Felietony

Najlepszy kwartał w historii Intela oznacza, że PC nadal żyją

Grzegorz Marczak
Najlepszy kwartał w historii Intela oznacza, że PC nadal żyją
17

Jeszcze niedawno można było obejrzeć bardzo wiele malowniczych wykresów na których widać było spadki sprzedaży komputerów klasy PC. Wszytko to oprawione było komentarzem sugerującym koniec ery pecetów, niektórzy nawet dość ładnie i obszernie uzasadniali dlaczego pecety wkrótce wyginą. Tymczasem Inte...

Jeszcze niedawno można było obejrzeć bardzo wiele malowniczych wykresów na których widać było spadki sprzedaży komputerów klasy PC. Wszytko to oprawione było komentarzem sugerującym koniec ery pecetów, niektórzy nawet dość ładnie i obszernie uzasadniali dlaczego pecety wkrótce wyginą. Tymczasem Intel jako największy na świecie producent mikroprocesorów zrobił wszystkim wieszczącym śmierć PC psikusa i pokazał kwartalne wyniki finansowe, które są najlepsze w historii firmy.

Przychody za drugi kwartał zakończony 30 czerwca wyniosły blisko 11 miliardów dolarów , o 34 procent więcej niż rok temu. Zysk netto jest równie imponujący 2,9 miliarda dolarów, w porównaniu do straty rok wcześniej. Głównym źródłem tak dobrych wyników finansowych firmy jest sprzedaż laptopów oraz zyski z mikroprocesorów serwerowych. Procesor Atom ma też nie mały udział w tym rekordzie Intela bo jego sprzedaż wzrosła o 16%. Co jednak jest najbardziej ciekawe to fakt, że średnia cena procesora "poszła" w górę.Moim zdaniem wyniki te pokazują ewidentne "odbicie" po kryzysie, podczas którego zakupu sprzętu IT były ograniczone do niezbędnego minimum. Wraz z powrotem "do normalności" przyszedł czas na nadrabianie zaległości jeśli chodzi o sprzęt PC, infrastrukturę serwerową oraz zakupy konsumentów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

IntelPCprocesory