Polska

Te strony odwiedza najwięcej Polaków - TOP10 z podziałem na kategorie

Grzegorz Ułan
Te strony odwiedza najwięcej Polaków - TOP10 z podziałem na kategorie
10

Zwykle ogólnodostępne badania Mediapanel prezentują statystyki, odnoszące się do najbardziej popularnych stron w Polsce. Tym samym, niektóre z nich „nie mieszczą” się w rankingach ogólnych. Inaczej sprawa się ma, gdy podzielimy je na szczegółowe kategorie tematyczne.

Gemius podzielił się rankingami TOP10 najpopularniejszych stron internetowych w Polsce, z podziałem na aż 11 kategorii tematycznych:

 • Informacje i publicystyka - ogólne
 • Informacje lokalne i regionalne
 • Biznes, finanse, prawo
 • Nauka i technologia
 • Serwisy VOD i OTT
 • Serwisy społecznościowe
 • Sport
 • Wielotematyczne serwisy kobiece
 • Plotki, życie gwiazd
 • Zakupy online
 • Zdrowie i medycyna

Najpopularniejsze strony w kategorii: Informacje i publicystyka - ogólne

Pierwszym źródłem informacji dla internautów w Polsce są dwa portale - Wirtualna Polska i Onet, które odwiedza ponad i prawie 10 mln RU. Jednocześnie strony te przyciągają na najdłużej z całego TOP10 w tej kategorii.


Poza portalami w czołówce znalazły się też serwisy informacyjne (www+app) kanałów TVN24 i Polsat News oraz Radia Zet.

Najpopularniejsze strony w kategorii: Informacje lokalne i regionalne

W przypadku informacji lokalnych, najwięcej odwiedzających mają serwisy portalu Nasze Miasto z ponad 9 mln RU. Drugie miejsce ponownie należy do Onetu, a podium zamykają regionalne wydania Wyborczej.

Najpopularniejsze strony w kategorii: Biznes, finanse, prawo

Po specjalistyczne informacje biznesowe czy z dziedziny prawa i finansów sięgamy najczęściej odwiedzając serwisy Money.pl, Business Insider Polska oraz o2.pl. W tej kategorii, podobnie jak w poprzedniej dwa pierwsze serwisy w TOP10 wyraźnie odstają od pozostałej stawki.

Najpopularniejsze strony w kategorii: Nauka i technologia

W kategorii nauka i technologia liderem jest Google, które to wyprzeda serwisy Telepolis i Komputer Świat. Tematyczne odnogi portali Interii, WP czy o2.pl uplasowały się tu na miejscach odpowiednio 5, 6 i 9. Z kolei zamyka TOP10 w tej kategorii serwis OpenAI, a więc ChatGPT.

Najpopularniejsze strony w kategorii: Serwisy VOD i OTT

W tej kategorii nie ma zaskoczenia, wyraźnie góruje nad pozostałymi serwisami streamingowymi Netflix, którego odwiedza aż 12 mln realnych użytkowników. Wyprzeda on z dużą przewagą Disney+ i HBO Max, a zamyka stawkę SkyShowtime.


Zatrzymamy się na chwilę przy tej kategorii, bo Gemius podzielił się jednocześnie danymi porównawczymi odnoszącymi się do miesiąca startu i kolejnego dwóch najnowszych serwisów w Polsce - Disney+ i SkyShowtime.

Disney+ w pierwszym pełnym miesiącu od startu odwiedziło 3,6 mln internautów w Polsce, z kolei Sky Showtime „tylko” 2 mln. Oczywiście wpływ na to mogły mieć różne promocje - Disney+ oferował na początek 1/3 ceny za miesięczną subskrypcję przy wykupieniu jej na rok, natomiast Sky Showtime połowę ceny „na zawsze”, ale pamiętajmy, że Disney+ od razu był dostępny za darmo w ofertach Polsat Box, Polsat Box Go, Plusa i Netii.

Zaskakujący jest tutaj też czas przebywania na stronach tych serwisów. Sky Showtime zadebiutował w połowie lutego, a internauci dłużej na nim pozostawali niż w kolejnym pełnym miesiącu. Zupełnie odmiennie wyglądało to w przypadku Disney+, co może świadczyć o tym, iż więcej treści na start przyciągało internautów w tym serwisie.

Najpopularniejsze strony w kategorii: Serwisy społecznościowe

Najpopularniejszym serwisem społecznościowym jest Facebook z 26 mln internautów w Polsce, o 10 mln mniej ma również należący do Mety Instagram, a podium zamyka TikTok. Sporo, bo prawie 10 mln RU odwiedza Twittera.

Najpopularniejsze strony w kategorii: Sport

Fanów różnego rodzaju sportów przyciągają najczęściej ogólnotematyczne portale, czyli WP i Onet, specjalistyczne i dedykowane serwisy w tej kategorii, a więc Sport.pl, Polsat Sport czy Meczyki.pl znalazły się na dalszych miejscach.

Najpopularniejsze strony w kategorii: Wielotematyczne serwisy kobiece

Wśród najchętniej odwiedzanymi stronami dla kobiet, ponownie są tematyczne odnogi należące do portalu WP, na podium znalazły się też portale Gazeta.pl i Interia.pl.

Najpopularniejsze strony w kategorii: Plotki, życie gwiazd

Po najświeższe plotki z życia gwiazd, najczęściej sięgamy do serwisów Plotek, Pomponik oraz Plejada. Dopiero tuż za podium znalazł się Pudelek.pl, ale z niewielką stratą do trzeciego miejsca.

Najpopularniejsze strony w kategorii: Zakupy online

Na jakich stronach najczęściej dokonujemy zakupów? Nie będzie tu zaskoczenia, największą liczbą odwiedzin może pochwalić się Allegro z ponad 18 mln RU, którzy to spędzają w nim najwięcej czasu - średnio ponad 2 godziny (niewiele krócej na Vinted z 8 miejsca). Na drugim miejscu jest AliExpress, a na trzecim Media Expert.

Najpopularniejsze strony w kategorii: Zdrowie i medycyna

Ostatnią kategorią tematyczną są serwisy poświęcone zdrowiu i medycynie, tutaj czołówka prezentuje się następująco: Medonet - prawie 9,5 mln RU, ABC Zdrowie - 9,5 mln i Poradnik Zdrowie - prawie 7 mln RU.


Źródło: Gemius.pl
Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu