Rynek tabletów / urządzeń hybrydowych z Windows 10 jest całkiem spory i zyskuje coraz większe zainteresowanie użytkowników komputerów. Nadrzędną zaletą tego typu sprzętów jest fakt, iż są one w stanie zapewnić komfortową pracę zarówno w trakcie korzystania z dotyku, jak i dodatkowych peryferiów. Jakie urządzenie warto wybrać?
Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na specyfikację - ta musi nas zapewnić, że sprzęt wystarczy nam co najmniej na kilka lat bezproblemowej pracy. Mało tego, niezwykle ważne są jakość wykonania oraz ekranu - zbyt mała rozdzielczość wyświetlacza spowoduje, że korzystanie z urządzenia przede wszystkim w trybie tabletu będzie co najmniej mało komfortowe. Słaba jasność, a także niekoniecznie dobrze działający wielodotyk również mogą przeszkadzać w trakcie pracy. Dobra jakość wykonania natomiast to dla nas gwarant, że sprzęt posłuży nam przez dłuższy czas.
Surface Pro
Surface Pro to kolejna generacja referencyjnych dla systemu Windows tabletów / hybryd. Sprzęt po raz kolejny udowadnia, że jest godny miana jednego z najlepszych tego typu urządzeń. Nowa generacja urządzenia nie jest rewolucją, w stosunku do poprzednika stanowi raczej bardzo pozytywne odświeżenie linii. Surface Pro będzie świetną propozycją dla osób, które szukają bezkompromisowego sprzętu z Windows 10 i... mają do wydania sporo pieniędzy.
Specyfikacja techniczna zaczyna się od procesorów Intel Core m3, a kończy się na najmocniejszych mobilnych i7. Dodatkowo, pod maską znajdziemy od 4 GB do aż 16 GB pamięci RAM i dysk SSD nawet do 1 TB. Wydajności, szczególnie w najwyższych wersjach z pewnością nam nie braknie. Za wyświetlanie treści odpowiedzialny jest ekran PixelSense o przekątnej 12,3 cala oraz rozdzielczości 2,736 x 1,824 pikseli.
Cena: od 4100 zł
HP Spectre X2
Nowa generacja tabletu HP Spectre X2 to właściwie odświeżenie kontynuowanej przez producenta idei. W najnowszym urządzeniu firmy znajdziemy najnowsze podzespoły, a użytkownik najbardziej będzie zadowolony z niewielkich wymiarów urządzenia. Zainstalowany w sprzęcie Intel Core m7 oferuje wydajność podobną do Core i5, co zadowoli większość użytkowników komputerów, o ile nie będziemy na tym urządzeniu korzystać z mocno obciążających aplikacji np. do obróbki wideo.
HP Spectre x2 "pod maską" oferuje procesor Intel Core m7-6Y75 1.2GHz, 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB dysk SSD. Warto zwrócić uwagę na kamerę Intel Real Sense, która pozwoli na skorzystanie z logowania za pomocą funkcji Windows Hello. Dodatkowo, w urządzeniu znajdziemy wyświetlacz o przekątnej 12 cali w rozdzielczości Full HD.
Cena: ok. 3500 zł
Lenovo Miix 510
Lenovo Miix 510 jest świetną propozycją dla osób, które interesują się sprzętami klasy Surface'a Pro, ale może im brakować portów dla dodatkowych akcesoriów. Do dyspozycji mamy dwa porty - jeden USB typu C oraz USB 3.0. W Surface Pro możemy skorzystać z tylko jednego portu USB 3.0. Przede wszystkim, komputer od Lenovo jest znacznie tańszy, zatem jeżeli nie chcemy wydawać naprawdę potężnych pieniędzy na urządzenie Microsoftu, Miix 510 jest świetnym wyborem.
Specyfikacja Lenovo Miix to standardowo: Intel Core i5 7200U, 8 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 256 GB oraz 12,2 calowy ekran IPS w rozdzielczości Full HD. Warto wspomnieć o obecności portów USB 3.0 oraz USB typu C, co może być ważnym czynnikiem w trakcie wybierania tabletu / hybrydy z Windows 10 na pokładzie.
Cena: ok. 3500 złotych
Huawei Matebook
Do czasu premiery Matebooka, Huawei nie miał tego typu urządzenia w swoim portfolio. Premiera tabletu / hybrydy okazała się być bardzo udana - mimo niezwykle wysokiej ceny. Sprzęt cechuje się bardzo atrakcyjnym designem oraz solidnymi podzespołami, chociaż do najlepszych w tej klasie nieco mu brakuje. Niemniej, istnieje kilka argumentów za tym, by jednak zdecydować się na Huawei Matebooka - niestety na pewno nie polecimy go osobom, które oczekują bezkompromisowej wydajności.
Huawei Matebook występuje w dwóch wariantach wydajnościowych: Intel Core m3-6Y30, 4GB RAM i 128GB SSD oraz Intel Core m5-6Y54, 8GB RAM i 256GB SSD. Mamy do czynienia z ultramobilnymi procesorami, które w porównaniu do potężniejszych braci z serii Intel Core iX mogą zdradzać pewne braki. Użytkownik ma do dyspozycji wyświetlacz o przekątnej 12 cali w rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. W zestawie z komputerem otrzymujemy ponadto dołączaną do tabletu klawiaturę, a także akcesorium MateDock, za pomocą którego poszerzymy wachlarz dostępnych portów.
Jedyny mankament to koszmarnie wysoka cena urządzenia: słabsza konfiguracja to wydatek rzędu 4,4 tys., natomiast wersja Core m5 będzie wymagać od nas wysupłania z portfela około 5,5 tysiąca. Jeżeli ktoś zechce się skusić na rysik MatePen - będzie musiał dopłacić kolejne 499 złotych.
Microsoft Surface Book
Odświeżony Surface Book pierwszej generacji to urządzenie, które jest bezpośrednim konkurentem najpotężniejszych komputerów Apple. Najnowsze procesory Intela w połączeniu z genialnym designem oraz dedykowaną kartą graficzną GeForce pozwalają nie tylko na granie w gry, ale także uzyskanie bezkompromisowej wydajności w profesjonalnych programach. Niesamowity ekran Pixel Sense o przekątnej 13 cali w rozdzielczości 3,000 x 2,000 pikseli zadowoli każdego wymagającego użytkownika.
Specyfikacja zakłada zastosowanie w urządzeniu procesora Intel Core i5 lub i7. W najmocniejszej wersji dostępna jest również dedykowana karta graficzna GeForce GT940M. W zależności od wariantu, dostępne jest 8 lub 16 GB pamięci RAM oraz dysk SSD od 128 do 1024 GB miejsca na dysku SSD.
Cena? Zaporowa. W Polsce sprzęt nie jest oficjalnie dostępny, ale ceny pośredników zaczynają się od około 7-8 tysięcy za... najsłabszą wersję.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu