Smartfony

Oto najlepsze aplikacje do ćwiczeń na telefon

Paweł Winiarski
Oto najlepsze aplikacje do ćwiczeń na telefon
11

Technologia istnieje po to by ułatwiać nam życie. Jedna, aplikacje do ćwiczeń magicznym sposobem nie sprawią, że będziemy w formie i cała praca musi zostać wykonana po naszej stronie. Jest jednak kilka mobilnych programów, które pomogą nam w drodze do bycia fit.

Aplikacje do ćwiczeń - co warto o nich wiedzieć?

Zanim zaczniemy, uczulę Was na kilka kwestii. Jeśli nie macie zielonego pojęcia o ćwiczeniach i diecie, nie myślcie że idealna pomoc przyjdzie ze strony aplikacji fitness czy popularnych stron internetowych. Przestrzegam szczególnie przed dużymi portalami, gdzie w zależności od trendu, modne są inne diety - które ostatecznie zepsują Wam metabolizm i nie przyniosą oczekiwanych efektów. Zdecydowanie lepiej poprosić o poradę kogoś doświadczonego lub skorzystać z pomocy dietetyka. To samo z ćwiczeniami, najlepiej nauczyć się ich pod czyimś okiem - sam YouTube i zdjęcia nie wystarczą. Jeśli jednak koniecznie chcecie szukać pomocy w internecie, zdecydowanie lepiej będzie odwiedzić specjalistyczne fora - tam przynajmniej posty dotyczące ćwiczeń i diety publikują osoby ćwiczące, a nie stażyści przepisujący bezrefleksyjnie znalezione w sieci teksty tylko po to by zaspokoić wydawcę przed wakacyjnym czy sylwestrowym sezonem na chudnięcie.

Aplikacje do ćwiczeń traktujcie natomiast jako dodatek, wspomagacz który pomoże Wam w utrzymaniu regularności ćwiczeń, podpowie ilość powtórzeń lub pozwoli prowadzić dziennik posiłków. No i ćwiczyć musicie Wy, aplikacja nie sprawi, że bez ćwiczeń złapiecie odpowiednią formę.

Polecane aplikacje do ćwiczeń

Ćwiczenia na brzuch A6W - płaski brzuch w domu

A6W to popularne ćwiczenia na mięśnie brzucha, choć zdania co do ich skuteczności są podzielone. Część osób twierdzi, że “przepala” mięsnie brzucha, część - że efekty są bardzo zadowalające, ale tylko jeśli ćwiczenia wykonywane są regularnie, sumiennie i poprawnie. Aplikacja powinna w tym pomóc, dzięki przejrzystemu rozplanowaniu ćwiczeń na poszczególne dni. Nieźle sprawdza się też “trener głosowy”, dzięki któremu nie ma potrzeby ciągłego zaglądania do smartfona.

Aerobiczna szóstka Weidera A6W na Google Play

Workout Trainer: fitness coach

Aplikacja zestawem do ćwiczeń w domu, podczas których będziecie prowadzeni przez certyfikowanych trenerów - zarówno w formie audio, zdjęć, jak i instrukcji wideo - co pomoże w zrozumieniu zasad konkretnych czynności i poprawności ich wykonywania. Program posiada kilka poziomów zaawansowania, znajdą więc coś w nim dla siebie zarówno totalni amatorzy jak i osoby już ćwiczące, które szukają dodatkowych porad i systematyczności, którą dzięki aplikacji łatwiej osiągnąć. To jeden z najpopularniejszych produktów tego typu, który został już pobrany na samym Androidzie został już pobrany ponad 10 milionów razy.

Workout Trainer: fitness coach na Apple Store i na Google Play

7-minutowe ćwiczenia

Prosta w obsłudze aplikacja zawierająca ciekawe zestawy 7-minutowych ćwiczeń opartych treningu obwodowy o zwiększonej intensywności (HICT), który bardzo dobrze sprawdza się jeśli planujecie poprawić sprawność i kondycję. Jeden zestaw składa się z 12 ćwiczeń do wykonania przez 30 sekund z 10 sekundowymi przerwami. Nie są do nich wymagane dodatkowe akcesoria, wystarczy trochę miejsca, ściana i krzesło.

7-minutowe ćwiczenia na Google Play

Zobacz też: Najlepsze aplikacje do biegania!

HIIT – trening interwałowy

Chcieliście wypróbować ćwiczenia interwałowe? To ćwiczenia podzielone na okresy intensywnego i umiarkowanego wysiłku.
W takim razie aplikacja HIIT jest dla Was. Dzięki wbudowanemu harmonogramowi program pomoże Wam pilnować regularności ćwiczeń, tym bardziej że posiada funkcję przypomnienia. W samych ćwiczeniach pomoże natomiast rozbudowany minutnik. Aplikację można również wykorzystać do treningów Tabata, Fartlek, Kettlebell, skakania na skakance, medytacji, jogi oraz innych ćwiczeń fitness, w których przyda się timer.

Aplikację można użyć również do treningów Tabata, Fartlek, Kettlebell, skakanie na skakance, medytacja, joga oraz inne ćwiczenia fitness do których przyda Ci się minutnik (timer).

HIIT – trening interwałowy na Apple Store i na Google Play

MyFitnessPal

Mój faworyt, choć nie ma nic wspólnego z ćwiczeniami. Jednak aktywność fizyczna bez połączenia jej z odpowiednim odżywianiem nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Aplikacja MyFitnessPal to po prostu dziennik posiłków, w którym będziecie wpisywać wszystko co zjecie. Program sam policzy kalorie i porówna je z określonym celem dobowym. Posiada jednocześnie świetnie działający skaner kodów kreskowych, dzięki któremu szybko i dokładnie wprowadzicie do dziennika wiele produktów. Pozwala też na integrację na przykład z Endomondo, dzięki czemu wprowadzone tam treningi będą lądować w MyFitnessPal jako dodatkowe kalorie do spożycia.

MyFitnessPal na Apple Store i na Google Play

Endomondo

Nawet w wersji darmowej jedna z najlepszych i najbardziej uniwersalnych aplikacji do treningu. Korzysta z GPS, zapisze więc dokładną drogę przebytą podczas jazdy na rowerze czy biegania, podsumuje dystans, określi spalone kalorie. Posiada również fajną funkcję korzystania z tras zaprojektowanych przez innych użytkowników, mamy też proste opcje społecznościowe. Opcja premium daje dostęp do wielu innych, pomocnych podczas treningu statystyk i funkcji.

Endomondo na Apple Store i na Google Play

Warto też rzucić okiem na aplikację AllSporter, o której pisaliśmy szerzej na ramach Antyweb.

Aplikacje do ćwiczeń w domu - czy warto?

Należy pamiętać, że aplikacje do ćwiczeń nie ćwiczą za Was i to tylko pomoc, a nie magiczny sposób na świetną formę. Jednocześnie nie należy ich traktować jako wyrocznię - skoro przez tyle lat ludzie świetnie radzili sobie bez nich, a część wciąż korzysta z klasycznych metod notowania swoich postępów treningowych - to taktujcie je jako dodatek. Moim zdaniem, podobnie jak w wielu innych aspektach naszego życia, warto zainteresować się takimi programami do ćwiczeń. Wiele z nich w prosty i przystępny sposób przekaże Wam porady dotyczące podstawowych ćwiczeń. Niektóre będą Was wręcz prowadzić za rękę, zarówno w ramach jednej sesji treningowej, jak i przy dłuższych programach. Tych nie tworzy automat, ale profesjonalni trenerzy i konsultanci sportowi, którzy doskonale wiedzą jak powinno się ćwiczyć. Oczywiście aplikacja nigdy nie zastąpi kontaktu z trenerem i jak rozbudowana by nie była, nie jest w stanie skorygować błędów, które popełniają nie tylko początkujący, ale również zaawansowani.

Mi najbardziej do gustu przypadły aplikacje, których głównym zadaniem jest katalogowanie treningów. Nawet jeśli nie chodzi o typowy notatnik treningowy, w którym odhaczam sobie poszczególne ćwiczenia, a w szerszym obrazku widzę progres - to chociaż takie, które zapisują to, co zrobiłem. Fajnie jest zobaczyć po kilku tygodniach swoje trasy biegowe czy rowerowe. Szczególnie, że aplikacje korzystają z modułu GPS, więc nie tylko pokażą gdzie byliście, ale podadzą również prędkość, wyliczą średnią i tym podobne. A jeśli macie ją spiętą z zegarkiem lub opaską monitorującą aktywność fizyczną - możecie również zajrzeć do wykresów tętna, co na pewno pomoże odpowiednio zaplanować kolejny trening by utrzymać je w odpowiednich granicach.

Gdy aplikacje do ćwiczeń nie działają

W internecie żartuje się, że jeśli aplikacja nie zanotowała treningu, to jest on nieważny. Może się jednak zdarzyć, że faktycznie program napotka jakiś błąd, nie zsynchronizuje danych lub po prostu zapomnicie go uruchomić. Nie załamujcie wtedy rąk - trening się liczy:) A tak zupełnie poważnie - jeśli zależy Wam na ciągłym monitorowaniu swojej aktywności, spiszcie to co możecie do zwykłego notatnika czy zeszytu, a kiedy aplikacja będzie już działać, wpiszcie te dane ręcznie. Większość programów pozwala na taką opcję i nie polega wyłącznie na własnych rejestracjach. Zachowacie dzięki temu ciągłość rejestru ćwiczeń, co jest niezwykle ważne w procesie monitorowania swojego postępu. Zamiast zeszytu czy notatnika możecie również użyć stron www, które działają na podobnej zasadzie i stanowią notatnik treningowy albo notatnik związany z odżywianiem. Pozwolą Wam wybrać konkretny rodzaj treningu, edytować ćwiczenia, spisywać kalorie dostarczone z poszczególnych produktów. To też dobry sposób na monitorowanie swojej aktywności i odżywiania - jednak mniej wygodny niż aplikacja mobilna w smartfonie choćby z tego względu, że niczego nie zrobi automatycznie i bazuje na stronie www.

grafika

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu