Polska

Najlepsze firmy kurierskie 2017 roku, wybrane przez „tajemniczych klientów”

GU
Grzegorz Ułan
41

Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA) to niezależna firma badawcza, która co jakiś czas sprawdza dostępne w Polsce produkty czy usługi pod kątem jakości dla końcowego klienta. Wziął się tym razem za firmy kurierskie.

W mojej ocenie i myślę, że nie tylko mojej o wartości badania świadczy jego forma, gdyż przeprowadzali je „tajemniczy klienci”, także firmy nie miały świadomości, że są poddawane badaniu i sprawdzane.

Badanie przeprowadzono w czterech kategoriach, w nawiasach podam procentowy wpływ na ranking ogólny:

 • Obsługa i komfort (25%)
 • Jakość (25%)
 • Czas realizacji (20%)
 • Cena (30%)

A jakie firmy kurierskie były badane? Wybrano 7 najpopularniejszych operatorów w Polsce:

 • DHL
 • DPD
 • FedEx
 • GLS
 • Inpost
 • Pocztex
 • UPS

W kategorii Obsługa i komfort sprawdzano wysyłkę z filii lub po wezwaniu kuriera do odbioru z miejsca zamieszkania klienta. Zwracano tu uwagę na czystość w placówce, obsługę pracowników i szybkość obsługi.

W trakcie badania bywały przypadku, że kurier się nie pojawił po odbiór paczki czy nie był ubrany w strój firmowy. Niektóre firmy też nie oferowały takiej usługi jak odbiór nadawanej paczki przez kuriera lub nadania w placówce.  Sprawdzano też tu funkcjonalność strony internetowej pod kątem przygotowania listów nadawczych oraz zamówienia i opłacenia kuriera

To wszystko złożyło się na końcową ocenę, według której najlepszy okazała się firma UPS.

W badaniu jakości skupiono się na ocenie dostarczonej paczki, w sensie czy nie została zabrudzona, zgnieciona czy naderwana. Następnie oceniano stan zawartości paczki po otworzeniu (były dwa rodzaje - figurki czekoladowe oraz makaron Cannelloni).

W tej kategorii wygrał UPS, którego kurierzy nie uszkodzili ani jednej paczki, pozostałe miały nie więcej niż dwie uszkodzone przesyłki, ostatnie miejsce zajęła firma z 9 uszkodzonymi paczkami.

Czas realizacji to wiadomo, przede wszystkim terminowość dostarczenia. DHL i DPD dostarczyły następnego dnia, UPS dostarczył raz po dwóch dniach, a dwa najgorsze wyniki to 4-krotne dostarczenie po dwóch dniach.

W kategorii ceny podczas badania wysłano 10 paczek krajowych z Warszawy do Poznania - z odbiorem przez kuriera oraz z wysyłką z placówki oraz 10 zagranicznych z Warszawy do Berlina. Zbadano ceny przy różnych gabarytach i wadze od kg do 20 kg. Wygrał tu InPost.

Na koniec spytano jeszcze osoby badające o własną ocenę tych firm, do wyboru była skala od 0 do 10.

Jednak ten element nie był brany do oceny końcowej, w której wygrał DHL przed InPostem i UPS. Na ostatnim miejscu uplasował się FedEx z dość marnym wynikiem w porównaniu z pozostałymi. Dobre wyniki osiągnęły jeszcze Pocztex, DPD oraz GLS.

Źródło: PIBJA.
Źródło covera.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu