Mobile

W co grać na smartfonie? Najlepsze gry na telefony na przestrzeni lat

Kamil Świtalski
W co grać na smartfonie? Najlepsze gry na telefony na przestrzeni lat
12

Gry na telefon to rzecz która znacznie wyprzedza erę smartfonów. Owszem, teraz stały się znacznie większym biznesem — ale można je było przecież kupić dużo wcześniej. Kolorowe wyświetlacze i Java dały twórcom naprawdę duży wachlarz możliwości. Ze względu na ograniczone możliwości — nie było to najlepsze gry na telefon, jakie powstały. Nowe technologie stworzyły nowe możliwości: oto zestaw najlepszych i najpopularniejszych gier na telefon! To tytuły, obok których nie chcecie przejść obojętnie.

Najlepsze gry na telefon: obok tych produkcji nie chcecie przejść obojętnie

Poniższa lista to, jak zwykle, subiektywne zestawienie najfajniejszych gier na telefon. Nie utożsamiajcie go z tymi, które przyniosły twórcom najwięcej zysku — jeżeli podeszlibyśmy do tego od tej strony, to byłaby to lista niekończących się free-to-play, z których lwia część opiera się na agresywnej monetyzacji. W ostatnim roku wśród najlepiej zarabiających tytułów znalazły się: Pokemon Go, Candy Crush Saga, Dragon Ball Z Dokkan Battle. Clash Royale, Clash of Clans, Monster Strike, Fate/Grand Order oraz cały zestaw sportówek. Prawdopodobnie większość z nich jest wam doskonale znana, albo chociaż je kojarzycie — i nic w tym dziwnego. To prawdziwe hity w które zagrywają się miliony graczy na całym świecie, ale moim zdaniem daleko im do top gier na telefon. W co zatem warto zagrać?

Angry Birds

Platformy: Android, iOS

Pierwsze Angry Birdsy to był fenomen. Gra sobie, ale cały marketing dookoła nich to zupełnie inna bajka. Takich hitów mobilny świat nie miał [jeszcze] wielu (tak Pou, pamiętamy wciąż o tobie — niestety). Czas wściekłych ptaków minął dawno temu — koncept nie jest już tak uroczy, bohaterowie nie wzbudzają tak wielu emocji, ale sama gra... sama gra wciąż pozostaje jedną z tych zręcznościówek do których warto powrócić. Rovio próbowało później różnych sztuczek, ale prawdą jest, że żadne z późniejszych wcieleń nie miało w sobie tak wiele uroku.

Zobacz też: gry na iPhone — w te tytuły TRZEBA zagrać!

Crossy Road

Platformy: Android, iOS

Koncept znany z Froggera został przeniesiony na nowy typ urządzeń i — niespodzianka! Ludzie ponownie dali mu się zauroczyć. Klasyka w nowym wydaniu zawsze działa, nawet z tak uwspółcześnionymi pikselkami.

Zobacz też: najlepsze gry na Androida

Framed 2

Platformy: Android, iOS

Niezwykła gra przygodowo-logiczna oparta na porządkowaniu komiksowych kadrów. Prosty koncept który urzekł w pierwszym Framed — tutaj został dopieszczony i dopracowany do perfekcji. Doskonała, ponadczasowa, zabawa dla wszystkich, którzy lubią dobre łamigłówki.

Kairosoft

Platformy: Android, iOS

Myśląc o najlepszych grach strategicznych na telefon moim pierwszym skojarzeniem nie są porty takich cudownych produktów jak Civilization VI, a... gry Kairosoft właśnie. Niepozorne, niewielkie, pikselowe — wszystkie bliźniaczo podobne, żonglujące jedynie konwencjami i... nie pozwalające się oderwać od ekranu. To tytuły które mimo upływu lat nie tracą ani trochę uroku — i te nowe i stare!

Minesweeper Genius

Platformy: Android, iOS

Saper to produkcja, z którą prawdopodobnie większość z was doskonale zna. Minesweeper Genius to nieco bardziej kreatywne podejście do klasycznej formuły tej zabawy logicznej, które wciąga od samego początku i... daje od groma frajdy. Podział na niedługie plansze, w których to musimy każdorazowo udać się do wyjścia. Skąpana w przepięknej oprawie, pełna wyzwań, zabawa daje dużo satysfakcji — no i po raz kolejny udowadnia, że czasami warto co nieco pokombinować z klasycznymi formułami. Choć projekt jest dość młody, dość szybko udało mu się wskoczyć na listę moich ulubionych gier na telefon!

Plants vs. Zombies

Platformy: Android, iOS

Wśród najpopularniejszych gier na telefony często lądowały rozmaite podejścia do gatunku tower defense. Obecnie lwia część z nich to marne f2p, szczególnie kiedy mówimy o propozycjach od największych wydawców. Plants vs. Zombies debiutowało jednak w 2009 roku, kiedy nie znali tych wszystkich niecnych sztuczek i nie do końca wiedzieli jak najefektywniej monetyzować swoje produkty. Wtedy perełki takie jak Plants vs. Zombies czekały na nas w sklepach, nie chciały nas ograbić na każdym kroku i serwowały od groma frajdy. W sumie to działa po dziś dzień!

Zobacz też: fajne gry na iPhone'a

Radiant One

Platformy: iOS

Jeżeli są gry których przynależność gatunkowa jest trudna do zdefiniowania, to właśnie ona. Radiant One to gra "przygodowa" — ale to jednak zupełnie inne podejście niż to, które większość fanów kojarzy z klasycznymi tytułami typu wskaż-i-kliknij. Do tego jej twórcy postawili na oniryczność i dość nieszablonowe podejście do tematu. A kiedy dodamy do tego jeszcze tajemniczą i po prostu magiczną oprawę, otrzymujemy perfekcyjną całość, od które jest się niesamowicie trudno oderwać! Zdecydowanie jedna z najfajniejszych gier na telefon!

Temple Run

Platformy: Android, iOS

Runnerów na smartfonach są setki. Nie przesadzam. Był taki czas, że dziennie pojawiało ich się po kilka, a może nawet kilkanaście. Co druga popularna marka chciała mieć swój własny runner. Każde większe studio próbowało swoich sił w temacie. Działo się. Były tytuły bardziej znane i tytuły mniej znane. Było dużo najpopularniejszych gier na telefon opartych na tym koncepcie — jednymi z najważniejszych są prawdopodobnie Subway Surfers oraz Temple Run. I to właśnie ten drugi trafił na moją listę najlepszych gier na telefon. Za klimat, za muzykę, za złośliwość i dziesiątki godzin, które tam przebiegłem ;-).

Threes

Platformy: Android, iOS

Threes!, a raczej tamtejsza mechanika, to jeden z najbardziej docenionych konceptów gatunku, chociaż większość użytkowników poznała tę zabawę dzięki jego kopii — 2048. To tytuł od którego wszystko się zaczęło — i jest idealna w swojej prostocie. Przemyślane układanki z cyferkami w roli głównej, to jedna z rzeczy, której na waszych telefonach nie powinno zabraknąć!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu