Cloud

Cloud Backup - test usługi do wykonywania szyfrowanych kopii zapasowych dla opornych

Grzegorz Ułan
Cloud Backup - test usługi do wykonywania szyfrowanych kopii zapasowych dla opornych
Reklama

Dwa tygodnie temu informowaliśmy Was o udostępnieniu przez nazwa.pl nowej wersji usługi Cloud Backup do tworzenia kopii zapasowych dokumentów. Dziś pokażemy, jak ta usługa sprawuje się w rzeczywistości.

Słowem wstępu

Już w poprzednim wpisie o Cloud Backup wspominałem, że po wstępnym sprawdzeniu usługi mogłem stwierdzić, że to narzędzie niezwykle proste i intuicyjne, z którym każdy, nawet mniej techniczny użytkownik komputera i Internetu, powinien sobie bez problemu poradzić. Stąd w tytule znalazło się określenie, że to usługa dla opornych.

Reklama

Oczywiście w dużym uproszczeniu, niemniej tak to wygląda. Cloud Backup jest prosty w konfiguracji i użytkowaniu, nawet bardziej niż popularne dyski sieciowe, jak na przykład Google Dysk. Ponadto wzbogacony jest szyfrowaniem, więc dochodzi dodatkowe zapewnienie bezpieczeństwa swoim plikom.

Instalacja Cloud Backup

Instalacja narzędzia sprowadza się do pobrania niewielkiego programu na komputer z Windowsem 7 lub 10 na pokładzie. Po jego zainstalowaniu tworzy się na pulpicie skrót, który przenosi nas do domyślnej przeglądarki, a cała konfiguracja usługi odbywa się już przez WWW.

Na wstępie musimy podać dane dostępowe do usługi, które otrzymaliśmy na adres e-mail, po jej aktywacji na stronie nazwa.pl. Jest to identyfikator usługi i kod jednorazowy.

Po aktywacji Cloud Backup na komputerze pozostaje już tylko wybranie hasła do szyfrowania naszych kopii zapasowych. Oczywiście musi być to trudne hasło. Możemy przy tym skorzystać z generatora haseł, hasło trzeba koniecznie zapamiętać.

Nie zaleca się zapisywania hasła w przeglądarce, ze względu na zachowanie bezpieczeństwa. W przypadku włamania na nasz komputer przestępca nie tylko uzyska dostęp do danych na naszym komputerze, ale również do kopii zapasowych.

Konfiguracja Cloud Backup

Konfiguracja usługi sprowadza się w zasadzie tylko do dwóch rzeczy. Do wybrania katalogów, które chcemy backupować i zdefiniowania harmonogramu wykonywania naszych kopii zapasowych.

Harmonogram tworzenia kopii zapasowej można ustawić na każdy dzień tygodnia o zadanej godzinie. Wykonują się one później w tle, już bez naszej ingerencji, chyba że chcemy je ręcznie wymusić, bezpośrednio po naniesieniu zmian w plikach znajdujących się w wybranych katalogach.
Reklama

W przypadku gdy komputer będzie wyłączony lub nie połączony z siecią Internet o wskazanej w harmonogramie godzinie, program Cloud Backup wykona automatycznie kopię zapasową po restarcie komputera.

Tworzenie kopii zapasowej Cloud Backup

Po pierwszym utworzeniu kopii zapasowej plików z wybranych folderów, późniejsze kopie będą wykonywały się automatycznie w tle, z wyjątkiem sytuacji opisanej wyżej.

Reklama
Oczywiście można tworzyć kolejne kopie zapasowe kolejnych katalogów. Te będą się zapisywać na liście na naszym koncie.

Odtwarzanie kopii zapasowej Cloud Backup

W przypadku awarii dysku czy niezamierzonego skasowania plików z komputera, w każdej chwili możemy odtworzyć naszą kopię. Lista kopii znajduje się w zakładce Odtwórz pliki.

Odtwarzając kopię zapasową, możemy wskazać jej szczegółową datę oraz wybrać konkretne pliki po ich nazwie.

Po wybraniu plików wskazujemy miejsce ich zapisania. Może być oryginalne położenie lub dowolne inne miejsce na dysku. Można je też nadpisać lub nadać nową nazwę z datą utworzenia.

Dodatkowe opcje Cloud Backup

W wykazie kopii mamy możliwość odznaczenia katalogów czy plików, które mają być kopiowane, możemy też zmieniać harmonogram ich tworzenia, a także usuwać całe kopie.

Reklama

.

Z dodatkowych opcji w Cloud Backup wymienić jeszcze można podgląd statystyk wykorzystania naszej usługi.

Znajdziemy tu informację o wykorzystanym miejscu przez ostatnie 30 dni czy ostatni rok, jak również historię wszystkich wykonanych kopii zapasowych naszych dokumentów.

Słowem zakończenia

Całość działa bez zarzutu, tworzenie i odtwarzanie plików nie sprawiało żadnych problemów. Oczywiście szybkość i czas tego procesu uzależniony są od posiadanego łącza i wielkości plików. U mnie, przy Internecie mobilnym i plikach rzędu kilku MB, wszystko odbywało się błyskawicznie.

Przy większych plikach i przy łączu stacjonarnym trwać to będzie w podobnym czasie, zwłaszcza że niewielka zmiana w dużym pliku na naszym komputerze wysyłana jest na serwer w postaci tylko tego zmienionego fragmentu.

Jak już wspominałem w poprzednim wpisie, aktualnie sami możecie przetestować tę usługę zupełnie za darmo. Wystarczy na stronie zamówienia usługi Cloud Backup w polu voucher wpisać kod mc36-5987-7589. Jest on ważny do 30.04.2020 r.

Cloud Backup

Tekst powstał we współpracy z nazwa.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama