12

W co grać na smartfonie? Najlepsze gry na telefony na przestrzeni lat

najlepsze gry na telefon
Gry na telefon to rzecz która znacznie wyprzedza erę smartfonów. Owszem, teraz stały się znacznie większym biznesem — ale można je było przecież kupić dużo wcześniej. Kolorowe wyświetlacze i Java dały twórcom naprawdę duży wachlarz możliwości. Ze względu na ograniczone możliwości — nie było to najlepsze gry na telefon, jakie powstały. Nowe technologie stworzyły nowe możliwości: oto zestaw najlepszych i najpopularniejszych gier na telefon! To tytuły, obok których nie chcecie przejść obojętnie.

Najlepsze gry na telefon: obok tych produkcji nie chcecie przejść obojętnie

Poniższa lista to, jak zwykle, subiektywne zestawienie najfajniejszych gier na telefon. Nie utożsamiajcie go z tymi, które przyniosły twórcom najwięcej zysku — jeżeli podeszlibyśmy do tego od tej strony, to byłaby to lista niekończących się free-to-play, z których lwia część opiera się na agresywnej monetyzacji. W ostatnim roku wśród najlepiej zarabiających tytułów znalazły się: Pokemon Go, Candy Crush Saga, Dragon Ball Z Dokkan Battle. Clash Royale, Clash of Clans, Monster Strike, Fate/Grand Order oraz cały zestaw sportówek. Prawdopodobnie większość z nich jest wam doskonale znana, albo chociaż je kojarzycie — i nic w tym dziwnego. To prawdziwe hity w które zagrywają się miliony graczy na całym świecie, ale moim zdaniem daleko im do top gier na telefon. W co zatem warto zagrać?

Angry Birds

angry birds

Platformy: Android, iOS

Pierwsze Angry Birdsy to był fenomen. Gra sobie, ale cały marketing dookoła nich to zupełnie inna bajka. Takich hitów mobilny świat nie miał [jeszcze] wielu (tak Pou, pamiętamy wciąż o tobie — niestety). Czas wściekłych ptaków minął dawno temu — koncept nie jest już tak uroczy, bohaterowie nie wzbudzają tak wielu emocji, ale sama gra… sama gra wciąż pozostaje jedną z tych zręcznościówek do których warto powrócić. Rovio próbowało później różnych sztuczek, ale prawdą jest, że żadne z późniejszych wcieleń nie miało w sobie tak wiele uroku.

Zobacz też: gry na iPhone — w te tytuły TRZEBA zagrać!

Crossy Road

crossy road

Platformy: Android, iOS

Koncept znany z Froggera został przeniesiony na nowy typ urządzeń i — niespodzianka! Ludzie ponownie dali mu się zauroczyć. Klasyka w nowym wydaniu zawsze działa, nawet z tak uwspółcześnionymi pikselkami.

Zobacz też: najlepsze gry na Androida

Framed 2

Platformy: Android, iOS

Niezwykła gra przygodowo-logiczna oparta na porządkowaniu komiksowych kadrów. Prosty koncept który urzekł w pierwszym Framed — tutaj został dopieszczony i dopracowany do perfekcji. Doskonała, ponadczasowa, zabawa dla wszystkich, którzy lubią dobre łamigłówki.

Kairosoft

Platformy: Android, iOS

Myśląc o najlepszych grach strategicznych na telefon moim pierwszym skojarzeniem nie są porty takich cudownych produktów jak Civilization VI, a… gry Kairosoft właśnie. Niepozorne, niewielkie, pikselowe — wszystkie bliźniaczo podobne, żonglujące jedynie konwencjami i… nie pozwalające się oderwać od ekranu. To tytuły które mimo upływu lat nie tracą ani trochę uroku — i te nowe i stare!

Minesweeper Genius

Platformy: Android, iOS

Saper to produkcja, z którą prawdopodobnie większość z was doskonale zna. Minesweeper Genius to nieco bardziej kreatywne podejście do klasycznej formuły tej zabawy logicznej, które wciąga od samego początku i… daje od groma frajdy. Podział na niedługie plansze, w których to musimy każdorazowo udać się do wyjścia. Skąpana w przepięknej oprawie, pełna wyzwań, zabawa daje dużo satysfakcji — no i po raz kolejny udowadnia, że czasami warto co nieco pokombinować z klasycznymi formułami. Choć projekt jest dość młody, dość szybko udało mu się wskoczyć na listę moich ulubionych gier na telefon!

Plants vs. Zombies

Platformy: Android, iOS

Wśród najpopularniejszych gier na telefony często lądowały rozmaite podejścia do gatunku tower defense. Obecnie lwia część z nich to marne f2p, szczególnie kiedy mówimy o propozycjach od największych wydawców. Plants vs. Zombies debiutowało jednak w 2009 roku, kiedy nie znali tych wszystkich niecnych sztuczek i nie do końca wiedzieli jak najefektywniej monetyzować swoje produkty. Wtedy perełki takie jak Plants vs. Zombies czekały na nas w sklepach, nie chciały nas ograbić na każdym kroku i serwowały od groma frajdy. W sumie to działa po dziś dzień!

Zobacz też: fajne gry na iPhone’a

Radiant One

Platformy: iOS

Jeżeli są gry których przynależność gatunkowa jest trudna do zdefiniowania, to właśnie ona. Radiant One to gra „przygodowa” — ale to jednak zupełnie inne podejście niż to, które większość fanów kojarzy z klasycznymi tytułami typu wskaż-i-kliknij. Do tego jej twórcy postawili na oniryczność i dość nieszablonowe podejście do tematu. A kiedy dodamy do tego jeszcze tajemniczą i po prostu magiczną oprawę, otrzymujemy perfekcyjną całość, od które jest się niesamowicie trudno oderwać! Zdecydowanie jedna z najfajniejszych gier na telefon!

Temple Run

Platformy: Android, iOS

Runnerów na smartfonach są setki. Nie przesadzam. Był taki czas, że dziennie pojawiało ich się po kilka, a może nawet kilkanaście. Co druga popularna marka chciała mieć swój własny runner. Każde większe studio próbowało swoich sił w temacie. Działo się. Były tytuły bardziej znane i tytuły mniej znane. Było dużo najpopularniejszych gier na telefon opartych na tym koncepcie — jednymi z najważniejszych są prawdopodobnie Subway Surfers oraz Temple Run. I to właśnie ten drugi trafił na moją listę najlepszych gier na telefon. Za klimat, za muzykę, za złośliwość i dziesiątki godzin, które tam przebiegłem ;-).

Threes

threes

Platformy: Android, iOS

Threes!, a raczej tamtejsza mechanika, to jeden z najbardziej docenionych konceptów gatunku, chociaż większość użytkowników poznała tę zabawę dzięki jego kopii — 2048. To tytuł od którego wszystko się zaczęło — i jest idealna w swojej prostocie. Przemyślane układanki z cyferkami w roli głównej, to jedna z rzeczy, której na waszych telefonach nie powinno zabraknąć!