Felietony

Nadchodzi prawdopodobnie największa Polska produkcja jeśli chodzi o gry mobilne

Grzegorz Marczak
Nadchodzi prawdopodobnie największa Polska produkcja jeśli chodzi o gry mobilne
14

Vivid Games czyli polski producent gier mobilnych szykuje się do swojej najważniejszej premiery. W czwartym kwartale ma bowiem wypuścić na świat Real Boxing, grę sportową na iOS. Ten tytuł będzie to prawdopodobnie największa polska produkcja jeśli chodzi o gry mobilne w Polsce. Remigiusz Kos...

Vivid Games czyli polski producent gier mobilnych szykuje się do swojej najważniejszej premiery. W czwartym kwartale ma bowiem wypuścić na świat Real Boxing, grę sportową na iOS. Ten tytuł będzie to prawdopodobnie największa polska produkcja jeśli chodzi o gry mobilne w Polsce.

Remigiusz Koscielny szef Vivid nie chciał powiedzieć dokładnie ile kosztuje ich ten tytuł. Podał za to przedział kosztów pomiędzy pół miliona a milion złotych, co jak sami przyznacie na produkt mobilny i nasze warunki to sporo pieniędzy. Co tyle kosztuje w tej grze? Przede wszystkim Vivid chce znokautować konkurencje w postaci Fight Night Champion jakością, grywalnością oraz grafiką. Na to potrzebne są spore nakłady. Gra zbudowana jest na silniku Unreal Engine 3, do tego aby aby oddać jak największy realizm w grze użyto technologii motion capture i prawdziwych bokserów którzy na potrzeby tej gry stworzyli ponad 300 ujęć.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze mas funkcji i dodatków. Czytając opis możliwości gry ma się wrażenie, że mówimy tutaj o klasycznym produkcie na PC czy konsolę a nie o grze mobilnej.

Jeśli chodzi o cenę to na razie jeszcze ustalają strategię. Celują jednak w górną półkę bo dla nich to produkcja premium, która na pewno nie będzie dostępna za przysłowiowego dolara. Przy takich tytułach nikt też nie wprowadza modelu freemium, pod który gry buduje się zupełnie inaczej.

Vivid Games to spółka zatrudniajaca w tej chwili ok 50 osób, jest to więc chyba jedna z większych o ile nie największa firma produkująca gry mobilne. W czerwcu tego roku debiutowali na NC co pozwoliło im odciąć się od zleceń zewnętrznych i skupić tylko na produkcji własnej.

Wyniki finansowe firm pokazuję, że Vivid mocno inwestuje w spój rozwój. W tym kwartale przychody osiągnęły poziom powyżej 700 tysięcy złotych (65% więcej w niż poprzednim roku w analogicznym okresie) przy czym zysk netto wyniósł niecałe 19 tysięcy reszta poszła w nowe produkcje czyli zapewne też w Real Boxing.

Firma jak widać sporo ryzykuje tak dużą i wysoko budżetową produkcją. Twierdzą jednak, że są pewni swojej jakości. Trzeba też przyznać, że dobrze wybrali kategorię. Gry sportowe cieszą się dużym powodzeniem a w kategorii gier o boksie poza tytułem od EA nie ma chyba wielu mocnych konkurentów. Wypracowali sobie też w oczach Apple pozycję solidnego developera, mogą więc liczyć na to, że ich nowa gra zostanie dostrzeżona :)

Podpytywałem się też jakie metody promocji i marketingu będą stosować przy tej produkcji. Nie dowiedziałem się jednak niczego nowego (PR, marketing, dodatki). Remigiusz Koscielny zaskoczył mnie natomiast odpowiedzią co z płatnymi recenzjami na portalach zagranicznych. Otóż stwierdził, że nie korzystają z tego typu rozwiązań ponieważ jest taka niepisana umowa między developerami aby nie łapać się takich "sztuczek" (widać traktują to jako coś w rodzaju spamu) no i dodał też, że takie działania są bardzo krótko okresowe. Przy dużych tytułach liczy się natomiast coś więcej.

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Mobilegry mobilne