Prowadzenie biznesu wymaga niezawodnego ekwipunku. Laptop dla małej firmy jest tutaj jednym z najważniejszych narzędzi. Na przykładzie dwóch modeli opowiedzmy sobie, jakie są jego istotne cechy.
Laptop dla małej firmy jest jednocześnie jej wizytówką. Warto więc wybrać model, który będzie cieszył oko właściciela i jednocześnie budował jego wizerunek. Ultrabook z metalową obudową będzie tutaj dobrym wyborem. Będzie charakteryzowała go odpowiednia solidność, a jednocześnie będzie robił odpowiednie wrażenie na spotkaniach biznesowych.
Każdy właściciel firmy będzie miał nieco inne wymagania, jednak szeroka oferta laptopów dostępnych na rynku pozwala dosyć precyzyjnie się do nich dostosować. Najlepszy balans pomiędzy odpowiednim poziomem mobilności oraz komfortu pracy zapewniają maszyny z ekranem o przekątnych 13-14 cali. Wybierzmy więc dwa takie modele i wykorzystajmy je do zobrazowania, jakie cechy ma laptop do małej formy. Zakres cenowy 3000-4000 zł to popularne widełki wśród przedsiębiorców, pozwalające na wybór maszyny o dobrym stosunku ceny do możliwości. Będą to modele od dwóch największych obecnie producentów na tym rynku – HP i Lenovo.
Elegancka i solidna obudowa
Dobrymi laptopami dla małej firmy będą HP Envy 13 oraz Lenovo Yoga 520-14. Oba są dosyć zgrabne, jednak to HP jest tutaj rasowym ultrabookiem. Jego metalowa obudowa o eleganckich kształtach, wadze 1,32 kg i grubości zaledwie 14 mm zrobi wrażenie na każdym kontrahencie. Lenovo ze swoimi 1,7 kg też nie jest przesadni ciężki. Tu również wykorzystano jako budulec aluminium. Ale w nim położono nacisk na obecność dotykowego ekranu i możliwość konwersji. Kilka trybów pracy pozwala wykorzystać go do wideokonferencji czy przeprowadzenia prezentacji na laptopie rozłożonym na stole.
Oba modele podążają za najnowszymi trendami zamykając ekrany w wąskich ramkach bocznych. Smukłość pomagają też utrzymać niewielkie i funkcjonalne porty USB typu C obok tradycyjnych gniazd. Istotnym drobiazgiem jest obecność czytników kart pamięci, bo gdy zajdzie konieczność skopiowania danych, nie zawsze pod ręką jest odpowiedni kabelek czy adapter. W obu laptopach zadbano też o dobrej jakości markowe głośniki, na wypadek gdybyśmy chcieli przedstawić klientowi materiał multimedialny. Lenovo wyposażyło Yogę w nagłośnienie sygnowane przez Harman, podczas gdy HP w jego stworzeniu pomagał Bang & Olufsen.
Ważnym elementem laptopów do małej firmy są wygodne klawiatury i touchpady. Oba laptopy zapewniają duże gładziki z obsługą gestów oraz zestawy pełnowymiarowych klawiszy wyposażonych w regulowane podświetlenie. Lenovo Yoga po dokupieniu piórka pozwoli też na wykonywanie odręcznych notatek i wykorzystanie pełni potencjału Windows Ink. W sprzęcie biznesowym istotna jest również obecność dodatkowych technologie wspomagających działania użytkownika. W Lenovo Yoga 520 będzie to czytnik linii papilarnych pozwalający wykorzystać biometrykę do zabezpieczenia komputera. W HP Envy przydatną opcją jest HP Fast Charge, dzięki któremu 90% pojemności akumulatora zostanie uzupełnione w półtorej godziny.
Odpowiedni poziom mobilności
A gdy już jesteśmy przy baterii, powiedzmy sobie, że prawdziwie mobilny laptop biznesowy powinien mieć zapas energii na cały 8-godzinny dzień pracy. Nasi wybrańcy z całkiem pojemnymi ogniwami spełniają ten wymóg z nawiązką.
Bardzo istotnym elementem laptopa biznesowego jest ekran. To przecież na nim przedstawiane są często propozycje biznesowe. To również w niego wpatrują się godzinami oczy osoby prowadzącej firmę. Wyświetlacz o rozdzielczości Full HD wykonany w technologii IPS zapewni wszystko czego trzeba. Odpowiednią przestrzeń na pulpicie i ostrość obrazu, a także właściwie nieograniczone kąty widzenia i bardzo głęboki kontrast. Odpowiednie złącza pozwolą na podłączenie do projektora w celu wykonania prezentacji. Podpięcie w biurze dodatkowych monitorów pomaga też zwiększyć produktywność. W Lenovo postawiono na gniazdo w popularnym standardzie HDMI. Natomiast HP dało możliwość podłączenia dwóch dodatkowych ekranów za pomocą nowoczesnych portów USB-C kompatybilnych zarówno ze standardem HDMI, jak i Display Port.
Laptop do małej firmy - wydajność
W dzisiejszych czasach laptop do prowadzenia firmy powinien mieć przynajmniej 8 GB pamięci operacyjnej. By wszystkie operacje przebiegały gładko istotny jest też dysk SSD. To jaka nam jest potrzebna pojemność, zależy od charakteru działalności. Smukły ultrabook HP Envy z jednym dyskiem wystarczy dla firmy operującej głównie na dokumentach i przechowującej dane w chmurze. Pracując lokalnie z dużymi plikami, np. multimedialnymi, lepiej wybrać Yogę posiadającą dwa miejsca na dyski, w tym pojemny, terabajtowy HDD.
Podobnego wyboru należy dokonać w przypadku karty graficznej. W większości przypadków w firmowym komputerze w pełni wystarczającym rozwiązaniem będzie układ zintegrowany Intel. Grafiki z rodzin HD Graphics i UHD są bardzo energooszczędne, lecz jednocześnie bez problemu odtworzą wideo w rozdzielczości 4K. Ale gdy wiemy, że korzystamy z programów korzystających z mocy obliczeniowej układu graficznego, mamy też do wyboru dodatkową grafikę GeForce, tak jak to ma miejsce w naszym Lenovo Yoga 520.
Prawdziwym sercem komputera pozostaje jednak procesor. Wybierając laptopa o wysokim stopniu mobilności mamy świadomość, że nie będzie to najwydajniejszy układ na rynku. Ale też nie jest nam taki potrzebny. Dobrze dobrany procesor zapewni odpowiednio szybkie działanie laptopa przy jednoczesnym zbalansowaniu innych jego cech. To nie tylko wspomniana wyżej w kontekście baterii energooszczędność, ale i wysoka kultura pracy. Nie chcemy się przecież wstydzić przed kontrahentem, gdy nasz notebook bez powodu hałasuje na spotkaniu. Parząca w kolana czy nadgarstki obudowa również nie należy do najmilszych doznań. Odpowiedni balans zapewniają tu procesory niskonapięciowe Intel. Warto poświęcić im osobny akapit.
W naszych przykładowych laptopach mamy do czynienia z takimi właśnie jednostkami Intel Core z rodziny i5. Oba zapewniają dużą moc obliczeniową jednak różnią się konstrukcją. Core i5-7200U z HP Envy 13 ma dwa wysoko taktowane rdzenie potrafiące liczyć cztery wątki jednocześnie dzięki funkcji Hyper-Threading. Core i5-8250U w Lenovo Yoga 520 jest już czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Daje to dodatkowy zapas wydajności, gdy wykorzystywane jest oprogramowanie mocno obciążające komputer. Oba procesory Intel cechuje niskie zapotrzebowanie na energię, wyrażone współczynnikiem TDP wynoszącym 15 W. Dzięki temu laptopy te mogą długo działać niepodłączone do zasilacza, nie nagrzewają się oraz są bardzo ciche.
Podsumowanie
Laptop do małej firmy powinien być przede wszystkim solidny, elegancki i odpowiednio mobilny. Jest przecież wizytówką, mogącą podkreślić status swojego właściciela. W związku z tym, że codziennie towarzyszy mu w pracy, musi mieć dobrej jakości ekran i pozwalać na podłączenie w razie potrzeby dodatkowych wyświetlaczy. Ważna jest też odpowiednia wydajność. Zapewniające ją procesory niskonapięciowe Intel pomogą jednocześnie w uzyskaniu długiego czasu działania na baterii i wysokiej kultury pracy. Odpowiednia ilość pamięci operacyjnej oraz szybki dysk SSD to niezbędne uzupełnienie jednostki centralnej. Dwa niewielkie laptopy od Lenovo i HP pokazują, że spełniając te wszystkie wymagania, można wybrać pomiędzy maszyną oferującą funkcję konwersji i ekran dotykowy a modelem o wyjątkowo lekkiej i smukłej, w pełni metalowej konstrukcji.
-
Materiał powstał we współpracy z firmą Intel
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu