Mobile

Wiemy już jak będzie wyglądać legitymacja szkolna i studencka w aplikacji mobilnej mObywatel

Grzegorz Ułan
Wiemy już jak będzie wyglądać legitymacja szkolna i studencka w aplikacji mobilnej mObywatel
10

Powoli, bo powoli, ale zaczyna się klarować ostateczna wersja aplikacji mObywatel, która w przyszłości będzie na równi traktowana w potwierdzaniu tożsamości z papierowymi czy plastikowymi odpowiednikami.

Na tę chwilę w aplikacji mobilnej mObywatel dostępnej na smartfony z systemem Android i iOS mamy opcję potwierdzania tożsamości poprzez okazanie dowodu osobistego pobranego z baz e-dministracji (wymagany Profil Zaufany eGO). Można to zrobić w przypadku kontaktów obywatel-obywatel lub obywatel-przedsiębiorca. Nie ma jeszcze możliwości, by ta forma mogła zastąpić potwierdzenie tożsamości w kontaktach obywatel-państwo czy obywatel-policja poprzez okazanie fizycznego dokumentu tożsamości.

Niemniej nadal trwają pracę nad dodawaniem kolejnych modułów, pierwszych z nich będą mLegitymacja szkolna i studencka:

Testy mLegitymacji Szkolnej i mLegitymacji Studenckiej ruszyły w dwóch siedleckich szkołach oraz na miejscowym uniwersytecie. Korzystanie z elektronicznych wersji legitymacji będzie pomocne w różnych życiowych sytuacjach (np. kontrola biletów, wejście do kina, czy biblioteki). Docelowo będą one równoprawne z tradycyjnymi wersjami dokumentów.

Pilotażem objęte są są dwie szkoły (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 3) oraz Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny. Ministerstwo Cyfryzacji podjąło również współpracę z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w podwarszawskim Halinowie.

Na obecnym etapie mLegitymacje będą dostępne na urządzenia z systemem Android (wersja minimum 6.0). W dalszej kolejności czekają jeszcze moduły odpowiedzialne za prawo jazdy, karte dużej rodziny czy karty miejskiej. Można przypuszczać, że pełne wdrożenie aplikacji mObywatel i pełna funkcjonalność dostępna będzie w późniejszym okresie, całość wymaga dostosowania jeszcze rozwiązań legislacyjnych związanych z potwierdzaniem tożsamości przez obywateli.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu