Dziś w serwisie Wykop.pl trafiłem na ciekawy wpis z filmem pokazującym, jak na przestrzeni prawie dwudziestu lat zmieniała się popularność poszczególnych systemów operacyjnych na PC.
Timelapse z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi z ostatnich prawie 20 lat
Zapraszam na wycieczkę wspominkową, podczas której zobaczmy, jak zmieniała się popularność poszczególnych systemów operacyjnych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, zarówno Windowsa, jak i Linuksa i MacOS.
Początek retrospekcji to 2003 rok, a więc przegonienie Windowsa 2000 przez Windowsa XP w popularności wśród użytkowników PC. To też czas, kiedy Windows 98 dobrze się trzymał, a Windows 95 zanikał już powoli całkowicie. Linux i MacOS z ponad 2% popularności.
Kolejny znaczący rok dla popularności OS przypadł na 2009 rok, w statystykach pojawił się Windows 7, co spowodowało, że wzrost popularności Windows Vista kosztem Windows XP się zatrzymał, a pałeczkę tę przejęła właśnie „siódemka”. To pokazuje, jakim niewypałem okazała się Windows Vista, która "dobiła" tylko do około 20% popularności, zanim pojawił się jej następca.
Windows 7 przegonił w popularności Windows XP dopiero w 2011 roku, czyli po dwóch latach, a rok później, kiedy pojawił się już Windows 8, "siódemka" dominowała na rynku - zainstalowana była na 57% komputerów.
Windows 8 również nie zaszalał na komputerach użytkowników PC, podobnie jak Windows Vista osiągnął popularność na poziomie około 20%, zanim pojawił się w 2015 roku kolejny system, a mianowicie Windows 10.
Zauważcie, że Windows 7 w tym samym okresie cały czas królował na PC z udziałem ponad 50%. Później już to dużo szybciej się działo - Windows 10 już w następnym roku przegonił Windows 8, a Windows 7 przeskoczył w kolejnym roku, tak więc potrzebował na to blisko 2 lata.
Jak to wygląda na dziś? Tego dowiecie się już, oglądając do końca wspomniany w tytule timelapse:
Źródło: Wykop.pl
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu