Serwis RFBENCHMARK opublikował wczoraj wyniki testów 5G w kilku lokalizacjach w Warszawie dla wszystkich naszych operatorów, które to dobitnie pokazały jaką różnicę robi zastosowana technologia udostępnienia 5G na posiadanych zasobach w Orange, Play, Plus i T-Mobile.
Na prawdziwe 5G przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, aukcja na cztery bloki o szerokości 80 Mhz w paśmie 3,4 – 3,8 GHz ma już ponad rok poślizgu, a nie ma jeszcze żadnych informacji o planowanym ponownym jej ogłoszeniu.
Zasięg 5G w Polsce
Dlatego też w zeszłym roku nasi operatorzy udostępnili nam tymczasowe 5G na posiadanych już częstotliwościach. Aktualnie po tym roku Orange i T-Mobile mają około 1600 stacji bazowych w Polsce, na których działa 5G, co daje zasięg 6 mln Polaków.
Przy czym T-Mobile zapowiedział ostatnio, iż w wakacje będzie uruchamiał co tydzień 120 nowych nadajników z dostępem do 5G, co ma pozwolić na koniec III kwartału tego roku zwiększyć ich liczbę do 3 tys. i objąć zasięgiem 40% mieszkańców Polski - myślę, że Orange będzie miał podobny poziom pokrycia z uwagi na ścisłą współpracę tych operatorów.
Z kolei Play na początku lipca zdradził, iż do końca tego miesiąca będzie miał 2576 nadajników obsługujących 5G, co da pokrycie 35% populacji w naszym kraju. Natomiast Plus może się już pochwalić zasięgiem swojego 5G obejmującym 13 mln osób w prawie 400 miejscowościach w każdym z 16 województw w naszym kraju na 2 tys. stacji bazowych 5G.
Zastosowane technologie przez operatorów do 5G
Orange, Play i T-Mobile wykorzystali do tego pasmo 2100 MHz i technologię dynamicznego współdzielenia tego pasma przez użytkowników sieci 4G i 5G - Dynamic Spectrum Sharing (DSS). To pociąga za sobą pewne ograniczenia, przede wszystkim w prędkościach transferu dla poszczególnych technologii.
Zupełnie inaczej rozwiązał to Plus, który do udostępnienia 5G zastosował pasma 2600 MHz w technologii TDD, dzięki której możliwe jest wydzielenie dodatkowego pasma dla użytkowników korzystających z 5G.
Jaką to robi różnicę? Pokazują ją wyniki testów RFBENCHMARK w Warszawie.
Testy prędkości 5G w Warszawie
Do testów, specjaliści z firmy Notel Poland zastosowali profesjonalny sprzęt, który pozwala na dokładne sprawdzenie jakości zastosowanej technologii 5G przez naszych operatorów.
Na pokładzie pojazdu pomiarowego wykorzystane zostały następujące urządzenia: Xiaomi Mi 10 5G Pro M2007J3SG, Samsung S20 FE 5G oraz skanery PCTEL IBFlex i MXFlex wspierające technologię 5G. Specyfikacja tego sprzętu zapewnia przetestowanie w pełni możliwości wdrażanej sieci 5G w Polsce. Dzięki temu zebrane dane pozwalają na obiektywną ocenę aktualnej sytuacji w stolicy Polski.
Testy przeprowadzono w 8 lokalizacjach w Warszawie i w każdej z nich zdecydowanie najlepsze wyniki osiągnął Plus. W pięciu punktach pomiarowych średnia prędkość pobieranych danych przekraczała 300 Mb/s u tego operatora. Drugie miejsce zajął T-Mobile (3 razy ponad 200 Mb/s), dalej Orange (dwa razy ponad 200 Mb/s) i Play (raz 150 Mb/s).
Uśredniając wszystkie pomiary prędkości pobieranych danych - Plus osiągnął poziom 322 Mb/s, a sumując prędkości pozostałych trzech operatorów uzyskamy wartość niemal identyczną, co osiągnął sam Plus - 322,30 Mb/s, co pokazuje skalę różnicy pomiędzy osiągami, które oferują ci operatorzy.
Przy średniej prędkości wysyłanych danych w poszczególnych lokalizacjach najlepiej wypadł Orange i Play, tutaj Plus poradził sobie gorzej, a najmniejsze prędkości osiągała sieć 5G T-Mobile.
Widać to wyraźnie przy uśrednionych wynikach wszystkich pomiarów ze wszystkich lokalizacji.
Szkoda, że zabrakło tu wyników testu opóźnień ping, RFBENCHMARK tłumaczy to tym, iż skupiono się na pobieraniu i wysyłaniu danych, co jest istotne przy przy oglądaniu filmów w wysokiej rozdzielczości, rozmowach wideo, zdalnym dostępie do systemów serwerowych, monitoringu wizyjnym, jak i przy przeglądaniu internetu.
Źródło: RFBENCHMARK.
Photo: Gutzemberg/Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu