Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Ciekawostki

Zależy ci na najszybszym internecie w smartfonie? Samsung najlepszym wyborem także w Polsce

Kamil Świtalski
5

Szukasz smartfona z najszybszym internetem? Według ostatniego badania Open Signal — w wielu krajach takowy oferują urządzenia od Samsunga.

Przyznam szczerze, że nie pamiętam już kiedy, tak prywatnie, interesowałem się szybkością internetu. Różnica między domowym łączem 128 kbps, 512 kbps a 1 MB była wyraźnie zauważalna na co dzień: przy przeglądaniu sieci czy pobieraniu nawet niewielkich plików. Obecnie czy mam 300 MB, 350 MB czy 500 MB... no cóż, nie będę ukrywał, że nie odczuwam tego na co dzień. Co innego w przypadku smartfonów, gdzie bacznie śledzę kreski zasięgu — zwłaszcza w podróży. Zamiana LTE na 3G potrafi być bolesna, a kiedy do gry wchodzi EDGE, sytuacja robi się naprawdę nieciekawa. Ale szybkość internetu to nie tylko kwestia łączności — wpływ na nią mają również podzespoły użyte w naszych urządzeniach. Okazuje się, że w przypadku smartfonów — Samsung wyprzedza konkurencję w tej dziedzinie... i to w wielu krajach — wynika z ostatniego raportu Open Signal.

Chcesz najszybszy internet w smartfonie? Według raportu Open Signal — w wielu krajach wygrywa Samsung

Na szybkość internetu wpływa cały szereg czynników, dlatego sam zakup Samsunga niespecjalnie doda mu skrzydeł, jeżeli miejsce w którym się znajdziecie ma fatalną infrastrukturę sieciową, a ekran pokazuje w porywach do dwóch kresek zasięgu, o LTE zaś można tylko pomarzyć. Niemniej jednak to właśnie użytkownicy smartfonów firmy Samsung według raportu Open Signal mogli liczyć na największą szybkość pobierania w krajach takich jak Norwegia, Kanada, Holandia, Australia, Japonia czy... Polska. Statystycznie w 40 krajach, w 35% z nich Samsung wyprzedzał konkurencję. 

Najbardziej w tym raporcie dziwi mnie jednak rynek amerykański, gdzie przecież iPhone wciąż pozostaje ulubieńcem publiczności. Tamtejsi użytkownicy odnotowali aż o 8,5 Mbps wolniejsze transfery, niż ci którzy korzystają z urządzeń koreańskiego producenta. Warto przy tym wziąć pod uwagę także kwestie związane z ilością urządzeń każdego producenta — Apple ma w swojej ofercie tylko sprzęt z najwyższej półki (przynajmniej cenowej), podczas gdy Samsung oferuje zestaw urządzeń na każdą kieszeń. A oprócz różnicy w cenie, różnią się także użyte tam podzespoły — a co za tym idzie, ich możliwości. Stąd też poniższy slajd wydaje się... dość ciekawy, bo w przypadku Apple ten podział wyobrażam sobie wyłącznie między starszymi, a nowszymi modelami.

Każdy z trzech producentów smartfonów uwzględnionych w badaniu (uwzględniającym 23352908  urządzeń z 40 krajów) korzysta z modemów od innych dostawców. Samsung postawił na Qualcomm, Huawei stawia na autorskie rozwiązania, zaś na tę chwilę — Apple sięga po rozwiązania od Intela. I choć w zależności od kraju — wykres ten pokazuje różne wartości i królują inni producenci, w Polsce — podobnie jak w wielu innych — to Samsung pozostaje na szczycie. I wyprzedza konkurencję o 2 Mbps (Apple) i 4 Mbps (Huawei).

Ciekawe jak te wartości zmienią się na przestrzeni, powiedzmy, najbliższych 4-5 lat, kiedy do gry wejdzie łączność 5G?

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: