Android

Najładniejsze aplikacje i najlepsze przykłady Material Design zdaniem Google

Konrad Kozłowski
Najładniejsze aplikacje i najlepsze przykłady Material Design zdaniem Google
19

Po kilku latach przykrego patrzenia na interfejs Androida, dziś zdecydowanie opowiem się po stronie Google i Material Design, do którego nijak ma się w mojej ocenie styl wyglądu aplikacji proponowany przez Apple. Wizja Googlersów wykracza jednak o wiele dalej niż aplikacje mobilne, Material Design m...

Po kilku latach przykrego patrzenia na interfejs Androida, dziś zdecydowanie opowiem się po stronie Google i Material Design, do którego nijak ma się w mojej ocenie styl wyglądu aplikacji proponowany przez Apple. Wizja Googlersów wykracza jednak o wiele dalej niż aplikacje mobilne, Material Design ma także wkroczyć na strony internetowe, a proces ten trwa już od pewnego czasu. Szkoda, że najważniejsze z usług, jak Gmail czy Kalendarz, nadal wyglądają jak wyglądają, ale bądźmy dobrej myśli - gdy ich nowe odsłony już zostaną pokazane, to powinny nam opaść szczęki.

Tymczasem deweloperzy ze sporą ochotę wykorzystują zasaday Material Design przygotowując swoje programy, niejednokrotnie przebijając nawet samo Google. Okazuje się, że wytyczne, które powstały, nie ograniczają projektantów, a wręcz przeciwnie - wyzwalają w nich niemałą kreatywność. Do Google Play trafiło mnóstwo aplikacji opartych o styl Material Design, ale zdaniem Google poniższa szóstka zrobiła to najlepiej (podtytuły z nazwami aplikacji zaprowadzą Was bezpośrednio do nich):

B&H Photo Video Audio Pro

Pierwsza z nagród została przyznana za Immersive Imagery. Co kryje się za tą nazwą? Najwidoczniej Google uwiodły wszelkie grafiki i zdjęcia obecne w aplikacji. I rzzeczywiście trudno nie zgodzić się z tą opinią, bo obrazki robią niezłe wrażenie.

New York Times

Aplikacje New York Times są generalnie jednymi z ciekawszych produktów, zupełnie nie dziwi mnie więc zdobyta przez gazetę nagroda. Aplikacja dostępna w Google Play może się pochwalić najbardziej docenioną przez Google szeroko pojętą typografią. Korzystając z NYTimes każdego dnia doceniam dbałość o szczegóły i kunszt projektantów odpowiedzialnych za tę aplikację - nagroda w pełni zasłużona.

Pocket

Pocket jest bez wątpienia najlepiej wyglądającą aplikacją typu "czytaj później", a ich starania zostały dostrzeżone. Na nagrodę w kategorii Adaptive Layouts Pocket pracował od jakiegoś czasu, a responsywność aplikacji stoi na tak wysokim poziomie, że okazała się ona po prostu najlepsza.

Pocket Casts

Zwycięzca kategorii Seamless Browsing. Mówi się, że to najlepsza platforma dla wszystkich słuchaczy podcastów. Zastrzelcie mnie, ale nadal pozostanę wierny iTunes, iPodom i aplikacji Podcasty na iOS, lecz nie oznacza to, że nie potrafię uznać efektów, jakie udało się osiągnąć autorom Pocket Casts. Podobnie jak wersja webowa, aplikacja na Androida czaruje interfejsem.

Tumblr

Jeśli chodzi o animacje (Delightful Animation), to Tumblr nie miał sobie równych. Ta platfrma blogowa wciąż nie może zdobyć w naszym kraju takiego uznania jak w innych regionach świata, ale z wielu względów warto się nią zainteresować. A jak już założycie konto to nie zapomnijcie zainstalować aplikacji mobilnej - korzystanie z niej to sama przyjemność, potwierdzam.

Weather Timeline

Na sam koniec pogodynka, czyli typ aplikacji, która jest obecna na prawie każdym smartfonie. Jeśli uwielbiacie lub chociaż podoba Wam się styl Material Design i oczekujecie od aplikacji z pogodą czytelności, a jednocześnie dużej ilości informacji, to jedynym wyborem jest Weather Timeline - Forecast. Fantastyczne widżety to także jej spory atut.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu