Technologie

Na te smart-buty od Xiaomi będzie mógł sobie pozwolić każdy

Jakub Szczęsny
16

Coraz więcej rzeczy codziennego użytku staje się "smart". Moda na takie urządzenia wiąże się nie tylko z modą, ale i większym niż dotychczas parciem na "usmartowienie". Wszystko to, co dotąd spełniało jedną, konkretną funkcję może być wzbogacone o moduły łączności, odpowiednie sensory, a wzbogacone...

Coraz więcej rzeczy codziennego użytku staje się "smart". Moda na takie urządzenia wiąże się nie tylko z modą, ale i większym niż dotychczas parciem na "usmartowienie". Wszystko to, co dotąd spełniało jedną, konkretną funkcję może być wzbogacone o moduły łączności, odpowiednie sensory, a wzbogacone oprogramowaniem nabiera zupełnie innego dla nas znaczenia. Xiaomi do swojego portfolio urządzeń dołączy buty, które będą "smart". W dodatku takie buty, na które będzie mógł pozwolić sobie każdy.

Xiaomi produkuje nie tylko telefony, telewizory, dongle, kamery na wzór GoPro, czy inteligentne wiatraki. Tym razem padło na technologię ubieralną skierowaną głównie do osób aktywnych, dbających o zdrowie oraz łasych na informacje na temat swoich postępów w treningach. Buty od Xiaomi będzie można sparować ze smartfonem i w oparciu o odpowiednią ku temu aplikację będziemy mogli przeglądać oraz analizować dane zebrane przez czujniki. A wśród tych znajdziemy sensor ruchu na wzór tych używanych w wojsku oraz czujnik nacisku. Na podstawie zebranych w ten sposób informacji, aplikacja dołączona do butów określi intensywność treningu, ilość wykonanych kroków, a wzbogacając owe dane o zapisy z modułu GPS w smartfonie, również długość trasy i szybkość, z jaką się poruszaliśmy.

Co bardzo ważne - buty są wodoodporne, a także dołączana do nich będzie bateria zdolna wytrzymać aż rok. Bateria będzie niewymienialna - to może okazać się poważnym problemem. Jednak, gdy wspomnimy o cenie tego urządzenia wynoszącej 32 dolary, owa "wada" mocno blednie. Każdy, kto kiedykolwiek intensywnie biegał wie, że akurat buty rzadko wytrzymują rok od daty zakupu. Przy okazji, w tej cenie jest to naprawdę godna uwagi propozycja. Oczywiście, o ile są to buty wygodne - a to w tego typu aktywności fizycznej również jest bardzo ważne.

Xiaomi zatem tworzy inteligentne buty dla mas. Nie sądzę, by stały się one hitem sprzedażowym głównie z powodu swojego przeznaczenia. Ponadto, mam wątpliwości co do tego, czy będą one pasować każdemu. Dobór butów do biegania jest sprawą o wiele bardziej skomplikowaną, niż się wydaje.

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu