Praca w IT

Najlepiej opłacani specjaliści w branży IT. Podsumowanie I półrocza 2021 r.

Grzegorz Ułan
51

Portal No Fluff Jobs podzielił się dziś z nami swoim podsumowaniem I półrocza tego roku, odnoszącym się do zarobków w branży IT oraz wyszczególnił w jakich obszarach i specjalizacjach są najwyższe obecnie zarobki.

No Fluff Jobs to portal z ogłoszeniami o pracę dla specjalistów z branży IT, w którym pracodawcy mogą zamieszczać swoje oferty zatrudnienia z obowiązkowym podawaniem zarobków na danym stanowisku.

W swoim podsumowaniu twórcy serwisu podają, że w I półroczu 2021 roku pojawiło się w nim aż o 120% więcej ogłoszeń o pracę niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. To pokazuje jak duże jest obecnie zapotrzebowanie na specjalistów IT w Polsce.

Największym wzięciem cieszą się obecnie specjaliści w takich obszarach jak cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja czy DevOps.

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs:

Wydarzenia minionego roku sprawiły, że wiele firm zwróciło się w kierunku cyberbezpieczeństwa, a także migracji danych do chmury. Nie dziwi więc fakt, że eksperci ds. Security oraz specjaliści DevOps są tak pożądani i mogli liczyć na największe widełki wynagrodzenia w pierwszej połowie 2021. Branża IT szybko odrobiła pandemiczne straty i w pierwszej połowie 2021 roku odnotowaliśmy o ponad 120 proc. więcej aktywnych ofert względem tego samego okresu w 2020 roku. Obecnie (stan na pierwszy tydzień lipca) nasz licznik pokazuje aż 7200 aktywnych ofert pracy.

Jakie to zarobki? Specjaliści Security mogą aktualnie liczyć na zarobki z dolnymi widełkami na poziomie 18 900 zł netto i górnymi na poziomie 23 000 zł netto - to w przypadku umowy B2B. Na umowę o pracę wynoszą one odpowiednio 12 500 i 18 500 zł brutto.

Drugą najlepiej opłacaną specjalizacją jest kategoria Artificial Intelligence, gdzie dolna granica zarobków wynosi 17 000 zł, a górna 23 000 zł netto na B2B oraz 12 000 i 19 000 zł brutto na umowę o pracę. Podium zamyka DevOps z zarobkami od 16 800 do 22 000 zł netto na B2B oraz od 12 600 zł do 18 000 zł brutto w przypadku umowy o pracę. Granicę 20 000 zł przekracza też mediana zarobków dla specjalistów od Business Intelligence, Big Data, Mobile, Backend oraz Fullstack.

Jakie stanowiska są najlepiej opłacane? Największy wzrost zarobków dotyczy stanowiska Project Managera, dla którego dolne widełki wynagrodzenia wzrosły o 33% na umowę B2B i o 25% na umowę o pracę. Podobne wzrosty są na stanowiskach UX Designerów i specjalistów IT Support.

Z kolei najbardziej poszukiwanymi specjalistami IT w I półroczu byli Backend Developerzy - w tej kategorii pojawiło się 30% wszystkich ogłoszeń o pracę. Na dalszym miejscach mamy Fullstack i Frontend, Testing, DevOps, Mobile oraz Business Analyst.

Źródło: No Fluff Jobs.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu