Nie oszukujmy się — nie ma aplikacji, które pozwolą nam z dnia na dzień zostać eko. To nie jest tak, że instalacja odpowiedniego programu w pamięci naszego telefonu czy tabletu nagle ocali Ziemię — nic z tych rzeczy. Ale jako że coraz więcej mówi się o działaniu na rzecz naszej planety, regularnie pojawiają się usługi czy podpowiedzi, które pokierują nas co zrobić, by być jak najbardziej eko. Poniższy pakiet to subiektywny wybór platform i usług dostępnych z poziomu aplikacji, które pozwolą nam poczynić kroki w dobrym kierunku. To które z aplikacji warto zainstalować, by być bardziej eko?
Bla Bla Car
Współdzielenie podróży cieszy się coraz większa popularnością także nad Wisłą. Bla Bla Car zadebiutował na naszym rynku kilka lat temu i niemal od wejścia udało mu się wprowadzić małą rewolucję. Polacy zaczęli — z jednej strony — zabierać pasażerów, z drugiej — szukać tańszych i szybszych alternatyw niż pociągi i samoloty. Każdy lubi odrobinę zaoszczędzić, a skoro jest możliwość zminimalizować koszta — to czemu nie. Przyjemne z pożytecznym, a przy okazji... tak się składa, że również ekologiczne! Aplikacje Bla Bla Car zarówno na platformę Android jak i iOS są naprawdę przemyślane, a utworzenie konta, zarządzanie przejazdami czy wyszukiwanie ofert jest na tyle intuicyjne, że poradzą sobie z nimi nawet mniej doświadczeni użytkownicy. Świetna opcja, a przy tym — jak się okazuje — eko!
JouleBug
JouleBug to przykład wzorowej aplikacji dla wszystkich łaknących zmian, ale nie bardzo wiedzących jak się za nie zabrać. Program ten ma dwie funkcje: po pierwsze przewodnikową, po drugie — jest platformą w której możemy rywalizować ze znajomymi. Grywalizacja to znany i lubiany sposób aktywizacji — no bo przecież nie będzie kolega z biura obok w tę grę lepszy niż ja, prawda? Warto jednak mieć na uwadze, że druga z opcji jest w stu procentach opcjonalna — dzięki czemu nie trzeba nawet zakładać konta w usłudze, by móc skorzystać z JouleBug. Kiedy zdecydujemy przejść do programu bez rejestracji i logowania, otwiera się przed nami świat wiedzy i... sztuczek związanych z eko stylem życia. Twórcy programu chcą przede wszystkim edukować i uświadamiać, że nawet najdrobniejsze zmiany mają sens. Główna część aplikacji, czyli pełna nauk zakładka Buzz, podzielona została na cały pakiet kategorii tematycznych. Znaleźć tam można zarówno porady z zakresu odżywiania, zakupów, transportu, jak i organizacji biura, zarządzania odpadami czy wyrabianiem nawyków. Wbrew pozorom — wiele tamtejszych propozycji nie wymaga przewrócenia życia do góry nogami, a co najwyżej dostrzegania kwestii, na które wcześniej mogliśmy nie zwracać specjalnej uwagi. Wszystkie one są dokładnie opisane — otwierając je, dostajemy zestaw potrzebnych informacji, a także porównanie z innymi działaniami na rzecz naszej planety. Dla tych którzy chcieliby więcej doczytać na dany temat — są też linki z artykułami, a także materiały wideo.
Kalkulator Śladu Węglowego
Platforma: Android
Często w kontekście ekologii mówi się o śladzie węglowym, czyli całkowitej sumie emisji gazów cieplarnianych. Regularnie temat przewija się szczególnie przy omawianiu transportu — ale nie tylko on dokłada swoich pięć groszy w tym temacie. Ekolodzy regularnie starają się edukować w tym temacie, ale skutki są... no cóż — jakie są. Mówienie o abstrakcyjnych wartościach na niewiele się zdaje — ale jeżeli chcielibyście z ciekawości policzyć jak się sprawy mają w rzeczach Wam bliskich, to aplikacja Carbon Footprint Calculator zdecydowanie jest programem który powinien znaleźć się w Waszym smartfonie. Niestety, przeszukując sklepy z aplikacjami w poszukiwaniu ładniejszych propozycji — poszło mi dość marnie. Najwyraźniej temat nie jest zbyt chodny i opłacalny, bo brakuje jakiś nowszych i ładniejszych alternatyw. Ładniejsze programy można znaleźć do obliczania śladu węglowego w przypadku samolotów (np. Mau Carbon Footprint na Androida czy Flight CO2 Calculator na iOS) — a rodzynkiem jest Oroeco, które — podobnie jak JuleBug — stawia na rywalizację wśród znajomych.
Too Good To Go
Temat marnowania jedzenia jest szeroko komentowany od wielu lat. Każdego roku do śmieci trafiają setki ton pożywienia — wszystko to przez złe zarządzanie i... brak alternatyw. Współczesny świat otwiera jednak drzwi, które wcześniej były zupełnie niedostępne. I jednymi z nich jest aplikacja Too Good To Go, niepozorny projekt, którego twórcy umożliwiają odkupienia jedzenia / picia niespodzianki w popularnych lokalach. Platforma niedawno trafiła także do Polski, a tu wspierana jest przez pakiet popularnych warszawskich restauracji i kawiarni. Nie ma tu miejsca dla przypadkowych adresów — większość z nich to doskonale znane warszawskim smakoszom miejscówki, w których można napić się najlepszej kawy w mieście, zjeść pyszne ciastka lub... ustawić w kolejce po obiad. Ale nawet w tych obleganych miejscach zdarza się przygotować czegoś za dużo. I zamiast marnować, teraz można je po prostu sprzedać. Za pośrednictwem aplikacji Too Good To Go możemy kupić torbę z... niespodzianką. Znamy stawkę jaką musimy zapłacić — i tyle. Zamawiamy jedzenie w ciemno, a w ustalonych wcześniej godzinach zgłaszamy się do lokalu po odbiór naszego pakunku. Odrobina hazardu, przygody i dużo smakołyków czekają do zgarnięcia. Na tę chwilę największym problemem wydaje się być dostępność — ale liczę, że i u nas platformie uda się rozwinąć skrzydła i niebawem będzie można tam wybierać i przebierać, a nie tylko czatować na ulubione lokale!
Warto mieć też na uwadze, że Too Good To Go nie jest jedyną aplikacją, która chce rozprawiać się z problemem marnowania jedzenia — wszystkim zainteresowanym tematem polecam sprawdzić też na przykład Foodsi!
Wypożyczalnie rowerów
Platformy: Android, iOS
Obecnie w Polsce działa kilka firm oferujących wypożyczanie rowerów — fantastycznych środków transportu na niewielkich odległościach. Jasne, można spierać się godzinami czy to dobra alternatywa dla własnego jednośladu, czy nie. Można dyskutować o cenach, awaryjności i jakości usług — ale jedno jest pewne. Tak wygodnie jeszcze nigdy nie było, tym bardziej, że wszystkie formalności można załatwić z poziomu smartfona! Pełną, na bieżąco aktualizowaną, listę systemów rowerów publicznych znajdziecie na Wikipedii — wraz ze wszystkimi szczegółami i odnośnikami do ich operatorów. Dlatego, by się nie powtarzać — pozwolę sobie odesłać Was właśnie tam!
Aplikacje które pozwolą żyć bardziej ekologicznie
Jak widać ekologiczny styl życia to nie tylko zakupy drogich ubrań czy kosmetyków, których powstanie zostawia mały ślad węglowy i są dobre dla planety. To właśnie te wszystkie małe-wielkie rzeczy, a co najważniejsze: świadomość. By wiedzieć po co sięgać, by żyć świadomie i znać alternatywy dla tego co popularne i powszechnie dostępne. Wierzę że dla wielu z Was część z powyższych propozycji może wydać się banalna, ale starałem się stworzyć zestaw zróżnicowany i... ponadczasowy. Taki, który nie zdezaktualizuje się za kilka tygodni.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu