Ciekawostki technologiczne

Timelapse z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi z ostatnich prawie 20 lat

GU
Grzegorz Ułan
22

Dziś w serwisie Wykop.pl trafiłem na ciekawy wpis z filmem pokazującym, jak na przestrzeni prawie dwudziestu lat zmieniała się popularność poszczególnych systemów operacyjnych na PC.

Zapraszam na wycieczkę wspominkową, podczas której zobaczmy, jak zmieniała się popularność poszczególnych systemów operacyjnych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, zarówno Windowsa, jak i Linuksa i MacOS.

Początek retrospekcji to 2003 rok, a więc przegonienie Windowsa 2000 przez Windowsa XP w popularności wśród użytkowników PC. To też czas, kiedy Windows 98 dobrze się trzymał, a Windows 95 zanikał już powoli całkowicie. Linux i MacOS z ponad 2% popularności.

Kolejny znaczący rok dla popularności OS przypadł na 2009 rok, w statystykach pojawił się Windows 7, co spowodowało, że wzrost popularności Windows Vista kosztem Windows XP się zatrzymał, a pałeczkę tę przejęła właśnie „siódemka”. To pokazuje, jakim niewypałem okazała się Windows Vista, która "dobiła" tylko do około 20% popularności, zanim pojawił się jej następca.

Windows 7 przegonił w popularności Windows XP dopiero w 2011 roku, czyli po dwóch latach, a rok później, kiedy pojawił się już Windows 8, "siódemka" dominowała na rynku - zainstalowana była na 57% komputerów.

Windows 8 również nie zaszalał na komputerach użytkowników PC, podobnie jak Windows Vista osiągnął popularność na poziomie około 20%, zanim pojawił się w 2015 roku kolejny system, a mianowicie Windows 10.

Zauważcie, że Windows 7 w tym samym okresie cały czas królował na PC z udziałem ponad 50%. Później już to dużo szybciej się działo - Windows 10 już w następnym roku przegonił Windows 8, a Windows 7 przeskoczył w kolejnym roku, tak więc potrzebował na to blisko 2 lata.

Jak to wygląda na dziś? Tego dowiecie się już, oglądając do końca wspomniany w tytule timelapse:

Źródło: Wykop.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu