Mobile

Najlepsze aplikacje na rower — zainstalujcie je nim sezon się zacznie na dobre!

Kamil Świtalski
Najlepsze aplikacje na rower — zainstalujcie je nim sezon się zacznie na dobre!
50

Początek wiosny w tym roku niespecjalnie rozpieszcza nas pod względem temperatur i obecności słońca. Ale nie ma co się łudzić, niebawem poczujemy cieplejsze powietrze, słońca będzie aż nadto, a sezonowcy wsiądą na rower. Jakich aplikacji nie powinno zabraknąć wówczas w ich smartfonach? Oto najlepsze...

Początek wiosny w tym roku niespecjalnie rozpieszcza nas pod względem temperatur i obecności słońca. Ale nie ma co się łudzić, niebawem poczujemy cieplejsze powietrze, słońca będzie aż nadto, a sezonowcy wsiądą na rower. Jakich aplikacji nie powinno zabraknąć wówczas w ich smartfonach? Oto najlepsze aplikacje na rower, które znać po prostu trzeba!

Strava

Platforma: Android, iOS

Nieważne czy jeździcie rowerem cały rok, czy sezonowo. Strava to propozycja na którą najprawdopodobniej już się natknęliście. To nie tylko aplikacja w telefonie, a cała platforma, w której po zakończonej jeździe można sprawdzić cały zestaw statystyk. Ważnym aspektem Strava jest również funkcja podziału trasy na odcinki i współzawodnictwa ze znajomymi. Każdy kto lubi rywalizacje z pewnością nie może też przejść obojętnie obok tamtejszych miesięcznych wyzwań. Twórcy dają także możliwość dzielenia się tam fotografiami, a także od dłuższego czasu dbają o wsparcie dla dodatkowych akcesoriów: zegarków, opasek czy dedykowanych entuzjastom rowerów specjalnych liczników.

Trasy rowerowe na Mój Rower

Platforma: Android

Rodzima aplikacja mająca w rękawie cały zestaw malowniczych tras rowerowych, które możemy nie tylko przeglądać — ale także dzielić się swoimi odkryciami z innymi użytkownikami. Baza obejmuje teren całej Polski! Poza tym, podobnie jak bogata konkurencja, pozwala także rejestrować cały zestaw statystyk — od pokonanej drogi, przez prędkość itp. W nowej wersji twórcy nareszcie zrezygnowali z konieczności rejestracji — tuż po instalacji można ruszać w trasę!

Paxira

Platforma: Android

Paxira to aplikacja, której twórcy stawiają na zaangażowanie społeczności we współzawodnictwo. Prześciganie się w osiągnięciach, zestawy statystyk i listy rekordzistów to jej główne elementy. Włączając rejestrację naszej jazdy program wskaże czas, przebytą odległość, średnią prędkość oraz tempo. Dodatkowo prześledzimy naszą trasę na mapie.  Program pozwoli także zapisać przebywane przez nas trasy, a także dodawać do ulubionych ścieżki którymi kroczyli nasi znajomi — może posłużą jako inspiracja dla najbliższej przejażdżki? Całe to rowerowo-społecznościowe szaleństwo zamknięte zostało w estetycznej aplikacji, korzystanie z której jest czystą przyjemnością! Więcej na temat aplikacji w archiwalnej recenzji AntyApps!

Bike Repair

Platforma: Android, iOS

Jazda na rowerze to czasem przygody nie takie, jakich byśmy oczekiwali. Kiedy coś pójdzie nie tak — warto mieć w pogotowiu pomoc. Jasne, w przypadku miejskich wojaży wystarczy wsiąść w autobus czy taksówkę i po kłopocie. Czasami jednak musimy improwizować na końcu świata. A Bike Repair to program, w którym znajdziemy cały zestaw samouczków i porad, w których twórcy rozwiewają rozmaite pytania związane z naprawą, konserwacją i ogólnym dbaniem o nasze rowery. Jest także porównywarka cen — jednak ta dotyczy sieci handlowych których nie ma na naszym rynku, także nie zaprzątajcie sobie nią głowy.

Warszawska Ścieżka Rowerowa

Platforma: Android

Choć co rusz przybywa nam kolejnych odcinków tras rowerowych w Stolicy, to wciąż nie da się powiedzieć, aby sytuacja wyglądała idealnie. Jest lepiej, jeżeli jednak nie czujecie się pewnie jeżdżąc po jezdni, a chodniki także nie należą do waszych ulubionych tras — to program, który pozwoli dokładnie sprawdzić trasę. Tamtejsza baza danych uwzględnia nie tylko ścieżki rowerowe, ale także ciągi pieszo-rowerowe, pasy jezdni przeznaczone dla ruchu rowerów, kontrapasy, chodniki przyjazne rowerom oraz także drogi dla jednośladów, które są obecnie w budowie. Więcej na temat aplikacji w archiwalnej recenzji AntyApps!

Analogicznie polecamy również Krakowską Ścieżkę Rowerową od tego samego autora.

First Aid For Cyclists

Platforma: Android, iOS

Wypadki na drogach się zdarzają — z tym raczej nikt nie będzie dyskutował. Ale co zrobić kiedy już dojdzie do takiego nieprzyjemnego incydentu? Oto niewielki program, w którym znalazły się instrukcje postępowania zakładające kilka nieprzyjemnych scenariuszy. First Aid for Cyclists przygotowany został z myślą o brytyjskich odbiorcach — nie liczmy zatem na język polski w aplikacji, a przy okazji numerów alarmowych także warto zachować czujność. Niestety, na polskim rynku nie ma jeszcze dedykowanej aplikacji z pierwszą pomocą dla rowerzystów. To luka, którą warto byłoby jednak zapełnić — bo w szoku zapominamy o podstawowych krokach...

Coś więcej?

Powyższa lista to, w mojej opinii, najlepsze aplikacje na rower. Ale wybierając się na dłuższą wyprawę warto także mieć przy sobie zestaw Map — czy to tych od Google, czy bogatej konkurencji. Ważne, by można było z nich korzystać również wtedy, gdy nie mamy dostępu do internetu. Warto byłoby też mieć jakąś pogodynkę. Jeżeli macie jakieś uprzedzenia do tej obecnej w waszym systemie, to może warto dać szansę The Weather, Brella, albo ta urzekająca od Sony się sprawdzi? W przypadku braku własnego roweru, warto też się uzbroić w oficjalne propozycje od wypożyczalni. Tutaj już kwestia firmy obsługującej takowe — uniwersalna propozycja my nextbike zadziała w wielu miastach Polski, Kraków zaś ma swoje Wavelo. Jeżeli korzystacie z publicznych rowerów, koniecznie rzućcie okiem, czy wasz operator nie ma swojej autorskiej propozycji!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AndroidiOSnajlepsze aplikacje