Aplikacje mobilne szturmem wdarły się do naszego życia i wygląda na to, że pozostaną tam na dłużej. Jakie były najpopularniejsze gry i aplikacje w latach 2008-2018?
Oto lista najpopularniejszych mobilnych aplikacji dekady. Oby za dziesięć lat wyglądała inaczej!
Oglądając się dziś po ulicy i widząc tylu ludzi ze smartfonami w dłoniach aż trudno uwierzyć, że jeszcze dekadę temu świat wyglądał inaczej. Sprzęty te dopiero raczkowały — pierwszy iPhone którego Steve Jobs przedstawił w światu w 2007 roku... nawet oficjalnie nie dotarł do Polski. Jednak użytkownicy z całego świata w mgnieniu oka pokochali nowe rozwiązania — a gorączka aplikacji trwa w najlepsze. Mimo że iPhone liczy sobie już 11 lat, to tamtejszy sklepik z aplikacjami pojawił się rok później. Właśnie przypada zatem dekada jego istnienia — i z tej okazji firma AppAnnie zajmująca się badaniem i analizą rynku podzieliła się raportem z... najlepszymi aplikacjami ostatniej dekady!
Na początek kilka drobiazgów
O tym że rynek mobilny jest wielki — wszyscy wiedzą. Często jednak pojawia się pytanie: jak wielki. Myślę że kiedy wspomni się o dziesięcioletnim projekcie, w którym pobrano 170 miliardów aplikacji i wydano 130 miliardów dolarów... to chyba nie trzeba już dodawać nic więcej, prawda? Można jedynie uzupełnić to informacją, że system iOS obecnie ma około 15% rynku — pozostała część należy do Androida, ale 66% wpływów twórców pochodzi od użytkowników Apple!
Najpopularniejsze gry na iPhone (2008-2018):
- Candy Crush Saga
- Subway Surfers
- Fruit Ninja
- Clash of Clans
- Arena of Valor
Nic dodać, nic ująć. Każdy kto śledzi rynek mobilny nie od dziś mógł prawdopodobnie wypisać te tytuły z pamięci. To klasyki, które przez wieeeele długich miesięcy utrzymywały się na listach najpopularniejszych aplikacji zarówno w App Store jak i Google Play.
Najpopularniejsze aplikacje na iPhone (2008-2018):
- Facebook Messenger
- YouTube
- Instagran
- What’s App
- Google Maps
- Snapchat
- Skype
Jak widać — Facebook pozostaje potęgą na wielu polach, a jego mobilna odsłona to niekwestionowany hit, który nie ma sobie równych. Tak po prawdzie, patrząc na powyższe zestawienie — raczej nie jestem specjalnie zaskoczony. Bo mimo że listy te skupiają się na rynku amerykańskim, jestem przekonany że w Polsce wyglądałaby... niemalże identycznie — no może poza dwiema ostatnimi propozycjami. WeChat i QQ to chińskie komunikatory, które u nas zastąpić mogłoby... OLX i Allegro, od lat będące wśród najpopularniejszych aplikacji?
Aplikacje przynoszące największy zysk (2008-2018):
- Netflix
- Spotify
- Pandora
- Tencent Video
- Tinder
Na pięć propozycji, dwie z nich są niedostępne w Polsce — także i na tej liście zaszłyby drobne zmiany. Myślę jednak, że po ich wyjęciu — pierwsza trójka wyglądałaby identycznie.
Ciekawe jak analogiczna lista będzie wyglądać za dekadę
Pierwsza dekada smartfonowego szaleństwa za nami. Rynek się stabilizuje, gorączka opada, dlatego jestem niezwykle ciekawy jak analogiczna lista będzie wyglądała za kolejnych dziesięć lat. Szczególnie w kwestii aplikacji — bo o ile o pozycję YouTube jestem spokojny, o tyle nie mogę tego powiedzieć w przypadku dwóch pierwszych miejsc. Ale kto wie, kto wie, może mimo niekończących się problemów i napływających wieści o dłuższym dzieleniu się danymi użytkowników, wciąż uda mu się pozostać numerem jeden?
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu