Felietony

Najpopularniejsze aplikacje z App Store pobierane w Polsce

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Najpopularniejsze aplikacje z App Store pobierane w Polsce
10

Sklep z aplikacjami dla iPhone OS, a później iOS - App Store, wystartował 11 lipca 2008. Przez ponad 2,5 roku, posiadacze urządzeń ze wspomnianymi systemami pobrali prawie 10 mld darmowych i płatnych aplikacji. Z okazji zbliżającego się rekordu, Apple postanowiło upublicznić informacje o najpopular...

Sklep z aplikacjami dla iPhone OS, a później iOS - App Store, wystartował 11 lipca 2008. Przez ponad 2,5 roku, posiadacze urządzeń ze wspomnianymi systemami pobrali prawie 10 mld darmowych i płatnych aplikacji. Z okazji zbliżającego się rekordu, Apple postanowiło upublicznić informacje o najpopularniejszych aplikacjach dostępnych w sklepie.

W zestawieniu, które znajdziecie poniżej, zaprezentowane dane dotyczą pobrań z terenu Polski i podzielone zostały na kategorie: płatne i darmowe oraz iPhone i iPad. Krajowe zestawienie różni się nieco od tego, które opublikował dzisiaj TechCrunch. Ogólne tendencje są jednak takie same.

Mniej, więcej rok temu, Rzeczpospolita informowała, że Apple sprzedało w Polsce 230 tyś iPhone’ów (nie licząc egzemplarzy z importu). Myślę, że już wtedy można było jednoznacznie stwierdzić, że marka przyjęła się nad Wisłą i posiada wierne grono użytkowników.

Dlatego też, nikogo nie powinno dziwić, że w poniższym zestawieniu obecne są także polskie aplikacje.

Najpopularniejsze płatne aplikacje dla iPhone

   1. Tap Tap Revenge 3
   2. SoundHound
   3. AppBox Pro
   4. Angry Birds
   5. Tap Tap Revenge 2.6
   6. MotionX GPS
   7. Air Sharing
   8. WritePad
   9. Traffic Rush
   10. Rat On The Run

Podobnie jak w innych krajach, również w Polsce, Angry Birds jest aktualnie bardzo popularnym tytułem. Podczas ostatnich targów CES wspomniana gra stanowiła coś na kształt dema technologiczna, gdyż możną ją było zobaczyć na ekranach większości prezentowanych tabletów. Przyznaję jednak, że nie do końca rozumiem tak wysoką pozycję gier z serii Tap Tap Revenge. Myślałem, że popularność tej serii minęła już jakiś czas temu.

Najpopularniejsze darmowe aplikacje dla iPhone

   1. Skype
   2. Facebook
   3. Free Translator
   4. Palringo Instant Messenger
   5. iHandy Level
   6. Gadu-Gadu
   7. Allegro
   8. MotionX GPS Lite
   9. Touch Hockey: FS5
   10. TvGuide PL

Co ciekawe, w amerykańskim zestawieniu Skype znalazł się dopiero na 9-tym miejscu. Z kolei multi-komunikator Palringo znalazł się nad Gadu-Gadu. Jest to o tyle śmieszne, że większość polskich użytków Palringo używa go właśnie do korzystania z GG.

Najpopularniejsze płatne aplikacje dla iPada

   1. SoundHound
   2. 1Password Pro
   3. OffMaps
   4. NAVIGON MobileNavigator Europe
   5. Tesla Toy
   6. PDF Word Excel File Viewer
   7. BlocksClassic
   8. Implode! XL
   9. Mercury Web Browser Pro
   10. 2Do: Tasks Done in Style

Najpopularniejsze darmowe aplikacje dla iPada

   1. Google Earth
   2. Labyrinth Lite Edition
   3. Google Mobile App
   4. BlocksClassic Lite
   5. Remote
   6. iBooks
   7. Virtuoso Piano Free 2 HD
   8. Solitaire‌‌‌‌‌
   9. Adobe Photoshop Express
   10. Scheduler Poland

Tuż przed wprowadzeniem iPada do oficjalnej oferty iSpot, w sieci pojawiły się informacje, że nad Wisłą 15 tyś iPadów znalazło swoich nabywców. Nie wiemy co prawda jak na te liczby wpłynęła oficjalna sprzedaż, ale lista najpopularniejszych płatnych aplikacji każe mi myśleć, że większości z nas iPad kojarzy się głównie z nawigacją, dokumentami oraz przeglądaniem stron internetowych.

Na koniec, w ramach ciekawostki dodam, że w amerykańskim zestawieniu nie zmieścił się żaden klient Twittera. Natomiast aplikacja Facebooka zajęła pierwsze miejsce w kategorii „darmowe”.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

PolskaAppleiPhoneApp StoreiPad