Polska

Na WiFi w Pendolino poczekamy, ale wzmocnią sygnał GSM w wagonach

Grzegorz Ułan
Na WiFi w Pendolino poczekamy, ale wzmocnią sygnał GSM w wagonach
14

Temat udostępnienia WiFi w pociągach Pendolino ciągnie się już od wielu miesięcy. Na początku tego roku, Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity obiecywał, że prace nad instalacją WiFi mogłyby się rozpocząć w połowie roku, nic takiego nie miało miejsca, a ostatnie doniesienia mówią, że cały czas prowadzone są rozmowy w tej sprawie z producentem, czyli Alstomem.

Dlaczego to jest takie istotne, jeśli chodzi o Pendolino? Konstrukcja tych pociągów i relatywnie duża szybkość tłumią sygnał radiowy docierający do wnętrza pociągu ze stacji bazowych sieci naszych operatorów. W rezultacie i tak utrudniony dostęp do sieci GSM, jest jeszcze mocniej ograniczany właśnie w Pendolino. Być może jednak to się zmieni niedługo z inicjatywy Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, która wystosowała do PKP Intercity pismo w tej sprawie z propozycją rozwiązania tego problemu.

Gorszy zasięg sieci komórkowej w pociągach Pendolino został dokładnie zbadany i udokumentowany przez UKE pod koniec zeszłego roku:

W sumie przeznaczono na to aż 117 godzin, przejeżdżając 8,5 tys. kilometrów i wykonując w tym czasie 2,5 tys. połączeń głosowych oraz transmisji danych. Do jakich wniosków doszli testujący? Przede wszystkim udało się wyliczyć odsetek czasu, w którym urządzenia nie były w stanie połączyć się z żadnym nadajnikiem BTS. Najlepsze wyniki uzyskał tutaj właściwie T-Mobile. Szczególnie duża rozbieżność można natomiast zauważyć w przypadku Playa, gdzie brak zasięgu dla połączeń głosowych zdarzał się niezwykle rzadko, a brak zasięgu dla transmisji danych był rekordowo wysoki. Zresztą wystarczy spojrzeć na wykres.

Podczas tego samego badania okazało się, że jakość połączeń właśnie w pociągach Pendolino jest wyraźnie gorsza niż w innych składach.

Ale być może niedługo się to zmieni, gdyż Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), która zrzesza wszystkich operatorów sieci mobilnych wystosowała do PKP Intercity propozycję wyposażenia ich wagonów w urządzenia wzmacniające sygnał sieci komórkowej (tzw. reapetery), które mają poprawić jakość połączeń wewnątrz wagonów.

Dzisiejsze wydanie Gazety Prawnej z kolei podaje, że PKP Intercity analizuje właśnie tę ofertę, a biorąc pod uwagę problemy z instalacją WiFi, podejrzewam, że zdecydują się na to rozwiązanie. To powinno rozwiązać problemy z zasięgiem, nie tylko w Pendolino, ale i innych pociągach Intercity.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu