Muzyka

Najpopularniejsze serwisy radiowe w Polsce

Grzegorz Ułan
Najpopularniejsze serwisy radiowe w Polsce
11

Stacje radiowe to nie tylko głos i muzyka płynące z fizycznych odbiorników radiowych, czołowe stacje FM w naszym kraju nie zapomniały w tym wszystkim o internecie i mają własne platformy z kanałami radiowymi w sieci.

Wczoraj na Wirtualnemedia.pl pojawiły się statystyki odwiedzalności największych z nich za miesiąc marzec 2017.

Najwięcej realnych użytkowników w marcu miały serwisy eska.pl, radiozet.pl i polskieradio.pl. Jednak moją uwagę przykuła czwarta kolumna ze średnim czasem korzystania. Wyraźnie widać, że niektóre serwisy mają wiernych użytkowników, którzy najwyraźniej słuchają tych kanałów za pośrednictwem strony www. Co mnie w tym zdziwiło, to fakt, że przecież wszystkie te serwisy mają swoje aplikacje mobilne, na wszystkie platformy (również na WP). Ale prawdopodobnie internauci często uruchamiają te serwisy w pracy, gdzie wygodniej na stronie i na komputerze odsłuchiwać je wspólnie w biurze, w miejsce tradycyjnego odbiornika i zwykłych stacji FM.

Postanowiłem przyjrzeć się bliżej 4 serwisom z najdłuższą średnią korzystania, wynoszącą powyżej jednej godziny.

RMF ON - stacje radiowe online

I tak, najdłużej uruchomionym serwisem był w marcu RMF ON - uruchomiony średnio przez ponad 4 godziny. Na RMF ON oprócz streamingu naziemnych stacji FM, znajdziemy 95 różnego rodzaju stacji radiowych z profilowaną muzyką, od starszych przebojów, po jazz, disco, rock czy składanki największych przebojów. Można też skorzystać z wyszukiwarki stacji, gdzie wystarczy wpisać kategorię muzyczną, po czym wyświetli się nam lista pasujących stacji.

Sam player nie jest tak istotny przy założeniu, że słuchamy radia w tle, wspomnę tylko o reklamie wideo, uruchamia się przy pierwszym uruchomieniu i trwa zwykle pół minuty, nie można jej pominąć.

Open FM - stacje radiowe online

Na drugim miejscu mamy Open FM ze średnim czasem korzystania prawie 3 godziny. Tutaj nie uświadczymy możliwości odsłuchania jakichś naziemnych stacji FM, mamy za to bogatą listę stacji radiowych podzielonych na kategorie i gatunki muzyczne, a te już szczegółowo na podkategorie. I tak na przykład, kategoria "Na cały dzień" prezentuje kanały z muzyką na dzień dobry, w pracy, na wieczór czy na weekend.

Jeśli chodzi o odtwarzacz, uruchamia się w osobnym oknie, ale można powrócić na stronę główną bez wyłączania wybranego wcześniej kanału i dalej przeglądać dostępne pozycje. Reklama uruchamia się przy pierwszym uruchomieniu, trwa również pół minuty.

Tuba.FM - stacje radiowe online

Trzecie miejsce przypadło serwisowi Tuba.FM ze średnim czasem korzystania wynoszącym prawie 2,5 godziny. Tutaj na głównej pozycji są stacje radiowe FM, należące do Agory, pod spodem zaś wyświetlone są stacje radiowe z podziałem na gatunki muzyczne oraz kilka kategorii z najpopularniejszymi kanałami: TOP gatunki, TOP artyści, TOP użytkowników oraz ostatnio dodane.

Odtwarzacz, w odróżnieniu od pozostałych serwisów, uruchamia się w osobnym wyskakującym w tle oknie, które można zminimalizować i dalej przeszukiwać serwis. W przypadku, gdy wybierzemy inną stację, uruchomi się w tym samym małym okienku, co poprzednia stacja. Reklama również wyświetla się na początku, długość pół minuty.

eskaGO - stacje radiowe online

eskaGO, to ostatnia z tych wybranych serwisów, średni czas korzystania wyniósł tutaj 2,15 godziny. To taki swoisty miszmasz stacji radiowych, kanałów telewizyjnych i VOD z serialami i filmami. Jeśli chodzi o stacje radiowe znajdziemy tu stacje FM, takie jak ESKA, VOX FM czy Radio WAWA oraz radia internetowe podzielone na kategorie i kilka podkategorii.

Odtwarzacz uruchamia się na nowej stronie, więc warto otwierać wybrane kanały w nowym oknie, jeśli planujemy tylko sprawdzić dany kanał i przeglądać dalej listę dostępnych pozycji.

Przed pierwszym uruchomieniem stacji radiowej uruchamia się kilka reklam, z czasem do 1,5 minuty, więc najwięcej i najdłużej z całej czwórki.

Osobiście najbardziej spodobał się RMF ON, który ma najbardziej przyjazny, lekki i przyjemny dla oka serwis. Ale pozostałym też wiele nie brakuje, wszystkie oferują mnóstwo pozycji muzycznych, z których z pewnością każdy wybierze dla siebie coś interesującego. To też dobra alternatywa dla stacji naziemnych, na które najczęściej się narzeka w kontekście dużej liczby reklam.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu