VOD

Najlepsze filmy o muzykach - zestawienie TOP 10

Konrad Kozłowski
Najlepsze filmy o muzykach - zestawienie TOP 10
2

Jakie są najlepsze filmy o muzykach? Oto nasze propozycje - niektóre z nich to biografie, inne bazują na prawdziwych osobach i historiach.

I'm Not There. Gdzie indziej jestem

Film ukazuje historię kilku postaci, których losy splatają się w niesamowity sposób. Młody wokalista folkowy, Jude Quinn, doświadcza tragicznego wypadku, przerywając swoją obiecującą karierę. Jack Rollins, znany bard, pod wpływem alkoholu wygłasza kontrowersyjną mowę, a następnie zostaje kaznodzieją. Opowieść o życiu różnych bohaterów jest hołdem dla Boba Dylana, a każda z postaci odzwierciedla fragment życiorysu legendarnego muzyka.

Skazany na bluesa

W filmie przedstawiona jest historia Riedla z górniczego Chorzowa, jego dzieciństwo, pierwsze zainteresowania i przyjaźnie, a także trudny związek z ojcem, który zostawił trwałe piętno na życiu obu mężczyzn. To opowieść o młodych ludziach z małego miasteczka, którzy marzyli i kochali, ale także doświadczyli rozczarowań i konfliktów. Film ukazuje próby Riedla walki z nałogiem, konflikty w zespole oraz rozpad rodziny.

Film dostępny na Netflix

Tina

Film opowiada historię młodej dziewczyny, Ann Mae Bullock, która dorasta w małym miasteczku Nutbush w stanie Tennessee. W późnych latach 50. w St. Louis spotyka Ike'a Turnera, znanego muzyka, który dostrzega jej talent i angażuje ją do swojego zespołu. Po pewnym czasie Ann Mae wychodzi za mąż za Ike'a i przyjmuje pseudonim artystyczny Tina Turner, rozpoczynając spektakularną karierę.

Film dostępny na Disney+

Bird

Clint Eastwood stanął za kamerą, aby opowiedzieć historię życia legendarnego saksofonisty Charliego "Bird" Parkera, którego rewolucyjna twórczość odmieniła oblicze muzyki. Film przenosi widzów w świat jazzowej sceny lat 40. i 50., gdzie Parker, z wirtuozerią i pasją, zmieniał reguły gry w świecie dźwięków. Jednak obok sławy, film ukazuje także jego zmagania z demonami wewnętrznymi oraz skomplikowane relacje z innymi ludźmi, zarówno w życiu osobistym, jak i artystycznym.

Film do wypożyczenia na Amazon Prime Video i Apple TV

Straight Outta Compton

Opowieść o kultowej grupie gangsta-rapu N.W.A., której ostre teksty spowodowały, że FBI nazwało ją "najniebezpieczniejszą grupą świata". Powstała w 1986 roku, grupa skupiała w swoich szeregach wielu znanych artystów, takich jak Ice Cube, Dr. Dre, Eazy-E czy Dj Yella. Film ukazuje nie tylko ich muzyczną karierę, ale także ich walkę z przeciwnościami, działalność na rzecz społeczności oraz wpływ, jaki wywarli na świat kultury popularnej. To historia o rewolucji w muzyce i społeczeństwie, która wstrząsnęła amerykańskim establishmentem.

Film do wypożyczenia na Rakuten, Amazon Prime Video i Apple TV

8 mila

Dramatyczna historia młodego rapera, który próbuje udowodnić swoją wartość na lokalnej scenie hip-hopowej, jest oparta luźno na życiu Eminema, który wciela się w główną rolę. Eminem debiutuje na ekranie, zdobywając Oscara za piosenkę „Lose Yourself”, która również otrzymuje dwie nagrody Grammy.

Film dostępny na SkyShowtime, HBO Max, Netflix

Amadeusz

Opowieść o życiu Wolfganga Amadeusza Mozarta przedstawiona jest przez perspektywę nadwornego kompozytora cesarza Józefa II, Antonio Salieriego, który na łożu śmierci wyznaje swoje grzechy, w tym zabójstwo geniusza. Salieri, marzący o muzycznej karierze od dzieciństwa, zdobywa prestiżową pozycję na dworze wiedeńskim, ale jego talent pozostaje w cieniu Mozarta. Gdy ten pojawił się na scenie, Salieri zdaje sobie sprawę z własnej przeciętności w porównaniu z absolutnym geniuszem.

Film do zakupu/wypożyczenia na Rakuten, Amazon Prime Video i Apple TV

Spacer po linie

Johnny Cash, amerykański artysta, który musiał zmierzyć się z złością, nałogiem i pokusami sławy stał się dla wielu bohaterem. Jego życie toczyło się jak spacer po linie, pełne trudności i buntowniczego ducha. Film ukazuje jego drogę od trudnego dzieciństwa i napiętych relacji z ojcem do osiągnięcia wielkiej sławy. W historii nie brakuje również wielkiej miłości do piosenkarki June Carter.

Film dostępny na Disney+

Ray

Niezależna produkcja opowiadająca historię życia legendarnego muzyka, Ray Charlesa, który zdobył dwie Nagrody Akademii. Jamie Foxx wcielił się w główną rolę, co przyniosło mu prestiżową nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Ray Charles, urodzony w Georgii, stracił wzrok w wieku siedmiu lat, ale przy pianinie odkrył swój talent i pasję. Jego muzyka, mieszająca gospel, country i jazz, przyniosła mu międzynarodową sławę, a film ukazuje drogę, którą musiał przejść, by osiągnąć sukces, oraz jego życie w sposób szczegółowy.

Film dostępny na SkyShowtime

Blask

Sfrustrowany codziennością David już w dzieciństwie wykazywałniezwykłe umiejętności muzyczne, jednak jego talent był ignorowany przez zaborczych rodziców. Po latach życie stawia mu kolejne wyzwania, dając szansę na odrodzenie się jako pełnoprawny muzyk i człowiek. W obsadzie m. in.  Geoffrey Rush, Noah Taylor, Armin Mueller-Stahl, Justin Braine i Sonia Todd.

 

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu