest tak dobrze, jakby mogło być, na przykład na serwerach nazwa.pl.
Jeżeli chcielibyście się samodzielnie przekonać, jak to działa w praktyce, nazwa.pl oferuje możliwość sprawdzenia tego na własnych zasadach. Czytelnicy antyweb.pl mogą teraz aktywować za darmo usługę Hosting Cloud Basic na okres szczęściu miesięcy. Wystarczy tylko przy zamówieniu na stronie https://www.nazwa.pl/ wybrać opcję Voucher i wpisać poniższy kod rabatowy:
jc47-9256-7463
Artykuł powstał przy współpracy z nazwa.pl
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu