Poradniki

Gdzie i kiedy kupować bilety lotnicze, by były możliwie jak najtańsze?

Kamil Świtalski
Gdzie i kiedy kupować bilety lotnicze, by były możliwie jak najtańsze?
Reklama

Chcielibyście gdzieś polecieć, ale nie do końca wiecie jak się zabrać za wyszukiwanie biletów by nabyć je możliwie jak najtaniej? Oto nasze wskazówki które pozwolą wam kupić tanie bilety lotnicze!

W ostatnich latach świat niesamowicie się zmniejszył. Tanie linie lotnicze wprowadziły rewolucję, której wielu się nie spodziewało — duzi gracze musieli dostosować się do tempa zmian i obecnie zdarzają się oferty, w ramach których za trochę ponad dwa tysiące złotych można wybrać się w podróż dookoła świata. Oczywiście takie rzeczy rządzą się własnymi prawami: to my dostosowujemy się do dat i ofert, a nie odwrotnie. Niemniej wciąż istnieje spore pole do popisu w kwestii wyszukiwania lotów. Jak szukać tanich lotów? To pytanie pojawia się regularnie — podobnie jak... kiedy kupować bilety lotnicze, by nie przepłacić. Nie ma na nie jednej, jedynej, słusznej odpowiedzi, ale są pewne wskazówki, którymi regularnie dzielą się weterani taniego latania.

Reklama


Jak szukać tanich lotów?

Obecnie do dyspozycji użytkowników jest co najmniej kilkanaście popularnych platform, które pozwalają wyszukiwać loty. Oczywiście można wejść na stronę linii która nas interesuje, wpisać daty i sfinalizować zakup, ale to zdecydowanie nie jest najlepsza technika, jeżeli zależy nam na nabyciu biletu możliwie jak najtaniej. Gdzie zatem szukać tanich lotów? Wyszukiwarki! To one często gromadzą ceny od resselerów, a tym samym pozwalają nie tylko na bardziej efektywne wyszukiwania, ale przede wszystkim załapanie się na odrobinę niższe ceny. Do moich ulubieńców z których sam na co dzień korzystam należą Kayak, Skyscanner oraz Momondo. Chociaż, jak już kiedyś wspominałem, szukanie tanich lotów często rozpoczynam od Lotów Google — one bazują jednak na cenach obowiązujących w liniach lotniczych (do których to stron nas zresztą odsyłają) — naturalnie więc trzeba liczyć się z tym, że nie będą to najtańsze oferty w sieci. Jeżeli zaś po prostu macie ochotę gdzieś polecieć — sprawdźcie oferty specjalne przewoźników (np. Ryanair).


No ale dobrze, wiemy już gdzie, to teraz pytanie... jak. Często planując urlop zamiast podawać konkretne daty, korzystam z opcji +/- 3 dni — zarówno dla przylotów, jak i odlotów. W ten sposób na wykresach mogę łatwo podejrzeć która kombinacja dat pozwoli mi nabyć bilety najtaniej. Czasami różnica wynosi kilkanaście złotych, ale zdarzają się i sytuacje takie, że między najtańszą, a najdroższą, kombinacją jest nawet tysiąc złotych różnicy. Nie kosztuje nas to zbyt wiele zachodu, a skoro i tak planujemy wyjazd z odpowiednim wyprzedzeniem — istnieje szansa na elastyczny wybór dat. Nawet jeżeli po drodze są dni ustawowo wolne od pracy, to przecież urlop można nimi zakończyć, a nie od nich rozpoczynać — prawda?

W kwestii technicznych aspektów szukania tanich lotów — jest wiele szkół. Jedni twierdzą, że im więcej wyszukują tych samych połączeń — tym taniej udaje im się kupić dane loty. Inni: wręcz przeciwnie. Pierwsze przymiarki do zakupu lotów robią na zupełnie inne daty (np. analogiczny układ dni, ale miesiąc wcześniej czy później) — choć... to w mojej opinii kompletnie nie ma sensu, bo wiadomo, że są okresy droższe i tańsze. Jednym z najdroższych (a przy okazji wyłączonym z większości promocji) jest czas mniej więcej od połowy grudnia, do połowy stycznia. To gorący okres, który większość przewoźników wyłącza z promocyjnych cen!

Warto jednak sprawdzać te same połączenia, daty i godziny — w różnych przeglądarkach, na różnych urządzeniach i... różnych sieciach. Tutaj również można się pozytywnie zaskoczyć stawkami — nigdy nie doświadczyłem tam różnic rzędu tysiąca złotych, ale kilkaset PLN — już owszem. Stawki które były nieosiągalne na jednym komputerze, pojawiły się na drugim: mimo że w obu korzystałem z trybu incognito w tej samej przeglądarce. Aha, warto też przy kolejnej próbie wyszukiwania wyczyścić ciasteczka!


Reklama

Zobacz też: Najlepsze elektroniczne gadżety na wakacje

Ostatnią z ważnych rzeczy o których warto pamiętać przy szukaniu tanich lotów jest kwestia lotnisk. Wiele wyszukiwarek dorobiła się opcji wpisywania kilku portów startowych oraz docelowych — i warto z niej skorzystać. Chcąc lecieć do Londynu i wybierając Heathrow czy City mamy... właściwie najmniejsze szanse, na najtańsze połączenia — niskokosztowe linie jak Ryanair czy WizzAir nie latają tam z Polski. Także jako lotnisko startowe warto nie ograniczać się do jednego lotniska — szczególnie, jeżeli to należy do grupy tych mniejszych. Jeżeli macie możliwość dojazdu raptem kilkudziesięciu czy kilkuset kilometrów — warto to rozważyć, bo czasem lot nie z Poznania, a Berlina — czy też nie z Wrocławia, a Pragi, ma szansę okazać się duuuużo tańszy. I będziemy sporo na plusie nawet wtedy, kiedy doliczymy sobie koszta dojazdu — czy to własnym samochodem, czy pociągiem. A z własnego doświadczenia wiem, że czasem nawet i dodatkowy samolot okazuje się być opłacalną opcją.

Reklama

Kiedy kupować bilety lotnicze by były najtańsze?

Podobnie jak w przypadku wyszukiwania — nie ma tam jednej, słusznej, odpowiedzi. Mimo wszystko są ludzie, którzy od lat zajmują się obserwacją tematu, wahaniem cen i doszli do kilku wniosków. Polujący regularnie na najtańsze loty użytkownicy też mają swoje sposoby — i regularnie przewija się informacja, że najtańsze bilety lotnicze można upolować... w tygodniu. Między wtorkiem, a czwartkiem — bo w okolicach weekendu, kiedy jest więcej czasu na szukanie, kwoty które trzeba zapłacić za te same połączenia znowu szybują w górę. Nie brakuje także ludzi, którzy lubią sprawdzać wahania o różnych porach dnia i nocy — spotkałem się nawet z opinią że około trzeciej czy czwartej nad ranem można zgarnąć bilety nieco taniej, niż o bardziej ludzkich porach. Nie będę jednak ukrywał, że nie sprawdzałem tego na własnej skórze — jeżeli jednak nadarzy Wam się okazja, warto spróbować. W kwestii oszczędności: wszystkie chwyty dozwolone!


Ale godziny i dni tygodnia to jedno. Warto jednak mieć na uwadze, że uniwersalnym czasem na wyprzedaże jest styczeń — na początku roku wiele linii lotniczych startuje z promocjami, w ramach których oferują bilety w świetnej cenie. To doskonały czas by zaplanować wypady na cały rok — często tamtejsze promocje obejmują daty na przestrzeni wielu miesięcy, a nie ograniczają się tylko do najbliższych kilku tygodni.

Ostatnią rzeczą którą warto mieć w pamięci na temat tego kiedy tanio kupować bilety lotnicze, jest regularna promocja naszego narodowego przewoźnika — Polskich Linii Lotniczych LOT. Regularnie, niemal co każdą środę (wyjątkami są większe promocje, które zaczynają się w środę, a kończą... w jedną z kolejnych śród), przygotowują oni ofertę specjalną Szalona Środa, gdzie proponują różne kierunki w korzystnych cenach. Tutaj jednak też sprawdza się wcześniej wspomniana zasada, że po wyborze dat i przewoźnika — warto podejrzeć ofertę również w wyszukiwarkach lotów — istnieje bowiem szansa, że któryś z resselerów będzie sprzedawał bilety na wskazane połączenia odrobinę taniej, niż można je kupić na oficjalnej stronie przewoźnika!

Jak znaleźć tanie loty z aplikacji mobilnych

Aplikacje na smartfony i tablety to świetna sprawa do wyszukiwania tanich lotów. W świecie który staje się coraz bardziej mobilnym, warto jest móc załatwić wszystko od ręki, gdziekolwiek jesteśmy. Dlatego też rzućcie też okiem na najlepsze aplikacje do wyszukiwania lotów na iPhone'a i Androida! Wiele z powyższych opcji bez problemu zadziała także z poziomu smartfona, a zawsze warto mieć w tym celu dedykowane oprogramowanie by było jeszcze wygodniej!

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama