Laptop

Dziewięć nowych ThinkPadów. Lenovo idzie w dobrym kierunku

Mateusz Stach
Dziewięć nowych ThinkPadów. Lenovo idzie w dobrym kierunku
23

Na kilka dni przed targami w Las Vegas Lenovo potwierdza część plotek. Oficjalnie pokazano dziewięć nowych ThinkPadów z trzech serii. Oprócz nowych technologii jest w nich garść dobrych pomysłów.

Wcześniejsze informacje wskazywały, że na CES 2018 premierę będą miały nowe ThinkPady z wszystkich serii, oprócz najtańszej rodziny ThinkPad E oraz stacji roboczych z rodziny ThinkPad P. Te pierwsze pojawiły się już w zeszłym roku, a najmocniejsze modele wciąż czekają na premierę odpowiednich procesorów Intela.

Okazało się, że na razie nie będzie jeszcze ujawniana kolejna generacja serii X1, ale i tak nowinek jest sporo. Zaprezentowane modele z rodzin T, X i L mają kilka punktów wspólnych. Przede wszystkim są one bardziej smukłe od poprzedników. Zachowują przy tym typowe dla ThinkPadów, kanciaste kształty. Po drugie, w każdym nowym modelu znajdziemy ładowarkę z wtyczką USB typu C. Starsze zasilacze nie będą więc kompatybilne, ale z czasem użytkownicy docenią obecność tego standardu o rosnącej popularności.

Obok gniazda zasilania znajdziemy złącze stacji dokującej, które też częściowo korzysta z portu USB-C. Lenovo dołącza więc do trendu eliminowania z notebooków biznesowych klasycznego gniazda stacji dokującej na spodzie obudowy. Można to zrozumieć, mając na uwadze duże możliwości USB-C oraz Thunderbolt 3, a także coraz bardziej płaskie obudowy laptopów. Część nowych modeli otrzyma też dodatek w postaci mechanicznej przesłony kamerki ThinkShutter. Żeby nie trzeba było zaklejać jej taśmą :) .

Notebooki 14” i 15”

Jak można się było spodziewać, we wszystkich modelach będą stosowane procesory 8. generacji. Będą to czterordzeniowe układy Core i5 oraz Core i7 z rodziny U, również w wersji z obsługą vPro. Nowości można podzielić na dwie grupy. Prostsze maszyny należące do serii L oraz ich bardziej zaawansowane odpowiedniki z rodzin T i X. I tak w L480 i L580 na próżno szukać złącza Thunderbolt 3 obecnego w T480 i T580. Zamiast opcjonalnych kart graficznych GeForce MX150 oferowane będą układy AMD 530. Inne materiały użyte w ich obudowach oznaczają też nieco mniejszą wytrzymałość i większą wagę urządzeń. W serii T dodatkowo otrzymujemy też bardziej smukłą edycję 14-calową w postaci T480s.

Mniejsze ThinkPady

Zupełnie nowe ThinkPady L380 oraz L380 Yoga z kolei odpowiadają modelom X280 i X380 Yoga. Poszerza się więc nam grono najmniejszych ThinkPadów z ekranem o przekątnej 12,5 lub 13,3 cala. Większy będzie też wybór maszyn konwertowalnych z dotykowym ekranem spod znaku ThinkPad Yoga. Warto przypomnieć, że tylko w serii ThinkPad podczas przekształcania komputera do trybu tabletu, specjalny mechanizm wyrównuje powierzchnię pulpitu i klawiszy czyniąc ją bardziej płaską.

Z pewnością głośna luka w procesorach Intel przyćmi nieco premierę nowych ThinkPadów i innych komputerów, które pojawią się na CES 2018. Nie zmienia to faktu, że laptopy z tej serii już od 25 lat są cenionymi maszynami do pracy i nie tylko. Nowe modele mają zadatki na to, by opinię tę utrzymać.

Źródło: Lenovo via notebookcheck

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu