Laptop

Najcieńszy laptop na świecie jest nieznacznie grubszy od tabletu

MS
Mateusz Stach
60

Acer pochwalił się swoim najnowszym dzieckiem, ultrabookiem Swift 7. Ma on być najbardziej płaskim laptopem, jaki istnieje. Konfiguracja jest przy tym całkiem niezła.

Według Tajwańczyków, by zdobyć koronę najsmuklejszego laptopa, trzeba było stworzyć urządzenie o grubości zaledwie 8,98 mm. Już poprzednia generacja Swift 7 w 2016 roku pretendowała do tego tytułu ze swoimi 9,98 mm. By utrzymać się na szczycie, konieczna była jednak przebudowa konstrukcji. Przy okazji, nowy Swift 7 dzięki zwężonym ramkom ekranu ma większy ekran od poprzednika. Przy przekątnej wydłużonej z 13,3 do 14 cali nadal ma on rozdzielczość Full HD. Oprócz gniazda słuchawkowego jedyne dostępne porty to USB typu C.

We wnętrzu mają się znaleźć 8 GB pamięci, dysk SSD PCIe o pojemności 256 GB oraz procesor Core i7 siódmej generacji. Prawdopodobnie tak jak u poprzednika będzie to ultraniskonapięciowa dwurdzeniowa jednostka Core i7-7Y75. Przypomnijmy, że bazowe taktowanie tego CPU to 1,3 GHz, ale w trybie Turbo potrafi się on rozpędzić nawet do 3,6 GHz. Prawdopodobnie będzie on chłodzony pasywnie, dzięki czemu ultrabook Acera będzie bezgłośny.

Swift 7 będzie laptopem „Always Connected”

Ważniejszym elementem specyfikacji jest tu jednak z pewnością wbudowany modem LTE od Intela. Ma to zapewnić ultrabookowi Acera przynależność do kategorii Always Connected PC, ogłoszonej przy okazji nawiązania współpracy pomiędzy Microsoftem i Qualcommem. Modem łączy się z internetem po włożeniu w odpowiedni slot karty nano-SIM, ale obsługiwana ma być również funkcjonalność eSIM. Za bardziej tradycyjną formę komunikacji bezprzewodowej odpowiada dwuzakresowa karta Wi-Fi w standardzie 802.11ac. Tak wyekwipowany laptop ma wytrzymywać na baterii do dziesięciu godzin.

Pogoń za coraz bardziej smukłą konstrukcją laptopów trwa właściwie od początku powstania tej klasy produktów. Przypomnę tylko, że pierwszy mobilny komputer o grubości poniżej 1 centymetra pojawił się już w 2009 roku i był to Dell Adamo XPS. Już wtedy wydawało się, że uszczknięcie kolejnego milimetra jest właściwie niemożliwe. A jedna jakimś cudem tego dokonano. Z pewnością jest to pokaz możliwości Acera, który notuje coraz lepsze wyniki finansowe i po kilku chudszych latach zdaje się wracać do czasów świetności.

Premierę tego niezwykłego urządzenia, tak jak i wielu innych nowości komputerowych przyćmi jednak zapewne aura skandalu wokół wykrytych w procesorach luk bezpieczeństwa. Początkowo zdawał się, że błąd ochrzczony mianem  „Meltdown” dotyczy tylko Intela, jednak okazało się że podatne są również układy ARM. Niewielkim pocieszeniem wydają się udostępnione już łatające zagrożenie poprawki. Jednocześnie bowiem okazało się, że ujawniono kolejną podatność „Spectre”, która ma być trudniejsza do zażegnania i co ważniejsze, dotyczy procesorów wszystkich producentów (z wyjątkiem może Raspberry Pi). Tak czy inaczej, Acer stworzył naprawdę imponującego ultrabooka i ma być z czego dumnym.

Acer Swift 7 ma się pojawić w Europie dopiero w kwietniu w cenie 1700 Euro.

Źródło: Acer via notebookcheck

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot