Poradniki

Najlepsze powerbanki. Jaki powerbank warto wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Albert Lewandowski
Najlepsze powerbanki. Jaki powerbank warto wybrać? Na co zwrócić uwagę?
17

Czym wyróżniają się najlepsze powerbanki? Czy nadal warto je kupować? Na tym skupimy się w tym poradniku zakupowym.

Najlepsze powerbanki - o czym warto pamiętać?

Na początku należy zastanowić się nad podstawową kwestią, czyli jakiej wielkości powerbanka potrzebujemy. Tu warto zwrócić uwagę na to, jak dużą baterię znajdziemy w naszym smartfonie. Moim zdaniem optymalnym rozwiązaniem jest wybór takiego akcesorium, które w następujących przypadkach:

a) kiedy nasz telefon ma słabą baterię, wówczas dobrze by było, aby pozwalał na trzy lub czterokrotne naładowanie smartfona.

b) kiedy nasz telefon ma bardzo dobrą baterię, wówczas dobrze by było, aby pozwalał na trzy lub czterokrotne naładowanie smartfona.

Na temat samej pojemności powerbanka i tego, jak wyliczyć jej efektywną wartość, napisałem poniżej.

W przypadku powerbanka warto sprawdzić od razu, jaki kabelek oferuje w zestawie. Uważam, że bardzo dobrymi inwestycjami są także te modele, które mogą pochwalić się przyspieszonym ładowaniem i na ich pudełkach zobaczymy nazwę Fast Charge czy Quick Charge. Niewątpliwie szybkie ładowanie to przydatna opcja i niezwykle docenia się ją także w powerbanku.

Kolejna sprawa to obudowa. Na rynku są powerbanki z różnych segmentów cenowych i w zasadzie jedne największych różnic między nimi dostrzeżemy od razu. Po pierwsze chodzi o wykorzystane materiały. Sądzę, że porządne tworzywo sztuczne najlepiej się sprawdza, ponieważ wyróżnia się wytrzymałością oraz zapewnia stosunkowo niską masę. Aluminiowe to również porządny materiał, choć negatywnie wpływa na wagę powerbanka. Niestety, w najtańszych znajdziemy czasami bardzo niskiej jakości plastik, który nie wydaje się być wytrzymały.

Warto sprawdzić przed zakupem, ile czasu zajmuje pełne naładowanie samego powerbanka. Oczywiście będzie to trwało kilka godzin, ale lepiej dowiedzieć się, ile dokładnie. Tu przydatnym dodatkiem okazuje się być wbudowany kabelek w sam powerbank.

Na koniec warto wyróżnić jedną z nowszych kategorii powerbanków. Te oferują już niewielkie panele solarne i mogą być ładowane także za pomocą promieni słonecznych. Ciekawe rozwiązanie.

Jaka jest faktyczna pojemność powerbanka?

Zawsze w przypadku baterii i ich pojemności należy pamiętać o stratach energii. W końcu część z niej zamienia się w energię cieplną, a tej nie wykorzystamy w żaden sposób w naszym urządzeniu mobilnym. Mniejsza faktyczna pojemność ogniw zależy również od ich jakości, od zastosowanej płyty głównej, a straty powodowane są również przy zmianie napięcia z 3,6/3,7 na 5,1V. Zastosowane akumulatory legitymują się z kolei sprawnością ok. 90 %. Warto również pamiętać, że niskie temperatury powodują dodatkowe straty energii. Z tego względu pojemność 10000 mAh nie gwarantuje, że naładujemy nasz telefon z baterią 2500 mAh czterokrotnie.

Wzór do obliczeń użytecznej pojemności:

pojemność powerbanka * 3,6V / 5,1V * deklarowana sprawność ogniw = faktyczna pojemność ogniw

Ranking najlepszych powerbanków

ADATA AA 10050 mAh

Stylowa propozycja w aluminiowej obudowie, która stanowi rozsądny wybór pod względem stosunku ceny do oferowanej jakości.

Huawei AP08Q

10000 mAh i stylowa obudowa oraz wsparcie dla szybkiego ładowania. Te trzy cechy powodują, że warto tym powerbankiem się zainteresować. Jego cena wynosi około 90 - 100 złotych.

Samsung EB-P1100

Prosty i elegancki wygląd skrywają największą zaletę tego akcesorium: obsługi szybkiego ładowania, w tym Quick Charge 2.0. Do tego sam powerbank bardzo szybko się ładuje. Aktualnie przyjdzie za niego zapłacić od 60 do 80 złotych.

TP-Link TL-PB10400

Ładnie prezentujący się powerbank o dosyć kompaktowych wymiarach. Pozwala na jednoczesne ładowanie dwóch urządzeń i producent chwali się, że jego wydajność energetyczna wynosi nawet do 90%. Obecnie za ten model o pojemności 10400 mAh przyjdzie nam zapłacić około 70 złotych.

Xiaomi Power Bank 20000 mAh

Aż 20000 mAh, stosunkowo lekka obudowa z dobrego jakościowo tworzywa, dwa porty oraz wiele rozwiązań zabezpieczających. To wszystko przekłada się na wciąż godny polecenia powerbank za ponad 120 złotych.

Powerbanki - wciąż przydatne akcesoria

Moim zdaniem banki energii szybko nie stracą na popularności. Smartfonów używamy przez cały czas i z tego względu stosunkowo szybko się rozładowują, a w, na przykład podróży dobrze jest unikać takich sytuacji. Niewątpliwie powerbanki to obecnie najbardziej praktyczny kompan dla naszego telefonu. Tym bardziej cieszy, że rynek bardzo się rozwinął i można wybierać spośród ogromnej liczby dostępnych modeli.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu